Lidovky.cz

Svět

Počet obětí koronaviru v Číně stoupl na 132. Nakažených stále přibývá

Zaměstnanci nemocnice ve Wu-chanu v ochranných oblecích. foto: ČTK

Peking - Nový koronavirus si v pevninské Číně vyžádal životy 132 lidí, dalších 6078 osob se nakazilo. Uvedl to čínský list Global Times. Původní informace hovořila o 5974 nakažených, počet mrtvých se od úterní půlnoci nezměnil. Desítky nemocných evidují také v jiných zemích světa, včetně těch v Evropě.
  7:27aktualizováno  13:06

Ochrana úst a nosu je klíčová, roušky ale v Česku nutné nejsou, říká přední epidemiolog

Počet nakažených roste v čínské metropoli Pekingu - ve středu tam evidovali 11 nových případů, celkem je tam už přes 100 nemocných. Čínský president Si Ťin-pching přiznal, že se virus stále šíří a že situace je složitá. Pokračuje evakuace cizinců z oblasti výskytu epidemie a Británie oznámila, že lidé, kteří se vrátí z Wu-chanu, budou muset dodržet 14denní karanténu.

V Tokiu přistál charterový letoun s více než dvěma stovkami japonských občanů, které přivezl z města Wu-chan, epicentra nákazy. Dva z Japonců mají symptomy zápalu plic, sedm lidí bylo hospitalizováno. Japonsko ještě ve středu posílá do Číny druhé letadlo, které odveze zpět dalších 200 lidí. Jedenáctimilionový Wu-chan, metropole provincie Chu-pej, je od minulého čtvrtka uzavřený a podle úterního vyjádření japonských úřadů by se z něj chtělo dostat asi 600 občanů Japonska. Tokio do Číny poslalo 20 tisíc roušek a další ochranné pomůcky, s jejichž nedostatkem se kvůli přibývajícímu počtu pacientů čínští zdravotníci potýkají.

Z Wu-chanu časně ráno místního času odstartoval letoun s občany Spojených států. Přistál k dotankování a první zdravotní kontrole pasažérů na Aljašce, odkud podle stanice CNN zamířil na kalifornskou vojenskou základnu u Riverside. Podle agentury AP všech 201 pasažérů prošlo zdravotní kontrolou v Číně i v Anchorage, ale pouze jeden potřeboval ošetření kvůli zranění, které utrpěl před nástupem do letadla v Číně. Původně mělo letadlo přistát na civilním letišti v kalifornském městě Ontario, ale v úterý bylo oznámeno, že se cíl letu mění.

Koronavirus je v Evropě, Americe i Austrálii, v Číně odolává pouze Tibet. USA a Francie plánují evakuaci

Evakuaci svých občanů plánují i další státy, australský premiér Scott Morrison ve středu oznámil, že jeho země se pokusí pomoci z provincie Chu-pej osamoceným a ohroženým lidem. Čeká je však pobyt v karanténě na Vánočním ostrově, tisíce kilometrů vzdáleném od Austrálie. Při evakuaci bude Austrálie spolupracovat s Novým Zélandem. V Brisbane umístili do karantény celý čínský ženský fotbalový tým, který před týdnem projížděl Wu-chanem. V hotelu má 32 Číňanek zůstat v izolaci do příští středy, u žádné z nich nyní příznaky nemoci nejsou.

Čínské úřady Wu-chan a dalších 16 měst v provincii Chu-pej uzavřely ve snaze zabránit šíření viru. Opatření, nejrozsáhlejší svého druhu, se dotkla 50 milionů lidí.

Přibývání případů nákazy v hlavním městě ve středu ohlásil zástupce pekingského centra pro kontrolu a prevenci nemocí Pchang Sing-chuo. V metropoli je 102 nemocných a jeden pacient tam zemřel.

Situace v zahraničí

Nejvíc případů nákazy v zahraničí má Thajsko - koronavirus se tam prokázal u 14 lidí. Země ve středu oznámila, že začne prověřovat zdravotní stav všech zaměstnanců cestovního ruchu. Testy se budou týkat průvodců a lidí, kteří organizují příjezd turistů do země.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock ve středu podle stanice BBC řekl, že Britové, kteří budou přivezeni z Wu-chanu, budou muset zůstat dva týdny v karanténě. Mají být doma a vyhnout se kontaktu s jinými lidmi. První Britové by mohli z Wu-chanu odletět ve čtvrtek. Londýn odhaduje, že vrátit se bude chtít asi 200 Britů.

Spojené arabské emiráty potvrdily nákazu virem u celé čtyřčlenné čínské rodiny, která se vrátila do emirátů z Číny. Jde o první případ v blízkovýchodním regionu.

Čtyři nemocní jsou v Německu, ale tamní ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že se u nich projevují jenom velmi mírné symptomy onemocnění. V Německu byl prokázán jeden z prvních přenosů nákazy z člověka na člověka mimo území Číny - třiatřicetiletý muž se nakazil při firemním školení od čínské kolegyně. Tři další pacienti jsou v izolaci na klinice v Mnichově. „Průběh u čtyř pacientů v Bavorsku je velmi, velmi mírný,“ řekl Spahn.

Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.