Lidovky.cz

Svět

Časovaná bomba v Izraeli? Není ochotný testovat na Covid-19 Araby, varuje expert z tamní univerzity

Benjamin Netanjahu foto: ČTK/AP

Tel Aviv/Praha - Arabská komunita v Izraeli se podle experta může stát rizikem pro celou zemi. Zároveň naznačuje, že vinu nesou právě Izraelci, kteří Araby na koronavirus netestují a o nemoci je nedostatečně informují.
  5:00

Minulou neděli v izraelské televizní stanici Channel 12 zaznělo stanovisko národní zdravotnické záchranné služby, jinak známé pod názvem David Magen Adom. Vyplývá z něj, že pokud nedojde ke změně pravidel, tamní arabskou část obyvatelstva lékaři na koronavirus testovat nebudou. 

„Toto překvapivé prohlášení pouze zesílilo naše obavy. Zdá se, že nízká smrtnost v arabských komunitách ve skutečnosti pramení z neexistence testování,“ píše v komentáři pro nejstarší izraelský deník Ha’arec specialista na oblast veřejného zdraví doktor Daoud z univerzity v Negevu.

Cestující na letišti Bena Guriona.
Děti s rouškami na ústech koukají přes okno auta v izraelské Haifě.

Arabové přitom v Izraeli tvoří dvacet procent tamní populace. Velké procento z nich podle deníku trpí nejen socioekonomickou tísní, ale také chronickými nemocemi. To z nich dělá rizikovou skupinou, hlavně co se onemocnění Covid-19 týče. „Podle velmi hrubého výpočtu má koronavirus nejméně 800 Arabů. Kdyby každý nakazil dalších šest lidí, hovoříme o přibližně pěti tisících lidí v arabských komunitách, kteří mohou dále infikovat ostatní, aniž by si toho byli vědomi,“ konstatuje Daoud.

Izraelský ministr zdravotnictví se nakazil koronavirem. Byl v pravidelném kontaktu s Netanjahuem

Podle něj v arabských komunitách poskytují zdravotní péči zejména soukromé společnosti, jejichž zaměstnanci ale nebyli proškoleni, jak provádět testy, ani jak se chovat k pacientům s koronavirem. 

Nezdá se mu ani složení týmu, který pracuje na opatřeních v boji proti koronaviru. „Není tam ani jeden arabský expert, který by pochopil jedinečnou povahu arabské komunity. Vše vyvolává velký otazník ohledně toho, jak ministerstvo zdravotnictví řeší krizi způsobenou koronavirem v arabské společnosti,“ tvrdí odborník.

Izrael se snaží vycvičit psy, aby dokázali vycítit koronavirus ze slin nakažených

Daoud dále ve svém komentáři sice uznává izraelskou snahu o zpřístupnění informací o koronaviru také arabské komunitě, ale dodává, že často docházelo k nesprávnému překladu textů z hebrejštiny do arabštiny. „Nedostatek důvěry jen zesílil paniku. Dnes je onemocnění v arabské společnosti tvrdě stigmatizováno a lidé léčí pacienty jako malomocné. Této situaci by se dalo zabránit, kdyby přesné informace přicházely včas od propuknutí epidemie v Izraeli,“ uzavírá Daoud a volá po změnách.

Podle něj se arabské komunity mohou stát epicentrem nákazy v zemi, což ohrozí zdraví celé populace v Izraeli.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakažených koronavirem po celém světě, je v Izraeli nakažených přes 8000 obyvatel, zemřelo ale „jen“ 46 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.