Lidovky.cz

Svět

Malta převzala 356 migrantů z lodě Ocean Viking. Na povolení přistát čekala loď přes deset dní

Přistání lodi Ocean Viking s více než 300 migranty (Valetta, Malta, pátek 23. 8. 2019). foto: ČTK

Valetta - Palubu humanitární lodě Ocean Viking, kterou provozují organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée, v pátek večer po více než desetidenním čekání ve Středozemním moři opustilo 356 afrických migrantů. Na otevřeném moři několik desítek kilometrů od Malty osoby převzala loď tamního námořnictva a odvezla je do přístavu. Informovala o tom agentura AFP, která má na Ocean Viking svého zpravodaje.
  12:49

Loď Lékařů bez hranic vzala u Libye na palubu další migranty. Už jich má 250, jejich další osud je nejasný

Na vojenské plavidlo byli migranti převáženi na člunech po 15členných skupinkách, přičemž operace zabrala přibližně dvě a půl hodiny a skončila okolo 19:30 SELČ. Kolem 23:00 se skupina vylodila na Maltě, píše AFP. Na ostrově ale, jak na twitteru zdůraznil tamní premiér Joseph Muscat, nezůstane jediný ze 356 běženců. Rozdělí si je Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko.

Migranti na lodi Ocean Viking.
Migranti na lodi Ocean Viking.

Posádka Ocean Viking tyto osoby nalodila při čtyřech záchranných operacích u libyjských břehů mezi 9. a 12. srpnem. Dvě třetiny skupiny tvořily Súdánci, byly v ní také čtyři ženy a 103 nezletilých včetně pěti dětí ve věku do šesti let.

Malta podobně jako v minulých případech běžence nechtěla přijmout, dokud jejich následné převzetí nepřislíbily jiné členské země Evropské unie. Stejný scénář byl tento týden k vidění v případě lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která po téměř třech týdnech čekání vylodila desítky afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa. Tato skupina se rozdělila mezi Francii, Španělsko, Lucembursko, Německo a Portugalsko.

„Vážíme si toho, že Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko přebírají 356 lidí z Ocean Viking. Je to úleva, že Malta zorganizuje jejich vylodění na bezpečném místě. Je dobré vidět, že některé země výzvu přijmou. (...) Teď se musí ad hoc dohody změnit v předvídatelný mechanismus pro vyloďování,“ vyzvala v pátek Hassiba Hadj-Sahraouiová z MSF.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.