Lidovky.cz

Svět

Thunbergová po třech týdnech plavby dorazila do Portugalska. Následně zamíří na klimatickou konferenci OSN

Greta Thurnberg dorazila po třech týdnech plavby do Lisabonu. foto: ČTK

Lisabon - Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v úterý po třítýdenní plavbě přes Atlantik dorazila do přístavu v Lisabonu. Z Portugalska zamíří do Madridu, kde v pondělí začala konference OSN o změnách klimatu (COP25), na níž má vystoupit. Navzdory zpoždění, které kvůli počasí plavba nabrala, se stihne ve španělské metropoli zúčastnit i velké páteční klimatické demonstrace.
  14:08aktualizováno  18:34
V Lisabonu se Thurnbergová zúčastní klimatické konference OSN.
V Lisabonu se Thurnbergová zúčastní klimatické konference OSN.

Katamarán La Vagabonde zakotvil v lisabonském přístavu Alcantara a jeho posádka vkročila na pevnou zem poprvé od 13. listopadu, kdy loď vyplula z amerického přístavu Hampton ve státě Virginie. Úkolu převézt Thunbergovou přes Atlantik do Evropy se po její výzvě ujal pár australských mořeplavců Elayna Carausuová a Riley Whitelum.

Greta Thunbergová už má vliv i na bankovnictví, všímá si někdejší viceguvernér ČNB Hampl

Šestnáctiletá Švédka, která se snaží přitáhnout pozornost mladých lidí po celém světě k tématu boje proti klimatickým změnám, nechce létat letadlem kvůli své snaze o snižování emisí skleníkových plynů. Letos v srpnu se proto do USA, kde v září vystoupila na půdě OSN. vydala na závodní jachtě. Během následujících týdnů se zúčastnila ekologických kampaní v Kalifornii, Coloradu a Severní Karolíně a cestu hodlala zakončit v Chile, kde se původně měla klimatická konference konat. Země ale na poslední chvíli pořadatelství zrušila a akce se přesunula do Madridu, takže Thunbergová byla nucena hledat způsob, jak se dostat zpět do Evropy.

Svůj patnáct metrů dlouhý katamarán La Vagabonde jí nakonec nabídli australští mořeplavci, kteří po světě cestují s 11měsíčním synem. Na plavbu dohlížela i britská profesionální jachtařka Nikki Hendersonová.

V Lisabonu Thunbergová krátce promluvila před novináři. „Žádáme ty, kteří jsou u moci, aby naslouchali vědě a expertům. My, děti a teenageři, nejsme ti, kdo mají předkládat plány,“ uvedla Thunbergová, kterou přišel přivítat i lisabonský starosta Fernando Medina.

„Cítím se velmi dobře... je neuvěřitelné být opět doma, v Evropě,“ řekla novinářům Thunbergová. Na otázku stran dlouhé cesty na moři uvedla, že „mořskou nemoc měla jen první den“. Dodala, že teď se cítí plná energie. Neupřesnila ale svůj příští program, pouze řekla, že pojede do Madridu a pak domů na Vánoce. Podle portugalských médií by měla jet do španělské metropole vlakem ve středu.

Konference o změnách klimatu potrvá v Madridu do 13. prosince. Kromě takzvané modré zóny, kde se konají oficiální akce pořádané OSN, vytvořili organizátoři i „zelenou zónu“, kde se uskuteční na 500 akcí občanské společnosti. Ty jsou rozdělené do tematických prostor, například Mladí, Inovace a věda, Mare Nostrum či Původní národy. Posledně jmenovanou organizuje Chile, které mělo původně konferenci OSN pořádat, ale kvůli protivládním demonstracím se akce přesunula do Madridu.

Thunbergová je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, při němž držela transparent s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.