Lidovky.cz

Svět

Maďarsko posílí jižní hranici, řekl Orbán v reakci na telefonát s Erdoganem

Premiér Maďarska Viktor Orbán. foto: Reuters

Aktualizováno
Budapešť - Maďarsko posílí svou jižní hranici, oznámil premiér Viktor Orbán. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Orbán v pátek telefonoval se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, který mu řekl, že Ankara už nemůže dále zadržovat tok migrantů.
  12:57aktualizováno  13:10

Naposledy se dal do pohybu téměř milion lidí, které z domovů vyhnaly boje v severozápadní syrské provincii Idlib. Hranice v reakci na krok Turecka posiluje i Řecko a Bulharsko. Podle Bruselu Ankara oficiálně změnu v režimu na hranici oficiálně neoznámila.

Turecko otevírá migrantům hranice do Evropy, řekl Erdogan. Na řeckých hranicích policie vypálila slzný plyn

EU s Tureckem uzavřelo dohodu v roce 2016, na jejímž základě Turecko přestalo pouštět převážně syrské uprchlíky směrem do Evropy. Erdogan v sobotu při projevu Istanbulu konstatoval, že Turecko nemůže čelit další vlně uprchlíků a otevírá jim hranice do Evropy.

Hraniční přechod Pazarkule 29. 2. 2020. "Vláda udělá cokoli, aby hranice...
„Vláda udělá cokoli, aby hranice ubránila,“ uvedl mluvčí řecké vlády Stelios...

„Během dnešního (pátečního) telefonátu, který se týkal migrace a válečné situace v Sýrii, informoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan premiéra Orbána, že Turecku je pod ohromným tlakem a nemůže dále zadržovat tok migrantů,“ informoval v pátek tiskový odbor maďarské vlády.

Orbán vzápětí svolal bezpečnostní radu, která rozhodla, že „Maďarsko musí posílit ochranu svých hranic a věnovat přitom zvláštní pozornost na vývoj na balkánské migrační trase“.

Turecko již poskytlo útočiště 3,5 milionu syrských uprchlíků a opakovaně hrozilo, že „otevře brány“ do Evropy. O otevření hranic se tento týden ve čtvrtek nejprve zmínil nejmenovaný vysoce postavený turecký činitel. Tisíce běženců se v reakci na to vydaly k hranicím.

Orbán pohrozil použitím síly na ochranu Evropské unie, pokud Turecko pustí migranty

Podle nejmenovaného řeckého policisty, na něhož odkazuje agentura Reuters, na hranici Řecka a Turecka dlouhé zhruba 200 kilometrů stoupá napětí. Skupinky migrantů se ji snaží překonat, ale jsou soustavně odráženy.

Orbán patří k největším odpůrcům muslimských migrantů. V roce 2018 potřetí stanul v čele vlády. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 uzavřel plotem jižní hranici Maďarska, které sloužilo jako tranzitní země při cestě běženců do západní Evropy.

Přiliv utečenců pomohla od roku 2016 výrazně omezit zmíněná dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. Od loňska se ale počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, zvyšuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.