Lidovky.cz

Svět

Protesty v Chile kvůli zdražení jízdenek si už vyžádaly 11 mrtvých, polovina stanic metra je zničená

Protivládní protesty v Chile už si vyžádaly 11 mrtvých. foto: Reuters

Santiago de Chile - Protivládní protesty, které minulý týden vypukly v Chile kvůli zdražení jízdného v metru v hlavním městě této latinskoamerické země, si už podle místních médií vyžádaly 11 mrtvých. Dalších asi 60 lidí při nich bylo zraněno a policie kvůli násilnostem zadržela již téměř 2000 lidí. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyzvala k "okamžitému dialogu" a nezávislému vyšetření postupu bezpečnostních složek proti protestujícím.
  16:18aktualizováno  18:55

Barikády a zápalné lahve. Mohutné protesty v Barceloně přerostly v násilí, situaci řeší vláda

Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na pondělí vedle metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic metra, které za běžných podmínek denně přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagonů metra zcela shořelo, stejně jako asi 20 autobusů.

Protivládní protesty v Chile už si vyžádaly 11 mrtvých.
Protivládní protesty, které minulý týden vypukly v Chile kvůli zdražení...

Také oběti nepokojů zemřely v důsledku požárů v metropolitní oblasti Santiaga. Těla dvou žen záchranáři nalezli po požáru v supermarketu na jižním předměstí, zatímco muž peruánské národnosti přišel o život při požáru supermarketu v centru města. Pět mrtvých našli hasiči v neděli v textilní továrně na okraji Santiaga, podle místních médií i v této továrně svědci před požárem hlásili rabování.

O dalších třech obětech nedělních nepokojů v pondělí bez dalších podrobností informovala starostka metropole Karla Rubilarová. „Počet mrtvých za poslední dny je 11. V sobotu zemřeli tři lidé a v neděli osm,“ uvedla Rubilarová.

Protesty proti prezidentovi v Guineji nepřežilo devět lidí

„Jsme ve válce se silným nepřítelem, který je ochoten využívat bezbřehého násilí,“ prohlásil prezident Sebastián Piňera v neděli večer, když oznamoval rozšíření výjimečného stavu na další regiony v zemi. Protivládní protesty totiž pokračují i poté, co prezident v sobotu večer oznámil, že zdražení jízdného ruší.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, bývalá prezidentka Chile, dnes vyzvala k „zastavení štvavých projevů“. Svého nástupce v prezidentském úřadu však výslovně nezmínila. Volala rovněž po „okamžitém dialogu“ a vybídla k nezávislému vyšetřování postupu policie proti protestujícím, který podle ní někteří považují za příliš tvrdý.

Zvýšení cen jízdného bylo podle médií jen poslední kapkou v poháru nespokojenosti Chilanů, kteří se už dlouho potýkají s růstem životních nákladů. Chile je sice jednou z nejbohatších zemí Latinské Ameriky, panují tam ale výrazné sociální rozdíly.

Podle nedávné studie citované BBC Mundo je veřejná doprava v Chile vzhledem k průměrnému příjmu devátou nejdražší na světě. Některé rodiny může doprava stát až 30 procent příjmů, zatímco lidé s nejvyššími příjmy na dopravu vydají jen asi dvě procenta.

Piňera, který se nejvyššího úřadu ujal loni v březnu, nesplnil ve svém druhém volebním období podle analytiků očekávání Chilanů. Když byl poprvé prezidentem v letech 2010 až 2014, podařilo se mu snížit v Chile nezaměstnanost a zlepšit ekonomiku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.