Lidovky.cz

Svět

Johnsonovo selhání. Nejvyšší britský soud rozhodl, že vynucená přestávka parlamentu je nezákonná

Britský premiér Boris Johnson. foto: Reuters

LONDÝN - Nejvyšší soud Spojeného království v úterý rozhodl, že pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou si vynutil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodnutí o ukončení zasedání ve druhém zářijovém týdnu a jeho zahájení 14. října bylo od počátku neplatné, uvedla předsedkyně soudu Brenda Haleová.
  11:44aktualizováno  14:37

„Dospěli jsme k závěru, že rozhodnutí (o přerušení zasedání Dolní sněmovny) bylo nezákonné,“ uvedla předsedkyně nejvyšší soudní instance ve Spojeném království, která se zabývá mimo jiné případy důležitými pro britský ústavní pořádek. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat.

Parlament podle ní může nyní podniknout kroky k tomu, aby se opět sešel. Úterní rozhodnutí podle předsedkyně soudu přijalo jedenáct soudců nejvyššího soudu jednomyslně. Podle britských médií je verdikt další velkou porážkou premiéra Borise Johnsona před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. Termín brexitu je 31. října, tedy za 37 dní.

Britský premiér Johnson na rozsudek reagoval takto: „Zjevně je to verdikt, který budeme respektovat,“ řekl. „Nemyslím si, že je správný, budeme ale pokračovat a parlament se samozřejmě zase sejde,“ dodal. „S rozhodnutím nejvyššího soudu zásadně nesouhlasím,“ uvedl předseda vlády. Řekl, že k britské justici má „nejvyšší možný respekt“, nemyslí si ale, že úterní verdikt je správný.

Předseda britského parlamentu John Bercow rozhodnutí Nejvyššího soudu přijal a vyhlásil, že se dolní komora britského parlamentu s ohledem na verdikt Nejvyššího soudu sejde ve středu ve 12:30 SELČ.

Podle Bercowa se ale z procedurálních důvodů neuskuteční obvyklé středeční interpelace na premiéra nebo jeho zástupce. Možná ale bude mimořádná debata, kterou dovoluje jedno z parlamentních pravidel, a poslanci budou mít příležitost se vlády na přelomový rozsudek ptát, ujistil končící předseda sněmovny.

Britský premiér Boris Johnson (uprostřed), ministr Michael Gove (vlevo) a lídr...
Boris Johnson

„Vítám rozhodnutí Nejvyššího soudu, že přerušení provozu parlamentu bylo nezákonné. Soudci odmítli tvrzení vlády, že uzavření parlamentu na pět týdnů je běžnou praxí před řečí královny. Ve svých závěrech uznali právo a povinnost parlamentu se setkat v kritické době, aby podrobili výkonnou moc dohledu. Jako ztělesnění parlamentní demokracie se Dolní sněmovna musí setkat bez odkladů. S tímto závěrem se setkám s lídry parlamentních stran,“ uvedl předseda Sněmovny Bercow.

Šedá eminence brexitu. ‚Borisův Rasputin‘ se nezastaví před ničím, rivaly nechává vyvést policií

Přerušení práce britského parlamentu je za běžných okolností rutinní událostí. Johnsonův krok ale vyvolal kritiku. Podle opozice a nyní i podle nejvyššího soudu bylo jeho cílem zhatit plány zákonodárců kolem brexitu. Kritiku si premiér vysloužil také za neobvykle dlouhou dobu, po kterou měla přestávka trvat.

Předsedové parlamentních stran mezitím vyzývají premiéra k rezignaci. Podle šéfa opoziční Labouristické strany se z Borise Johnsona stane „nejkratší dobu vládnoucí premiér“ v historii Spojeného království. Odstoupení předsedy vlády žádají i poslanci Skotské národní strany.

Rezignaci požaduje i Nigel Farage, který jinak za premiérem Borisem Johnsonem stojí. Zakladatel Brexit Party však žádá odchod někoho jiného – poradce předsedy vlády Dominica Cummingse. Ten je považován za strůjce brexitu a za člověka, co přerušení provozu parlamentu vymyslel.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.