Lidovky.cz

Žena, která již porazila Bidena. Senátorka Harrisová bude opět hlavním soupeřem ex-viceprezidenta

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Kamala Harrisová pravděpodobně vyhrála první debatu demokratických primárek, napsal na začátku července deník LA Times. Senátorka za stát Kalifornia totiž při prvních oficiálních televizních debatách jednoznačně strčila do kapsy favorita Demokratické strany a bývalého viceprezidenta Joea Bidena. Znala jeho postoje a několikrát jej vyvedla z míry. A možná i proto se v nadcházejícím druhém kole debat objeví opět vedle něj.

Kamala Harissová na setkání s NAACP. foto: Reuters

„Na tento moment se připravovala celý život,“ řekla v nedávném rozhovoru pro CNN o kandidátce na prezidenta USA Kamale Harrisové Stacey Johnson Batisteová, kamarádka, se kterou se Harrisová poznala již v mateřské školce.

Budou mít USA prvního homosexuálního prezidenta? Válečný veterán Buttigieg se dere do čela

Nyní Harrisová v průzkumech povětšinou stojí na čtvrtém místě za senátorkou Elizabeth Warrenovou, senátorem Berniem Sandersem a Joem Bidenem se ziskem kolem deseti procent. Cesta k tomuto místu však byla dlouhá.

Narodila se v kalifornském Oaklandu a vychovávala společně se sestrou Mayou její matka Shyamala. S otcem se příliš nevídala poté, co se manželé rozvedli. „Snažila se je vychovávat jako silné černošské ženy, přestože má indické kořeny,“ popsala Batisteová.

Demokratická kandidátka na prezidenta Kamala Harissová se sestrou Mayou.

Politické názory si však Harrisová začala formovat až na vysoké škole. Navštěvovala práva na Howard University. „Naučil mě to, že dokážete cokoliv,“ komentovala své studium Harrisová při projevu k absolventům v roce 2017.

Stala se členkou sesterstva AKA, které v rámci Kalifornie není jen klubem přátel, ale doslova politickou silou – jeho součástí je totiž na 300 tisíc žen. Jako právnička se následně zaměřovala především na problémy žen, ať už šlo o domácí násilí, nebo nucenou prostituci. A ve svých 40 letech se rozhodla změnit kalifornskou justici.

První prokurátorka Kalifornie

V roce 2004 se stala vůbec první ženou v roli prokurátora na území Kalifornie. Nechala vytvořit jednotku pro boj se zločiny z nenávisti a zvýšil se počet usvědčených zločinců. V roli prokurátora pro San Francisco však setrvala jen 6 let. V roce 2010 se totiž stala historicky první ministryní spravedlnosti státu Kalifornie.

V roli ministryně pak zaznamenala masivní úspěch, jelikož se jí podařilo dospět k mimosoudnímu vyrovnání s pěti velkými bankami po hospodářské krizi roku 2008. Tehdy měli tisíce lidí v Kalifornii přijít o domovy, jelikož nebyli schopni splácet hypotéky a Harrisové se podařilo vyjednat úlevu od bank ve výši 12 miliard dolarů.

Dřív půda a mezek, teď jsou ve hře biliony dolarů. Demokraté chtějí odškodnit Afroameričany za otroctví

Když pak začátkem roku 2016 oznámila senátorka za stát Kalifornia Barbara Boxerová, že se po 24 letech ve funkci již nebude ucházet o post, Harrisová byla jedním z prvních kandidátů, kteří oznámili, že se o místo senátora budou ucházet. Od začátku byla favoritkou a nakonec porazila republikánského kandidáta ziskem 62 procent hlasů.

Díky své praxi v roli prokurátora pak dominovala nedávným slyšením senátní komise. Její otázky na bývalého ministra spravedlnosti USA Jeffa Sessionse, nebo na kandidáta na soudce nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha vysílaly televize opakovaně, jelikož Harrisová dokázala oba muže zatlačit do kouta. A její nátlaková taktika se bude pravděpodobně opakovat i v noci na čtvrtek.

Další souboj s Bidenem

Zatímco většina velkých jmen Demokratické strany (Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Pete Buttigieg či Beto O’Rourke) bude debatovat v noci na středu, Harrisová bude společně s Bidenem nejsilnějšími kandidáty debaty až den poté. 

Joe Biden (vlevo) se brání útoku Kamaly Harrisové během první debaty.

Do primárek Demokratické strany se totiž letos přihlásilo kolem 25 uchazečů, z nich byla na základě podpory voličů vybrána dvacítka, která se ve třech debatách uchází o zájem členů strany. Ti budou následně příští rok hlasovat v primárkách, aby strana vybrala ideálního kandidáta, který se poté postaví Donaldu Trumpovi.

Zatím má největší šance právě ex viceprezident Biden s přibližnou podporou 36 % voličů Demokratické strany. Postupně však ale ztrácí ve prospěch kandidátů, jako je například Harrisová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.