Lidovky.cz

COVID-19 v Evropě: Polsko uzavírá hranice a podniky. Otevřené zůstanou jen potraviny a banky

Svět

  15:58aktualizováno  21:01
Kyjev - Epicentrem světové pandemie koronaviru se nyní místo Číny stala Evropa, řekl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podívejte se, jaký je aktuální počet nakažených v jednotlivých evropských zemích a jaká opatření lídři „starého kontinentu“ přijímají. Oběti hlásí celkem 18 evropských zemí, v pátek přibyla Ukrajina. Celkem je v Evropě již přes 1500 mrtvých.

Polský premiér Mateusz Morawiecki během summitu Evropské unie. foto: Reuters

‚ČR informuje‘. V oblastech postižených koronavirem je 205 tisíc Čechů, operátoři jim pošlou SMS

Polsko od neděle zakáže cizincům vstup do země. Všichni Poláci vracející se do vlasti půjdou do dvoutýdenní domácí karantény, oznámil v pátek premiér Mateusz Morawiecki podle televize TVN 24. 

Vláda se podle premiéra rozhodla zavést „stav epidemiologického ohrožení“. To jí umožňuje nařídit dodatečná omezení, která jsou nezbytná proti dalšímu šíření koronaviru. Mimo jiné bude podle televize od neděle přerušeno letecké a železniční spojení v mezinárodní osobní dopravě. Hranice ale zůstanou otevřené pro přepravu zboží.

Koronavirus globálně

Dopravní podnik v Brně od čtvrtka zavádí větrání vozů na konečných zastávkách a...
Italští policisté se chrání před koronavirem.

Otevřené podle médií zůstanou i obchody s potravinami a banky, ale omezuje se fungování nákupních středisek. Zavírají se i všechny restaurace, pivnice, kluby, bary a kasina. Nebudou se smět konat akce s účastí více než 50 osob.

Evropská komise se staví proti uzavírání hranic, jak tomu učinilo Česko. Varuje před důsledky

Omezení související s vyhlášením stavu epidemiologického ohrožení budou platit 14 dnů, je ale možné je prodloužit, uvedl Morawiecki podle listu Gazeta Wyborcza. Dodal, že hranice budou uzavřeny na deset dnů s možností prodloužení o dalších 20 a následně o dalších 30 dní.

Vyhlášení stavu epidemiologického ohrožení následovalo podle serveru Onet po oznámení 21 nových případů nákazy v zemi, čímž jejich počet stoupl na 68. Ve čtvrtek úřady oznámily první úmrtí, nemoci podlehla 57letá žena v Poznani.

První smrt na Ukrajině, země uzavře své hranice

Ukrajina zaznamenala první úmrtí na koronavirus, uvedla v pátek agentura Reuters s odvoláním na náměstka ministra zdravotnictví. Země podle médií uzavře za dva dny pro cizince své hranice, opatření má platit dva týdny.

Epicentrum pandemie koronaviru se přesunulo do Evropy, upozorňuje WHO. Dosud bylo v Číně

„Po dvou týdnech, podle vývoje situace, rada národní bezpečnosti a obrany přijme další rozhodnutí,“ uvedl po jednání rady její tajemník Oleksij Danilov, jehož citovala agentura Interfax-Ukrajina.

List Ukrajinska pravda s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví uvedl, že v Žytomyrské oblasti na severozápadu země zemřela jednasedmdesátiletá žena, která byla hospitalizována ve čtvrtek s potvrzenou diagnózou onemocnění COVID-19. To způsobuje nový typ koronaviru.

V zemi s více než 37 miliony obyvatel (podle některých zdrojů se 45 miliony obyvatel) byly dosud potvrzeny jen tři případy nákazy koronavirem, poznamenala agentura AFP. 

Máme Bajkal, všem nemocem odoláme. Rusko se chlubí nízkým počtem nakažených koronavirem

V sousedním Rusku bylo během posledních 24 hodin zjištěno 11 nových případů infekce; všichni nakažení navštívili Itálii, Francii či Rakousko, uvedl list Kommersant. Počet nakažených v Rusku tím stoupl na 48. V Bělorusku se počet potvrzených případů zvýšil z 21 na 27, uvedla agentura TASS s odvoláním na místní úřady.

Rakousko uzavírá vše kromě lékáren a potravin

V Rakousku budou kvůli šíření koronaviru od pondělí zavřeny, zatím na týden, obchody s výjimkou potravin, drogérií nebo lékáren. Fungovat budou i pošty. Na páteční tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. 

