Lidovky.cz

Svět

Pravoslavní křesťané slaví Vánoce. Nočních bohoslužeb se zúčastnili Putin i Medveděv

Prezident Putin na mši v Petrohradském chrámu. foto: ČTK

Moskva - Moskevský patriarcha Kirill, který je hlavou ruské pravoslavné církve, před vánoční bohoslužbou v moskevském chrámu Krista Spasitele popřál lidem spojit sílu rozumu s dobrem a pravdou, což by lidstvo mohlo zachránit před „rozpadem a zničením“.
  8:18

Uvedla to v úterý agentura Interfax. Nočních bohoslužeb se po celém Rusku zúčastnily statisíce věřících, v hlavních chrámech Moskvy a Petrohradu i premiér Dmitrij Medveděv a prezident Vladimir Putin.

„Jak je důležité, aby svět rozumu byl přítomen v našem vědomí a v našem životě a aby působení lidského rozumu přinášelo dobro a pravdu jak v našem osobním, společenském životě, tak i v životě všeho lidského rodu! Vždyť s tím spojujeme naději na samu existenci lidského rodu, protože zlo a lež ničí lidské osudy, rodiny, lidský život. Ale pokud dobro a pravda prostupují naším životem, není to nic jiného než síla, která nás spasí před vyhynutím, rozpadem a zničením,“ řekl patriarcha.

Rsuký premiér Medveděv s manželkou Světlanou v moskevské katedrále.
Prezident Putin Putin ocenil „obrovskou roli“ ruské pravoslavné církve v...

Pravoslavní věřící slaví Vánoce podle starého juliánského kalendáře, který zavedl ještě Julius Ceasar, a to zhruba dva týdny po západním křesťanském světě.

Noční bohoslužby v moskevské katedrále se spolu s tisíci věřícími zúčastnil i premiér Dmitrij Medveděv a další členové ruské elity. Prezident Vladimir Putin oslavil pravoslavné Vánoce v petrohradském chrámu, kde byl jako novorozenec údajně tajně pokřtěn. Chrám, původně určený jednomu z pluků carské gardy, obdaroval ikonou, uvedla ruská média.

Konstantinopolský patriarcha podepsal samostatnost ukrajinské církve. Putin varuje před krveprolitím

Putin podle agentury TASS ocenil „obrovskou roli“, jakou v posilování duchovních a mravních základů společnosti, zachování historického a kulturního dědictví a ve výchově mládeže sehrává ruská pravoslavná církev a další křesťanská vyznání.

V současném Rusku, které po zhroucení komunistické ideologie hledá novou duchovní oporu, se často hovoří o „sepětí trůnu a oltáře“, tedy o vzájemné podpoře státu a pravoslavné církve, k níž se hlásí většina Rusů.

Tradici účasti nejvyšších státních představitelů na vánočních bohoslužbách založil první ruský prezident Boris Jelcin v roce 1992.

‚Putinův‘ patriarcha v Česku? Hlava ruské pravoslavné církve by mohla přijet v létě do Prahy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popřál krajanům slavícím pravoslavné Vánoce, aby se začínající rok ukázal být štědrý při plnění nadějí a zázraků a aby v každé rodině zavládl mír a soulad.

Vánoce jsou v Rusku především církevním svátkem. Po bolševické revoluci v říjnu 1917 byly Vánoce v zemi po desetiletí zakázány. Gregoriánský kalendář, zavedený v Evropě za papeže Řehoře XIII. v 16. století, platí od roku 1918 i v Rusku, ale pravoslavná církev se odmítá juliánského kalendáře vzdát, protože si to prý nepřejí ani sami věřící. Kromě Ruska slaví věřící pravoslavné Vánoce i v sedmdesátce dalších zemí světa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.