Lidovky.cz

Turecko zlikviduje kurdské milice v bezpečnostní zóně, pokud se z ní Kurdové nestáhnou, prohlásil Erdogan

Svět

  16:39aktualizováno  21:45
Turecko využije svého práva zlikvidovat syrské kurdské milice, pokud se jejich příslušníci podle dohody o klidu zbraní včas nestáhnou z oblasti na severovýchodě Sýrie u hranice s Tureckem. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: ČTK

Klid zbraní má v regionu platit od minulého týdne, kdy to Turci oznámili po rozhovorech s USA. Tento týden bylo po jednání Turecka s Ruskem příměří prodlouženo o šest dní a má umožnit stažení kurdských milic z oblasti.

Turecko zahájilo pozemní ofenzivu navzdory dohodnutému příměří, tvrdí Kurdové

Kurdy vedené Syrské demokratické síly (SDF) ve čtvrtek obvinily Turecko, že zaútočilo na tři vesnice v severovýchodní Sýrii, navzdory tomu, že má platit klid zbraní. Turecké ministerstvo obrany podle agentury Reuters naopak uvedlo, že u Rás al-Ajnu bylo při útoku kurdské milice YPG zraněno pět tureckých vojáků.

Erdogan po setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Soči v úterý oznámil, že kurdské milice dostanou na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy o něco více než šest dní. Lhůta začala 23. října.

Turecko, které zahájilo ofenzivu proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří požadované Spojenými státy. Po jednáních v Soči tedy lhůtu pro stažení syrských kurdských milic prodloužilo.

Kouř stoupající z města Ras al-Ayn v Sýrii. Foceno z turecké strany hranice....
Lidé pomáhají zraněnému muži ve městě Tal Abyad v Sýrii.

USA evidují několik případů válečných zločinů Turků v Sýrii, prošetřují také, zda došlo k použití fosforu

Ankara tvrdí, že chce na syrském území u turecké hranice zřídit bezpečnou zónu. Do ní má být přemístěna velká část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nyní nacházejí v Turecku. Cílem operace nazvané Pramen míru je vyčistit oblast od teroristů, za které ale Turecko pokládá i kurdské milice. Zástupce arabsko-kurdských milicí už v úterý oznámil, že syrští kurdští bojovníci se z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny, již stáhli.

Erdogan ve čtvrtek také uvedl, že Ankara a Moskva se domluvily na zřízení tureckého pozorovacího stanoviště v severovýchodní Sýrii u Manbidže. „Požádali jsme o oblast o rozloze pět krát 19 kilometrů severozápadně od Manbidže, abychom tu oblast chránili. Dohodli jsme se na tom s Ruskem... Bude to něco jako pozorovací stanoviště,“ řekl Erdogan.

Turecký prezident ve čtvrtek rovněž kritizoval světové lídry za to, že se setkávají s veliteli YPG, což podle něj nepřispívá k boji proti terorismu. Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci, třebaže syrské kurdské milice, které jsou součástí SDF, byly klíčovým spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.