Lidovky.cz

Moskva a Minsk se sbližují v daních i zákonech. Běloruská opozice se obává pohlcení Ruskem

Svět

  5:00
MINSK/PRAHA - Společné daně, občanský zákoník a jednotný trh s energiemi. Tak vypadá plán sjednocování ekonomik Ruska a Běloruska, který má začít fungovat od roku 2021 a podle opozičních médií může vyústit ve faktické pohlcení Minsku Moskvou.

Ruský prezident Vladimir Putin na summitu G20 v japonské Ósace. foto: Reuters

V Bělorusku vzbudil mimořádný rozruch článek v pondělním vydání ruského listu Kommersant, popisující obsah dokumentu, který deset dnů předtím tajně podepsali ruský premiér Dmitrij Medveděv a jeho běloruský protějšek Sjarhej Rumas. Jde o „jízdní řád“ postupné unifikace administrativních záležitostí, kde pro občany zřejmě nejvýznamnější budou jednotné daně, jako bonbonek k tomu přijde od června příštího roku zrušení roamingu. Týkat se má ale i například občanského zákoníku či jednotné regulace trhů s ropou, plynem a elektrickou energií. Naopak samostatně budou dál fungovat diplomacie, obrana, školství či zdravotnictví, oddělená zůstane i měna.

V ruském výzkumném centru, kde pracují se smrtelnými viry, hořelo. Úřady uklidňují veřejnost

„Takový stupeň integrace je vyšší než v Evropské unii, fakticky tu je řeč o založení společné konfederace,“ píše Kommersant. Přitom ale lze těžko mluvit o rovnoprávných vztazích, protože ruská ekonomika je téměř třicetkrát větší něž běloruská. Rozdíl je i ve formě hospodářství obou států – běloruské je řízeno centrálně, ruská ekonomika má v sobě určité tržní mechanismy.

Rusku se však taková investice vyplatí. Minský opoziční portál Běloruskij Partyzan to považuje za rafinovaný plán na pohlcení menšího souseda poté, co v Kremlu zavrhli jiné varianty – uměle vyvolaném referendum s možností falzifikace, jemuž proti očekávání vzdoruje běloruský prezident Alexandr Lukašenko, či vojenský zásah (další pošramocení reputace Moskvy a sankce).

Tady scénář podle portálu počítá s tím, že se integrace bude zadrhávat a váznout. „Poté Kreml řekne: Nejste schopni nic odsouhlasit, přejdeme proto na ruské normy, měnu a zákony. A najednou se ukáže, že je tu vše ruské,“ píše Běloruskij Partyzan.

Ve hře je také post pro Vladimira Putina, kterému končí v roce 2024 druhý prezidentský mandát a mohl by se stát hlavou budoucí konfederace. To je ale ještě poměrně daleká budoucnost a otázka je, zda bude chtít v té době už sedmdesátiletý Putin ještě vládnout (jeho předchůdce Boris Jelcin skončil v 69 letech).

Na Sibiři zatkli šamana, který chtěl vyhnat Putina z Kremlu. Do Moskvy putoval od jara

A ruským vizím sjednocení brání také Lukašenko. Běloruský „baťka“ sice létá do Moskvy hrát s Putinem hokej, ve skutečnosti ale zdatně kličkuje.

Posledním kouskem byla srpnová návštěva dnes už bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona v Minsku. S Lukašenkem mluvil přes dvě hodiny a nazval to „fascinující konverzací“: „Diskutovali jsme globální hrozby po celém světě i to, kde se naše zájmy shodují,“ řekl. A tento týden v Minsku oznámil náměstek ministra zahraničí USA David Hale obnovení zastoupení na úrovni velvyslanců, zmrazené po kritice represí běloruského režimu proti opozici.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.