Omezen bude také provoz barů, kaváren a restaurací, otevřeny budou jen do 15 hodin. Země zavádí kontroly na hranicích se Švýcarskem a ruší letecké spojení s touto zemí, Španělskem a Francií. Úřady zároveň nařídily dvoutýdenní karanténu pro alpské údolí Paznauntal v Tyrolsku, uzavřené je i přední lyžařské středisko Sankt Anton am Arlberg. Obě místa jsou nákazou silně zasažená.

„Jsme nuceni zastavit letecké spojení se Španělskem, Francií a Švýcarskem, protože koronavirus se tam šíří velmi rychle. Budou zavedeny kontroly na hranici se Švýcarskem, jak se to už děje s Itálií,“ uvedl Kurz na twitteru.

Rakousko a Polsko hlásí první úmrtí kvůli koronaviru. Vídeň zakázala policistům brát si dovolenou

Trafiky s tiskem v provozu

Otevřené zůstávají kromě obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, banka pošt například také trafiky a kiosky s tiskem, čerpací stanice nebo i obchody s potravou pro zvířata.

Zavírací hodina 15:00 se nevztahuje na subjekty, které poskytují pouze ubytování, a na donáškové služby. Naopak zavřít musí odpoledne mimo jiné i hotelové restaurace. Výjimku nemají ani kavárny, cukrárny, bary, diskotéky a noční kluby.

Katedrála svatého Štěpána ve Vídni omezila návštěvy, ale podle nových pátečních nařízení kancléře Kurze bude muset i ona zavřít.

Katedrála svatého Štěpána ve Vídni. Hlavní město Rakouska zakazuje policajtům brát si dovolenou.

Náměstí Michaelerplatz před vídeňským Hofburgem. V Rakousku budou kvůli šíření koronaviru od pondělí zavřeny obchody s výjimkou potravin, drogérií nebo lékáren.

Příští týden nebude možné pořádat akce s více než 100 účastníky v uzavřených místnostech a s více než 800 lidmi pod širým nebem. Zrušily se mnohé koncerty, zavřela i většina muzeí a přerušena byla fotbalová liga.

Itálie hlásí přes 15 tisíc nakažených koronavirem a přes tisíc obětí. Více jak tisíc pacientů se už však vyléčilo

Nejpozději od pondělí se přestane přednášet i na univerzitách a vysokých školách. Od příští středy se v Rakousku rovněž ruší výuka na školách, doma zůstanou i děti, které navštěvují školky.

„Rakousko přejde nikoli natrvalo, ale na určitý čas, na minimální provoz,“ řekl Kurz. „Jako Rakouská republika jsme jeden tým. Jeden tým, v němž každý musí přispět svým dílem - právě v této náročné situaci,“ dodal.

Program Erasmus: stát zkontaktuje tisíce českých studentů v zahraničí a pomůže jim s cestou domů

Turisté ze zahraničí, kteří jsou momentálně v oblasti Paznauntal, mají urychleně odjet a po návratu do vlasti strávit dva týdny v izolaci. Kurz lidi žijící v uzavřených oblastech ujistil, že o jejich zásobování bude dobře postaráno. V oblasti leží hojně navštěvovaná turistická a lyžařská střediska jako Ischgl nebo Galtür.

Rakousko k pátku dni eviduje 432 případů nákazy koronavirem, jeden člověk nemoci COVID-19 podlehl a devět se uzdravilo. Otestováno bylo v alpské republice 6600 lidí. S 141 potvrzenými případy koronovairu je nejpostiženější spolková země Tyrolsko.

Německo uzavírá školy a školky, hlásí 7 obětí

Téměř všechny německé spolkové země už během pátku oznámily, že od příštího týdne v nich zůstanou zavřené školy a školky ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru. Platí to i pro sousední největší německou zemi Bavorsko nebo pro tu nejlidnatější, západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko, které má téměř 18 milionů obyvatel. Miliony rodičů a dětí v Německu se tak musí připravit na zcela novou situaci, poznamenala agentura DPA.

Bojujeme o čas a nemocniční lůžka, vysvětlují vědci. V Itálii už dávají přednost těm s největší šancí na přežití

Do pátečního odpoledne oznámilo uzavření všech škol a školek 13 ze 16 spolkových zemí: Severní Porýní-Vestfálsko, Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc, Hesensko, Sársko, Berlín, Durynsko, Sasko-Anhaltsko, Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko, Hamburk a Brémy. Podle DPA se dá počítat s tím, že stejná rozhodnutí přijmou i další zemské vlády.

Většina zemí chce školy a školky nechat zavřené do konce velikonočních prázdnin, tedy do poloviny nebo konce dubna. Vláda severovýchodní země Meklenbursko-Přední Pomořansko má rozhodnout až v sobotu, zda školy zavře také.

V Německu, kde v pátek ohlásili sedmou oběť nákazy, spadá školství do pravomoci spolkových zemí.

