Lidovky.cz

Svět

Trumpův boj s nákazou. Miliony lidí v USA si nemohou dovolit léčbu, nemají pojištění

Americký prezident Donald Trump. foto: Doug Mills/The New York Times via AP, PoolČTK

Doporučujeme
WASHINGTON/PRAHA - Americká vláda oznámila konec cestování mezi USA a Evropou. Podle Donalda Trumpa evropské státy podcenily koronavirovou nákazu a on nehodlá nic podobného riskovat. Jeho administrativa však musí řešit i jiné problémy – především to, že miliony lidí nemají zdravotní pojištění a nemohou si dovolit se léčit.
  5:00

„Abychom zadrželi příval nových případů, přerušíme na následujících 30 dní veškeré letecké spojení z Evropy do Spojených států. Nová pravidla vstoupí v platnost v pátek o půlnoci,“ uvedl v noci na čtvrtek v mimořádném projevu z Bílého domu prezident Donald Trump.

Jeho administrativa po týdnech, ve kterých šéf vlády o koronaviru prohlašoval, že jde jen o „novou chřipku“, která „brzy zmizí“, přikročila k mimořádným opatřením, jež mají zamezit šíření nákazy. Vše v noci vypadalo dramaticky. Podle prezidentova projevu měly být v rámci „speciálního vztahu“ povolené pouze lety mezi USA a Velkou Británií. Nikdo jiný z Evropy cestovat neměl.

O pár hodin později ale ministr vnitřní bezpečnosti Ken Cuccinelli upřesnil, že nejde o naprosté přerušení spojů – zboží bude do USA z Evropy nadále proudit a Američané i lidé s trvalým pobytem budou moci do USA vstoupit bez problémů. Úřady však do země nevpustí cizince z evropských zemí.

USA již mají více než 1300 případů a kolem 38 mrtvých. Země, ve které miliony lidí nemají zdravotní pojištění či nárok na nemocenskou, tak musela přijmout bezprecedentní opatření. 

Miliony lidí bez pojištění

„Jednou z cest, jak zabránit masivnímu šíření viru, je zajistit, aby všichni lidé měli přístup ke zdravotní péči tak rychle, jak jen to půjde,“ napsali pro deník Los Angeles Times Sarah Collinsová a David Blumenthal z nadace Commonwealth Fund. V současnosti je totiž v USA na třicet milionů nepojištěných lidí a dalších 44 milionů nemá dostačující pojištění, které by pokrylo léčbu koronaviru. Vláda prezidenta Trumpa tak musela tento týden přikročit k opatřením, která doposud odmítala.

„V minulých dnech jsem se setkal se zástupci pojišťoven, kteří odsouhlasili, že nebudou po pojištěných požadovat další příplatky za léčbu koronaviru a rozšíří pojištění i na tuto nemoc, abychom předešli překvapivým výdajům,“ sdělil v projevu k národu prezident Trump. Nijak však nezmínil, jak to bude s těmi, kteří pojištění nemají.

Podle odborníků by se vláda o tyto lidi mohla postarat rozšířením programu Medicaid. Tento federální program vznikl v 80. letech, aby stát pomohl chudým rodinám se splácením léčebných výloh. Zda tak Trumpova administrativa učiní, není zatím jasné.

Další problém, se kterým se současná vláda musí potýkat, je fakt, že miliony Američanů (více než 60 procent „modrých límečků“) nemají v pracovních smlouvách zajištěnu nemocenskou – pokud nebudou moci kvůli koronaviru pracovat, nikdo jim peníze nedá. A tak hrozí, že tisíce taxikářů, řidičů Uberu, pokladních, číšníků atd. půjdou do práce i přes nebezpečí, že se nakazí, nebo hůř, že nakažení půjdou pracovat a virus dále rozšíří. Prezident Trump v projevu řešil i tuto situaci. 

„Abych zajistil, že pracující Američané mohou zůstat doma, aniž by pocítili finanční potíže, brzy představím bezprecedentní akci, abych jim zajistil finanční úlevu,“ uvedl prezident. Jaké akce podnikne ale nespecifikoval. 

Politické dopady

Překvapivé je, že se vůbec prezident Trump do celé záležitosti vložil. Na začátku krize, kdy se v USA objevilo jen malé množství případů, totiž řešením krize pověřil svého viceprezidenta Mikea Penceho. Ten však zjevně selhal – pod jeho vedením například úřady nedokázaly zabezpečit dostatek testovacích souprav, ani zajistit, že vakcína, až ji vědci naleznou, bude cenově dostupná. CNN tak spekuluje, že Trump se před nadcházejícími volbami Penceho vymění za bývalou velvyslankyni při OSN Nikky Haleyovou.

Většina amerických komentátorů ale tuto možnost odmítá. Haleyová jednak nemá s Trumpem dobré vztahy (po odchodu z funkce napsala knihu očerňující prezidenta), a hlavně Pence díky svému puritánství zajišťuje Trumpovi hlasy katolíků z amerického Středozápadu.

Koronavirová nákaza ale ovlivnila i řady demokratů. Dva nejsilnější kandidáti na prezidenta – Bernie Sanders a Joe Biden – již zrušili předvolební mítinky v Clevelandu, kde budou usilovat o další hlasy voličů. Volební štáby obou mužů oznámily, že velká setkání ruší kvůli hrozbě ze šíření koronaviru. Je navíc důležité zmínit, že oba kandidáti stejně jako Trump dávno překonali svůj 70. rok života a patří tak ke skupině lidí nejvíce ohrožených koronavirem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.