Lidovky.cz

Svět

Turci v Sýrii obsadili asi desítku vesnic, Západ navrhuje sankce. Mezi civilisty jsou desítky obětí

Pohled na hranici mezi Tureckem a Sýrií foto: AP Photo

ANKARA - Turecká armáda už třetím dnem útočí na syrské kurdské oddíly na severovýchodě Sýrie. Od středy obsadila 11 vesnic, z nichž dvě Kurdové vybojovali zpět a hlásí svou první oběť, zatímco na straně protivníka jsou jich už desítky či stovky. Více než desítku obětí má ofenzíva podle dostupných informací také mezi civilisty.
  16:23aktualizováno  16:53

Evropská unie příští týden na summitu projedná možné zavedení sankcí proti Turecku. Jejich uvalení požaduje také několik desítek republikánů ze Sněmovny reprezentantů USA. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že Kurdové pohraničí urputně brání.

Zatímco turecká armáda zatím hlásí pouze jednu oběť, podle páteční oznámení tureckého ministra obrany Hulusiho Akara protivník ztratil od středy 342 lidí. Kurdové uvádějí ztráty v řádu desítek bojovníků.

Turecká armáda zasáhla podle Ankary na severu Sýrie 181 cílů kurdských milic

Cílem ofenzivy je podle Ankary vytvořit podél turecké hranice 30 kilometrů široký bezpečnostní pás pro syrské uprchlíky z Turecka. Turci útočí na kurdské oddíly YPG, jež jsou podle Ankary odnoží turecké Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci. Kurdské ozbrojené síly přitom několik posledních let bojovaly společně s USA a západními spojenci proti samozvanému Islámskému státu (IS) a ztratily kolem 11 000 bojovníků.

Turecká invaze do Sýrie.
Příslušníci Syrské svobodné armády.

Několik desítek republikánů ze Sněmovny reprezentantů USA ohlásilo předložení návrhu zákona o uvalení sankcí vůči Ankaře. Možné zavedení sankcí proti Turecku projedná koncem příštího týdne na summitu také Evropská unie, oznámila v pátek francouzská ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek pohrozil Evropě, že bude-li situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře milionům uprchlíků a nechat je odejít do Evropy. Předseda Evropské rady Donald Tusk k tomu v pátek řekl, že se unie nenechá Erdoganem vydírat. „Nikdy nepřipustíme, aby byli uprchlíci zneužíváni jako zbraň a k našemu vydírání,“ řekl Tusk.

Turecko zahájilo útok na Sýrii. Mezi lidmi v bombardovaném městě je velká panika, tvrdí Kurdové

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek v Istanbulu jednal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem a vyzval Turecko, které je členem aliance, ke zdrženlivosti při ofenzívě. „I když má Turecko legitimní bezpečnostní obavy, shodujeme se, že má jednat zdrženlivě,“ řekl Stoltenberg. Dodal, že svět musí najít řešení pro situaci zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které nyní střeží Kurdové.

Kurdské úřady na severu Sýrie kvůli tureckým útokům připravují evakuaci tábora se 7000 uprchlíky a jednají o evakuaci dalšího tábora, v němž je 13 000 lidí, mezi nimi i rodiny členů IS, uvedla agentura Reuters.

I ruský prezident Vladimir Putin v pátek podle agentury Interfax vyjádřil pochybnost nad tím, zda Turecko dokáže situaci udržet pod kontrolou.

Jonathan Spyer z jeruzalémského ústavu pro strategii a bezpečnost v pátek vyjádřil obavu, že turecká ofenzíva může přinutit k přesídlení až milion Kurdů. V provinciích Rakka a Hasaká mezitím uprchlo z domovů přes 70 000 lidí, ohlásil v pátek Světový program pro výživu (WFP).

Turecký ministr obrany v pátek zopakoval, že cílem operace je „skoncovat s teroristy“, zejména s Islámským státem, PKK a YPG a vytvořit koridor, který umožní návrat syrských uprchlíků do vlasti. Ministr zahraničí Çavuşoglu ujistil, že Turecko nemá v úmyslu zónu zřídit širší než původně ohlášených 30 kilometrů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.