Lidovky.cz

Irácký premiér považuje americký útok za agresi vůči Iráku a masivní porušení suverenity

Svět

  9:34aktualizováno  5. ledna 21:55
BAGDÁD (IRÁK) - Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí považuje noční americký útok, při němž zemřel íránský generál a irácký představitel, za agresi vůči Iráku a masivní porušení jeho suverenity. Americká armáda s pomocí ozbrojeného bezpilotního letadla v noci zaútočila v Bagdádu na auta, v nichž byli íránský velitel jednotek Kuds Kásem Solejmání a také člen vedení iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí na archivním snímku s americkým ministrem zahraničních věcí Mikem Pompeem

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí na archivním snímku s americkým ministrem zahraničních věcí Mikem Pompeem foto: Reuters

Ten byl zástupcem velitele Lidových mobilizačních sil (PMF), jež sdružují mnohé milice, z nichž některé podporuje Írán a které jsou také součástí irácké armády.

Na útok už reagovali nejvyšší íránští představitelé prezident Hasan Rúhání a duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Zazněla slova o odvetě, která skoncuje s přítomnosti Američanů v Iráku.

Premiér Mahdí se obává, že americký útok „vyprovokuje v Iráku zničující válku“. Útočnou akci, která se odehrála na bagdádském letišti, označil za útok na Irák a narušení jeho svrchovanosti, jež vyvolá válku v Iráku, celé oblasti a ve světě.

Velitel irácké skupiny Liga spravedlivých Kaís Chazalí v pátek své oddíly uvedl do pohotovosti a nařídil jim, aby se připravily na boj. Podle něj Američané budou muset brzy z Iráku odejít. „Všichni velitelé by měli být v pohotovosti pro nadcházející bitvu a velké vítězství,“ řekl. Chazalího Liga má kolem 10 000 členů.

Premiér Abdal Mahdí se obává, že americký útok „vyprovokuje v Iráku zničující válku“. Útočnou akci, která se odehrála na bagdádském letišti, označil za útok na Irák a narušení jeho svrchovanosti, jež vyvolá válku v Iráku, celé oblasti a ve světě.

Abdal Mahdí působí jako úřadující premiér, protože kvůli protivládním protestům loni v listopadu podal demisi. Írán jeho vládu podporuje. V pátekpremiér vyzval parlament, aby svolal mimořádnou schůzi a „přijal legislativní kroky, jež zajistí Iráku bezpečnost a svrchovanost“. Dále své požadavky nespecifikoval. Solejmáního a Muhandise označil za „významné symboly vítězství nad Islámským státem“ (IS). Milice PMF se podílely na boji, v němž byla tato teroristická organizace v roce 2017 v Iráku poražena.

Další odpůrce americké přítomnosti v Iráku, duchovní Muktada Sadr, v pátek řekl, že jeho milice jsou připraveny Irák bránit. „Jako vůdce iráckého vlasteneckého odboje vydávám rozkaz všem mudžáhidínům (bojovníkům), zejména Mahdího armádě...a všem vlasteneckým a disciplinovaným skupinám, aby byly připraveny chránit Irák,“ sdělil Sadr v prohlášení. Mahdího armáda má podle různých odhadů až 50 000 členů.

Sadrovy milice v minulosti bojovaly proti USA, postupně se Sadr zapojil do politického života, ale zůstal kritikem americké přítomnosti v Iráku. Agentura Reuter píše, že kritizoval také vměšování Íránu a vyzval všechny strany, aby se chovaly „moudře a rozumně“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.