Lidovky.cz

Svět

Výpověď nakažené Číňanky: Rakovina? Pacienti s koronavirem mají v nemocnici přednost

Obyvatelka Wu-chanu (ilustrační snímek). foto: Reuters

Doporučujeme
Wu-chan - Koronavirem onemocnělo již přes 11 tisíc lidí, uzavřené město Wu-chan těžce přežívá. Svou vinu na tom nesou lokální i státní úřady, které dlouhodobě zamlčovaly informace o skutečném rozsahu infekce. Server CNN přinesl unikátní výpověď nakažené Číňanky, která popisuje složitou situaci v tamních nemocnicích.
  5:00

Ši Mujing chtěla naposledy oslavit lunární Nový rok se svou smrtelně nemocnou matkou. Do rodného města Wu-chanu přiletěla mladá Číňanka na začátku ledna z Velké Británie, kde žije a pracuje. O matku, která kvůli rakovině ležela v nemocnici, se denně starala.

Okolo nich se objevovalo stále více pacientů nakažených novým koronavirem. Ši se nebála - čínské úřady tehdy ubezpečovaly, že šíření nemoci mají pod kontrolou. Nyní se ovšem ukazuje, jak daleko bylo toto tvrzení od pravdy - virus se rozšířil do všech čínských regionů a našel si cestu i do Evropy, Austrálie či Spojených států.

Nakažení z tržiště. Číňané vědí, jak se projevil koronavirus u prvních pacientů, z 99 jich zemřelo 11

Ši se podle předběžných testů také nakazila koronavirem. Více než o sebe se ale obává o svou matku, která byla přesunuta do staré a méně kvalitní nemocniční budovy, aby uvolnila prostor pro nával pacientů nakažených koronavirem. Rodina Ši se stala jednou z mnoha obětí čínské zdravotnické krize. Tamní systém je přetížený, trpí nedostatkem personálu i testovacích souprav a data o skutečném rozsahu infekce byla dlouho záměrně zatajována před veřejností.

Špatné zprávy se zatajují

Podle čínského zákona musí lokální úřady informovat o nebezpečí epidemie státní zdravotnický resort. Komunikace ale zřejmě neproběhla tak, jak by měla. Podle profesorky čínských studií na univerzitě v Michiganu Mary Gallagherové čínské úřady od vypuknutí infekce neuváděly pravý počet nakažených ve svých hlášeních. „Je to téměř implicitní norma - špatné zprávy se musí zatajovat,“ řekla CNN. Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý uvedl, že vláda zveřejňuje informace o epidemii transparentně a zodpovědně. „Lidské životy a zdraví jsou vždy prioritou čínské vlády. Prevence a regulace epidemie jsou teď nejdůležitějšími úkoly, takže já sám teď dohlížím na tuto práci,“ dodal.

Ačkoli už na začátku měsíce čínští lékaři věděli o nebezpečí koronaviru a jeho rychlém šíření mimo Wu-chan, zpráva o epidemii se dostala na stránky Lidového deníku, oficiálních novin komunistické strany, až 21. ledna. Úřady nechaly Wu-chan uzavřít 23. ledna, to už ale bylo podle některých expertů pozdě. Ještě před vyhlášením karantény kvůli oslavám Nového roku a strachu z epidemie z města odjelo pět milionů obyvatel, okolo 4000 z nich je v zahraničí.

Bereme jen umírající

Pravdu o viru se dozvěděli pozdě i sami pacienti ve wuchanských nemocnicích. Poté, co Ši dostala horečku, šla se nechat otestovat na kliniku, kde čekalo dvacet pacientů na jednoho lékaře. Po devíti hodinách testování, které zahrnovaly odběr krve, výtěr z nosu a radiologické vyšetření jí lékař oznámil, že má koronavirus. Protože jí ale nemohl dát čtvrtý a rozhodující chemický test - klinika jej totiž neměla k dispozici -, Ši nebyla registrována jako nakažená. Při obvolávání dalších nemocnic ve městě se ukázalo, že tento test nemá ani jedna. Mnoho dalších pacientů tak údajně rozhodující testy nepodstoupí. Pokud ale nakažený nemá potvrzení o infekci, nemůže být hospitalizovaný.

Svědectví Čecha z čínské izolace: Z oslav nového roku se už nemůžu vrátit, hodně věcí je teď trestných

Wu-chan netrpí jen nedostatkem testovacích souprav. Místní úřady již požádaly o navýšení zásob a oznámily výstavbu dvou nových nemocnic během jednoho týdne. Podle zdravotní sestry, která si z profesních důvodů nepřála být jmenována, je chod tamních nemocnic na pokraji zhroucení. Zaměstnanci jsou vyčerpaní, chybí lůžka i ochranné úbory. Část personálu se nakazila, další zůstávají doma v karanténě.

Čínský zdravotní systém byl pod velkým tlakem již před koronavirem. Po epidemii SARS v roce 2003 vláda investovala obrovské částky do výstavby nových nemocnic. Zanedbala přitom praktické lékaře, zejména na venkově. Lidé si tak zvykli jezdit do městských nemocnic kvůli sebemenšímu problému, což ve spojení s chřipkovou sezónou vytváří v nemocnicích vypjaté situace.

Podle profesorky Gallagherové trápí Čínu celkový nedostatek zdravotních profesionálů. Jedním z důvodů je nárůst násilí na lékařích, kterého se dopouští příbuzní pacientů kvůli nespokojenosti s péčí. Tento problém je tak rozsáhlý, že Čína loni v reakci na vraždu lékaře v Pekingu schválila zákon na ochranu zdravotníků. Wu-chan je na tom jako velké město ještě dobře. Cestovní omezení platí ve 14 dalších menších městech v provincii Chu-pej, kde je situace ještě horší, uvedla Gallagherová.

Lidem jako Ši tedy nezbývá než zůstat doma v karanténě. Za nemocnou matkou Ši nemůže a bojí se o svého otce, který byl také nakažen. Jeho do nemocnice přijali, ji ovšem ne. „Koho tedy hospitalizujete?“ zeptala se podle CNN žena lékařů. „Ty, kteří umírají,“ zněla odpověď.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.