Lidovky.cz

Svět

Erdogan oznámil, že Turecko vyšle své vojáky do Libye. Jde o výsledek domluvené spolupráce

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: ČTK

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek oznámil, že hodlá vyslat vojáky do Libye poté, co o to Ankaru tato severoafrická země požádala. Příslušný zákon bude podle něj předložen parlamentu na jeho lednovém zasedání. Informovala o tom agentura Reuters.
  10:43aktualizováno  21:41

Erdogan ve středu navštívil Tunisko, kde jednal o spolupráci na zajištění klidu zbraní v sousední Libyi. Ve čtvrtek v projevu turecký prezident uvedl, že Tunisko stejně jako Turecko hodlá podporovat mezinárodně uznávanou vládu národní jednoty (GNA) premiéra Faíze Sarrádže, jež sídlí v Tripolisu.

Turecký prezident Erdogan chce zvýšit vojenskou pomoc Libyi bez ohledu na zbrojní embargo

„Vzhledem k tomu, že teď máme pozvání (od Libye), přijímáme ho,“ řekl Erdogan a doplnil, že parlament bude o vyslání vojáků do Libye hlasovat, jakmile opět zasedne, tedy kolem 8. či 9. ledna. Nejmenovaný libyjský představitel v Tripolisu agentuře Reuters potvrdil, že GNA oficiálně požádala Turecko o vojenskou podporu ve vzduchu, na zemi i na moři. Představitel, který si nepřál být jmenován, se vyjádřil jen krátce poté, co ministr vnitra tripoliské vlády naznačil před novináři, že zatím žádná oficiální žádost nebyla učiněna.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye dosud nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě, za nímž stojí samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu premiéra Sarrádže v Tripolisu, která má podporu OSN.

Turecká vláda podepsala koncem listopadu se Sarrádžovou vládou dvě dohody - jednu o vojenské spolupráci a druhou o hranicích ve východním Středomoří, v níž si obě strany v moři vymezily výlučné ekonomické zóny. První dohodou Ankara znepokojila zejména Rusko, druhou vyvolala spor s Řeckem, řeckou částí Kypru a s Egyptem kvůli zónám průzkumu a těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří.

Dohoda o vojenské spolupráci má Sarrádžově vládě pomoci v boji proti LNA. Obě strany konfliktu totiž mají i přes zbrojní embargo OSN vojenskou podporu jiných států. Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, zatímco Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty podle nedávné zprávy expertů OSN podporují Haftara. Podle neoficiálních zdrojů podporuje Haftara také Rusko. Erdogan o možnosti Turecka vyslat na pomoc Tripolisu vojáky hovořil již dříve v tomto měsíci.

Erdogan ve čtvrtek podle Reuters poznamenal, že Rusko má v Libyi 2000 žoldnéřů. „Pomáhají válečnému baronovi (Haftarovi), zatímco my přijímáme pozvání od právoplatné vlády té země. To je rozdíl mezi námi,“ řekl Erdogan.

LNA se od dubna snaží z rukou vládních sil dobýt Tripolis. Turečtí a ruští činitelé tento týden jednali o situaci v Sýrii a Libyi. Ruský list Vedomosti uvedl, že jednání trvala mnohem déle než původně předpokládané tři dny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.