Lidovky.cz

Svět

Záhada z odvrácené strany Měsíce. Nefritový králík 2 objevil ‚neobvykle zbarvenou gelovitou látku‘

Snímek z Nefritového králíka 2 foto: China Lunar Exploration Project

PRAHA - Čínské lunární vozítko Nefritový králík 2 si připsalo nečekaný objev. Na odvrácené straně Měsíce nalezlo látku, která je podobná gelu. Materiál je podle státního deníku People’s Daily „neobvykle zbarvený“ a vědci si v současnosti lámou hlavu nad jeho původem.
  16:27

„Vozítko Nefritový králík 2, součást čínské mise Čchang-e 4, objevilo neobvykle zbarvenou ‚gelovitou‘ látku během svých průzkumných aktivit na odvrácené straně Měsíce,“ popsal na Twitteru čínský deník. Podle serveru Space.com je objev součástí „jízdního deníku“ vozíka, kam jsou zapisována veškerá data o provozu. Na látku narazilo vozítko 28. července během „dne 8“ průzkumné mise v regionu s mnoha malými krátery.

Řidiči Nefritového králíka 2, kteří pracují na misi Čchang-e 4, chtěli ten den vozítko dát do režimu spánku, ale náhle si všimli kráteru se zvláštním materiálem. Vypadal prý jako gel. Zavolali tak hlavní vědce mise a jali se kráter prozkoumat. Materiál v kráteru byl totiž „výrazně odlišný od okolní měsíční půdy“.

Zatím se na veřejnost nedostaly žádné další zprávy o objevu, vše je necháno na čínských vědcích. Britský astrofyzik Mahesh Anand, působící jako viceprezident Královské astronomické společnosti Spojeného království, ale pro média uvedl, že by mohlo jít o jemné vulkanické sklo, které vzniká při dopadu meteoritu.

„Je však extrémně vzrušující, že byl takový objev učiněn v malém kráteru. Značilo by to, že pod povrchem může být naprosto jiný materiál,“ uvedl Anand. „A mohlo by to být ještě zajímavější, pokud by se ukázalo, že látka je podobná vodě či ledu. Předpokládá se totiž, že na jižním pólu Měsíce by mohl být pod nánosem prachu led.“

I přes své nadšení však vědec dodal, že spíš věří, že jde o sklo vzniklé vysokými teplotamim, přičemž k této teorii se kloní i další vědci, jako například Walter Freeman ze Syracuse University.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.