Lidovky.cz

Svět

Kolem New Yorku se utahuje smyčka. V ulicích jsou vidět scény jako z filmu, někteří v městě vidí spásu

Běžec se pohybuje prázdnou 7. avenue ve městě New York. | foto: ČTK/AP

Premium Reportáž
New York (od zvláštního zpravodaje) - Město se v uplynulých dnech stalo epicentrem nákazy koronavirem. Umírají tu stovky lidí denně, a někteří tak přemýšlejí o „útěku“. Jiní ale New York považují za budoucí oblast záchrany.

V New Yorku to vypadá jako za války, ventilátory dojdou za týden. Karanténa nebude, řekl Trump

Úzké okno s výhledem do vnitřního dvora. Postel, jedna skříň, televize a přenosný vařič. Malý, tmavý pokoj Albánce Faruka Berishi je nyní jeho depresivním útočištěm před koronavirem, který se začal v New Yorku rychle šířit.

Autor:

Berisha neustále v televizi sleduje, jak ve městě každým dnem přibývají oběti. V sobotu padl další rekord – nemoci podlehlo za jediný den 277 lidí. Stát New York o víkendu evidoval přes 50 tisíc nakažených, což představovalo polovinu celkového počtu infikovaných Američanů.

Medikové v New Yorku čekají na další výjezd.
Lidé v New Yorku čekají frontu, aby se mohli nechat otestovat na koronavirus.

Berisha se léta živil jako „umělecký“ barista, denně svým zákazníkům připravoval kávu s nejrůznějšími motivy vykreslenými na pěnovém povrchu. Majitel ale musel řadu zaměstnanců propustit, aby snížil finanční ztráty.

„Bez práce, zavřený v malém prostoru a ve městě, kde se nákaza možná začne šířit ještě daleko rychleji. Člověk uvažuje, jestli není lepší vzít nohy na ramena,“ říká tento 30letý muž, který přežívá na konzervách a těstovinách.

Berishovo sousedství Washington Heights, umístěné v horní části Manhattanu, dnes nabízí stejně jako celé město obrázek zavřených restaurací a obchodů. Mnohé podniky mají přes okna a dveře přibité dřevěné desky, což je známkou bankrotu či strachu před možným rabováním.

Donald Trump slibuje Američanům krásné Velikonoce, jeho expert přitom hovoří o stovkách tisíc mrtvých

Faruk Berisha přemýšlí, že by se vydal na některou z farem na severu do států jako Vermont či Maine, kde je virová nákaza slabší. „Možná bych tam sehnal práci a byl ve větším bezpečí. Zdravotně i finančně,“ uvažuje.

Newyorčané ale v poslední době nesou stigma „těch nakažených“. Guvernérka státu Rhode Island Gina Raimondová například prohlásila, že policisté jejího státu budou sledovat auta s newyorskou poznávací značkou a vracet je zpět či je umísťovat do povinné dvoutýdenní karantény. O víkendu dokonce hovořila o policejních domovních raziích s cílem „odhalit Newyorčany“.

Úřady na Floridě, kam za nevlídných zimních měsíců obyvatelé takzvaného Velkého jablka utíkají za teplem a skvostnými plážemi, na příjezdových komunikacích umístily silniční zátarasy. Cílem těchto bariér je rovněž vytipovat Newyorčany a poslat je do karantény.

Guvernér Západní Virginie Jim Justice, jednoho z dosud nejméně virem zasažených států USA, se zase nechal slyšet, že do jeho státu přijíždějí lidé z nakažených oblastí, aby „vyvázli z drsné situace, ve které se ocitli“.

‚Mississippi není Čína!‘

Faruk Berisha, který má na ulici zaparkovaný motocykl, cítí, jako by se kolem něj utahovala smyčka. Zřejmě by měl potíže vůbec opustit stát New York, který společně se sousedními státy New Jersey a Connecticut doporučují omezovat cestování a zdejší guvernéři se možná brzy rozhodnou pro plošnou karanténu.

Babiš navrhl Trumpovi, aby se vydal českou cestou. Američané by měli zavést povinné nošení roušek

Jiní Neworčané ale o „útěku“ z města v žádném případě neuvažují. Pro tuto skupinu lidí jsou naopak dosud virem méně zasažené státy větším rizikem než současný New York.

„Pořád existují státy, kde virus zlehčují a nedělají nic pro to, aby nákazu zastavili či alespoň zpomalili,“ říká mi v brooklynské čtvrti Prospect Heights příležitostný herec a barman Ryan George.

Dává za příklad stát Mississippi, kde místní guvernér nedávno odmítl vyhlásit nouzový stav, či přímo karanténu s tím, že ze svého státu nebude „dělat diktátorskou Čínu“.

„Někteří blázniví konzervativci nemoc považují za liberální komplot proti Trumpovi. Mají pocit, že daleko nebezpečnější je zavřená ekonomika než virová nákaza,“ zlobí se Ryan s tím, že New York nakonec „zploští křivku nákazy“. „Státy jako Mississippi to mezitím zasáhne a zažijí pohromu. Já z New Yorku nikam nejedu.“

Trump zvažuje karanténu New Yorku, obětí tam je přes 728. Nevím, co by to mělo znamenat, reagoval guvernér

Ryan George se snaží být disciplinovaný a příliš nevycházet ze svého bytu. Přesto si v sobotu ráno šel zaběhat do blízkého parku Prospect. V deštivém počasí tu nepotkal příliš mnoho lidí a podle něj většina z těch, co se rozhodli i přes mizerné počasí pro pohyb, měla roušky či šátky.

Nošení ochranných masek ale dosud není povinné. V New Yorku však viditelně přibylo lidí, kteří v současnosti na ulici bez ochrany úst a nosu nevycházejí. Vedle citelné úzkosti mezi Newyorčany panuje i solidarita a dobrá vůle. Občas lze být svědkem až filmových scén. Zdravotníci v brooklynské čtvrti Park Slope v jedné chvíli vynesli z domu na nosítkách postaršího pacienta s kyslíkovou maskou na obličeji. Kolemjdoucí lidé se zastavili a odměnili lékaře spontánním, dlouhotrvajícím potleskem.

V USA bylo včera přes 133 tisíc nakažených koronavirem, téměř 2400 lidí nemoci Covid-19 podlehlo, včetně ani ne ročního dítěte. O jeho úmrtí informoval v sobotu guvernér státu Illinois J. B. Pritzker. Není ale jasné, zda dítě netrpělo ještě nějakými dalšími zdravotními problémy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.