Lidovky.cz

Svět

Senát USA schválil zákon o právech v Hongkongu. Čína vyzvala Američany, ať se do situace nevměšují

Protestující v Hongkongu. foto: Reuters

Washington/Peking - Senát Spojených států ve středu jednomyslně schválil zákon, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu, kde policie zasahuje proti prodemokratickým demonstrantům. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu. Informovala o tom agentura Reuters.
  7:30aktualizováno  8:26

Bývalou britskou kolonií Hongkong zmítají již pátý měsíc protivládní protesty, které v posledních dnech vyvrcholily prudkými střety na polytechnické univerzitě.

Policie zatkla na hongkongské univerzitě 400 demonstrantů. Dalších sto zůstává na území obléhané školy

Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu schválený Senátem nyní musí ještě schválit Sněmovna reprezentantů, která již dříve odsouhlasila vlastní verzi dokumentu. Obě komory Kongresu se pak musí shodnout na konečné verzi zákona, než jej posoudí prezident.

Hořící areál polytechnické univerzity v Hongkongu během protivládní demonstraci.
Protestující je zadržen policií při jejím obležení areálu polytechnické...

Náměstek čínského ministra zahraničí Ma Čao-sü si ve středu v reakci na krok Senátu předvolal Williama Kleina, který má na velvyslanectví Spojených států na starosti politické záležitosti. Ma Kleinovi sdělil, že Hongkong je vnitropolitickou záležitostí Číny a vyzval USA, aby se přestaly do současné situace vměšovat, uvedlo podle Reuters v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí.

Demonstrace v Hongkongu jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.

MACHÁČEK: Hongkong a americko-čínská obchodní válka

Čínský velvyslanec v Londýně Liou Siao-ming už v pondělí obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými komentáři k dění v Hongkongu zasahují do vnitřních záležitostí Číny. „Některé západní země veřejně podporují extrémisty a násilníky,“ prohlásil velvyslanec.

„Americká Sněmovna reprezentantů schválila takzvaný Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, kterým očividně zasahuje do záležitostí Hongkongu, což jsou vnitřní záležitosti Číny,“ dodal s tím, že i britská vláda a rovněž zahraniční výbor Dolní sněmovny zveřejnily zprávy s nevhodnými poznámkami ohledně Hongkongu.

Znovu se otevřely školy

V Hongkongu byly ve středu po šesti dnech opět otevřeny školy. Mnozí studenti ale čelili výpadkům v dopravě. V univerzitním areálu hongkongské polytechnické univerzity se mezitím drží poslední skupiny prodemokratických demonstrantů, kteří místo z obav ze zatčení odmítají opustit. Informovala o tom agentura AP. Bývalou britskou kolonií Hongkong zmítají již pátý měsíc protivládní protesty, které v posledních dnech vyvrcholily prudkými střety na polytechnické univerzitě.

Opět otevřeny byly nyní podle AP základní a střední školy. Protesty ale na některých místech zastavily dopravu na silnicích či vlaky. Střety však byly o poznání menší než v předchozích dnech, doplnila agentura.

Některé stanice vlaků zůstaly ve středu uzavřeny, zavřen zůstal také důležitý most, u kterého protestující dříve zapálili automaty na mýtné. Malá skupina demonstrantů mezitím stále z obav ze zatčení odmítá opustit hongkongskou polytechnickou univerzitu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.