Například děti v Bavorsku zůstanou doma do 20. dubna. Úřady školy zavřely do pondělka 6. dubna, kdy v této zemi začínají dvoutýdenní velikonoční prázdniny. Tamní ministr školství Michael Piazolo řekl, že úřady zajistí péči o děti, jejichž rodiče pracují v profesích důležitých pro chod klíčových institucí.

Německo nalije do ekonomiky až půl bilionu eur. Některé podniky možná kvůli koronaviru zestátní

V hlavním městě Bádenska-Württemberska Stuttgartu v pátek úřady s okamžitou platností zakázaly lidem chodit do veškerých kulturních zařízení, veřejných plováren, klubů nebo barů. Restaurace otevřené být mohou.

V Severním Porýní-Vestfálsku byly v zásadě zakázány návštěvy v domovech důchodců a pečovatelských domech. Návštěvy jsou možné jen v naléhavých výjimečných případech, oznámil v pátek zemský ministerský předseda Armin Laschet.

Německá ústřední rada muslimů vyzvala muslimské obce, aby nejméně do konce března zrušily páteční modlitby i další akce naplánované v mešitách.

Do pátku bylo v Německu evidováno přes 3000 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu. Zatím sedm z nich infekci podlehlo. Nejvíce je v celém Německu nákazou zasažené Severní Porýní-Vestfálsko.

Španělsko má stav nouze, může dojít na příděly

Španělsko v pátek ohlásilo nárůst počtu lidí nakažených novým koronavirem o přibližně 1200 na celkových 4209, zatímco počet mrtvých v souvislosti s nemocí COVID-19 stoupl od čtvrtka z 84 na 120. Premiér Pedro Sánchez oznámil, že vláda v sobotu vyhlásí 15denní nouzový stav pro celou zemi. Podle deníku El País jí to umožní zavést přídělový systém na základní spotřební zboží či zabavovat majetek, dále jsou zmiňovány povinné karantény či evakuace.

Do muzea El Prado v Madridu se poprvé za osm dekád nedostanete.

Prázdné chodby věhlasného madridského muzea El Prado.

Epidemií COVID-19 jsou ve Španělsku podle agentury Reuters nejhůře zasaženy severní regiony Baskicko a La Rioja a také metropole Madrid, kde mělo pozitivní test na koronavirus více než 2000 lidí. Madridské úřady podle El País nařídily od soboty přerušit provoz všech místních barů a restaurací.

Koncem týdne budou v Česku stovky nakažených koronavirem, roušky mohou být povinné pro všechny, říká Prymula

„Nařídíme pro celé Španělsko stav nouze pro příštích 15 dní,“ oznámil odpoledne premiér Sánchez. Krok bude podle něj stvrzen na sobotním mimořádném zasedání vlády. Stát prý pro ochranu zdraví obyvatel využije veškeré dostupné nástroje „včetně vojenských prostředků“.

Nouzový stav otevírá cestu k dalším drastickým opatřením. Úřady budou moci omezit pohyb osob i dopravních prostředků, nařizovat evakuace, uzavřít vybrané oblasti i zasahovat do chodu průmyslu nebo zemědělství. Bez souhlasu parlamentu může stav trvat maximálně 15 dní, vysvětluje zpravodajský web BBC.

Uzavřená je i španělská dominanta, bazilika Sagrada Familia. Nepokračují ani stavební práce na ní.

Ve Španělsku zavírají bary. Poprvé v osmi dekádách.

„Je to krize, která ovlivňuje životy a zdraví všech,“ vzkázal předseda vlády spoluobčanům. Nevyloučil, že počet potvrzených případů nákazy v jeho zemi by už příští týden mohl přesáhnout 10 000. V projevu se obrátil i na mladé lidi, kteří podle něj mohou sehrát rozhodující úlohu. Koronavirus pro ně nepředstavuje příliš velkou hrozbu, ale „mohou být přenašeči (viru) na zranitelnější osoby“.

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci

Desetitisíce Španělů v izolaci

Regionální katalánská vláda ve snaze zpomalit šíření nákazy novým typem koronaviru v noci ze čtvrtka na pátek izolovala 70 000 obyvatel čtyř katalánských obcí. Lidé z oblasti západně od Barcelony budou v karanténě nejméně dva týdny. V katalánské metropoli zase v pátek po předchozích omezeních zůstala úplně zavřená světoznámá katedrála Sagrada Família.

O bezprecedentní hromadné karanténě rozhodla katalánská vláda ve čtvrtek večer. Od půlnoci nesmí nikdo překročit hranici vytyčenou okolo obcí Igualada, Vilanova del Camí, Santa Margarida de Montbui, kterou hlídá regionální policie. V Igualadě úřady evidují 58 ze 319 katalánských případů nákazy.

