Lidovky.cz

Na sporné kyrgyzsko-tádžické hranici se vzájemně kamenovaly davy lidí

Svět

  8:55aktualizováno  11:45
BIŠKEK - Na jednom ze sporných míst hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se ve středu ráno odehrál další konflikt mezi obyvateli těchto středoasijských států, kteří po sobě házeli kamení. Většímu krveprolití zabránil zásah úřadů obou zemí, přesto nejméně šest lidí, z toho čtyři kyrgyzští vojáci, utrpělo zranění. Dva postižení byli postřeleni. O incidentu informovala místní média.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jana a Dan Urbanovi

Střety na kyrgyzsko-tádžickém pomezí jsou časté a nezřídka se při nich střílí, teče krev i umírají lidé. V září například zahynul kyrgyzský pohraničník a oběti na životech si vyžádala i předchozí přestřelka v červenci.

Nejnovější konflikt mezi přibližně osmi desítkami obyvatel Kyrgyzstánu a stovkou lidí z Tádžikistánu propukl kolem 09:30 místního času (04:30 SEČ). Davy se nejprve častovaly slovními urážkami, než přešly k tvrdší argumentaci kamením. Na místo dorazili představitelé místních úřadů i příslušníci pohraničních sil s cílem zabránit krveprolití. 

Kyrgyzská agentura 24.kg nicméně po několika hodinách napsala, že musel být operován kyrgyzský voják, který při incidentu utrpěl střelné zranění. Postřelen byl také jeden člen místní obecní rady. Jiná zranění utrpěli ještě další tři kyrgyzští vojáci a blíže neidentifikovaný civilista.

Od sovětských dob není hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně přístupným terénem. Oblast je součástí hustě osídleného, ale chudého Ferganského údolí, které sdílejí Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Kromě hraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.

Koncem července se kvůli napětí na společných hranicích setkali prezidenti Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, od rozpadu SSSR poprvé. Imomali Rachmon a Sooronbaj Žeenbekov si tehdy slíbili, že problémy vyřeší. Vybídli rovněž občany z pohraničních obcí k tomu, aby nepodléhali provokacím.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.