Lidovky.cz

Svět

‚Smeteme i patriarchát, živí klimatickou krizi.’ Greta, dvě mladé ženy a proti nim 29 tisíc delegátů


Greta Thunbergová. | foto: Reuters

Premium
PRAHA - Tři mladé ženy, jedna z nich mladistvá, a proti nim 29 tisíc delegátů světové konference o tom, kudy se má lidstvo ubírat, aby se planeta nevařila jako příslovečná žába. Před zahájením nynějšího klimatického summitu v Madridu vydaly tři aktivistky manifest, že s protesty neustanou, dokud je politici nevyslyší.

„Vědecké poznatky jasně ukazují, že nemůžeme promarnit byť jediný den. Náš vzkaz státníkům, kteří míří do Madridu, je jednoduchý: upírají se na vás oči budoucích generací. Chovejte se podle toho,“ stojí v textu, jenž podepsaly Greta Thunbergová, švédská studentka, která se stala tváří klimatických občanských iniciativ a jež se do Madridu plaví, její německá kolegyně Luisa Neubauerová a španělská koordinátorka pátečních studentských demonstrací Angela Valenzuelaová.

Vyzývají celosvětové občanstvo, aby své politiky popohánělo, urgovalo a nenechalo je lajdat tváří v tvář vědeckým datům, která ukazují, že globální klimatická změna akceleruje.

‚Cestuje snad Greta časem?’ Fotografie stará 121 let rozjela na sociálních sítích novou konspirační teorii

Manifest se nese v duchu trudnomyslnosti nad tím, že povstává mládež, že se k ní přidává čím dál víc lidí s obavami o to, aby pro další generace nějaká planeta zbyla, že se z periferního kverulantství stává široce rozkročené hnutí, jenže – lidově řečeno – skutek utek. „Protest není volba, již si užíváme; jen nevidíme jinou možnost. Nesčetná jednání na řadě konferencí OSN přinesla důmyslné, ale vposledku prázdné závazky světových vlád. Těch stejných vlád, které umožňují firmám vyrábějícím fosilní paliva těžit stále více ropy a plynu, spálit naši budoucnost kvůli zisku,“ líčí v přípisu veřejnosti.

Sledujeme vás, říkala ve svém projevu Greta. Nyní bude její obří podobizna shlížet na San Francisco

Lékem na liknavé politiky je podle tří aktivistek jediné: aby se k jejich protestům přidalo co nejvíc jednotlivců, aby pozvedl hlas každý, komu to vadí – povědomí by narostlo, obavy o věci příští také. Ale to prý nestačí, dívky vyzývají, aby se stará mentalita vyvrátila i s kořeny: „Naše aktivity musejí mít sílu a široký dosah. Nakonec, klimatická krize není jenom o životním prostředí. Je to i krize lidských práv, spravedlnosti a politické vůle. Kolonialistické, rasistické a patriarchální systémy útlaku tuto krizi vytvořily a živí ji. Musíme je demontovat všechny. Naši političtí představitelé se už nemohou vyhýbat své odpovědnosti.“

Zmínka o rozbourání společenského systému si vysloužila u čtenářů nejvíc pozornosti, protože významně překračuje rámec udržitelného chování k životnímu prostředí. Aktivistky však výrazně revoluční rétorikou popisují to, nač upozorňují i někteří politici: že výrazný útlum emisí bude vyžadovat opuštění mantry růstu, zásadní omezení vlastní spotřeby energií i materiálů – čili sebeuskrovnění. Rozdíl je v tom, že zatímco vlády licitují o pozvolných změnách, aktivisté chtějí ostrý řez: „Budeme čím dál hlasitější. Ať to stojí, co to stojí, přinutíme světové lídry, aby se sjednotili s vědeckými poznatky tak jasně, že to pochopí i malé dítě.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.