Prázdné obchody nehrozí, ujišťuje ministerstvo. Výroba potravin je prý zajištěná

„V té oblasti jsme zaznamenali velký nárůst případů,“ vysvětlila katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergésová, která je obyvatelkou Igualady. Za méně než jeden den se počet nakažených v obci více než zdvojnásobil z 20 na 58.

Lidé, kteří nejsou obyvateli stižených obcí, měli ve čtvrtek večer tři hodiny na to, aby oblast opustili. Vergésová společně s ministrem vnitra katalánského kabinetu Miquelem Buchem izolaci prohlásila za „nezbytnou“ a občany požádala o spolupráci.

Británie hlásí třetinový nárůst pacientů

Britská vláda čelí kritice, že její kroky proti epidemii nového typu koronaviru jsou nedostatečné. Bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt v pátek označil za „znepokojivé“, že premiér Boris Johnson nezakázal větší shromáždění lidí, informovala stanice BBC. Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví ale kritiku odmítl. Nyní je podle něj nejúčinnější dobrovolná karanténa lidí s příznaky infekce. Za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Británii o více než třetinu.

Lidé budou umírat, oznámil Johnson. Premiér v boji s koronavirem odložil populistickou rétoriku

Exministr zdravotnictví či zahraničí Hunt označil aktuální postup vlády za „překvapivý a znepokojivý“ v situaci, „kdy jsme čtyři týdny před stádiem, ve kterém je nyní Itálie“. Hunt loni neuspěl v souboji s Borisem Johnsonem o funkci lídra Konzervativní strany a potažmo premiéra, nyní předsedá zdravotnickému a sociálnímu výboru Dolní sněmovny.

Podle Hunta příklady zemí, které jsou podle všeho v boji s virem úspěšné, ukazují, že nejdůležitější je „jednat velmi brzy“ a zavést opatření omezující kontakt mezi lidmi.

Budovy se zatím nezavírají, karanténa je na 7 dnů

Britská vláda ve čtvrtek vyzvala všechny obyvatele, kteří u sebe zpozorují příznaky onemocnění COVID-19, aby zůstali sedm dní v domácí karanténě. Johnson zároveň řekl, že tvrdší opatření, jako je uzavírání škol či plošný zákaz sportovních akcí, si zatím „nechává schované v rukávu“.

Plošné uzavření škol kvůli šíření koronaviru už nařídila řada evropských zemí. Kromě Česka a Slovenska také Itálie, Belgie, Chorvatsko, Norsko, Francie, Španělsko či Irsko. V pátek se přidalo několik německých spolkových zemí včetně Bavorska. Mnoho evropských států omezilo také shromažďování. Francie v pátek dřívější limit tisíce účastníků na akci snížila na sto. Právě kvůli tomu, že Británie se k těmto opatřením nepřidala, čelí nyní Johnsonova vláda kritice.

Vyprázdněné restaurace v Londýně.

Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví Patrick Vallance postup kabinetu obhajoval a v rozhovoru s BBC uvedl, že dobrovolná izolace lidí s příznaky nemoci COVID-19 bude mít „největší dopad“ v boji s šířením koronaviru. Uzavírání škol je podle Vallance „velmi efektivním způsobem, jak se postavit pandemické chřipce“, jakou roli ale hrají děti v při šíření koronaviru je podle něj nejasné.

Trump doufá ve ‚velmi rychlé‘ obnovení spojení s Evropou. Rozhodnutí nekonzultoval kvůli času

Také mluvčí premiéra Johnsona v pátek zdůraznil, že všechna přijímaná opatření jsou založena na „vědeckých a lékařských radách“.

Vládní mluvčí rovněž uvedl, že ani kvůli krizi kolem koronaviru nehodlá Johnson požádat o prodloužení přechodného období, do něhož Británie vstoupila po odchodu z Evropské unie 31. ledna. Ve čtvrtek přitom vyjednavači odložili druhé kolo rozhovorů, které se mělo konat příští týden v Londýně. Na uzavření dohody o budoucích vztazích už zbývá EU a Británii méně než deset měsíců.

V pátek Británie oznámila, že testy v zemi potvrdily již téměř 800 případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin vzrostl počet infikovaných o 35 procent. Nemoci, kterou způsobuje, zatím podlehlo deset lidí.

Lékaři v Británii otestovali podle ministerstva zdravotnictví už více než 32 700 osob, 798 testů bylo pozitivních. Podle některých odhadů, o kterých informovala stanice BBC, se ale ve skutečnosti nakazilo v zemi virem již 10 000 lidí. Obavy z dopadů epidemie jsou v Británii velké i kvůli chronicky přetíženému státnímu zdravotnickému systému NHS, upozornila agentura DPA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.