Lidovky.cz

Svět

Opatření proti covid-19 způsobila v Turecku chaos. Země nakládá s pandemií po svém, uvádí však nízkou mortalitu

S koronavirem se Turecko potýká po svém. foto: Reuters

ISTANBUL - Turecko přistupuje k opatřením v boji proti koronaviru poněkud zvláštně. Minulý víkend například místní vláda vyhlásila zákaz vycházení pro více než tři čtvrtiny obyvatel, který ale oznámila pouze dvě hodiny předtím, než vešel v platnost. Kritici vládu žádají, aby přísná opatření co nejdříve uvolnila.
  15:00

Turecká vláda vyhlásila 48hodinový zákaz vycházení minulý týden pro 31 provincií, což podle informací serveru CNN znamená asi tři čtvrtiny obyvatel. Kritici žádají uvolnění přísných opatření, první vlná klíčových nařízení rozpoutala v zemi chaos. Oznámení totiž přišlo pouhé dvě hodiny před začátkem plošné karantény, což mělo za následek zničehonic přecpané supermarkety, drogerie a další obchody.

V Turecku zavedou povinné roušky na veřejnosti a zákaz vycházení pro lidi mladší 20 let

Po chaosu, který podivné nařízení způsobilo, promluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k národu. Uvedl mimo jiné, že Turecko je dostatečně silné na to, aby dokázalo ochránit a uživit své občany. Vyzval lidi, aby zůstávali doma a vyhlásil další zákaz vycházení na celý víkend.

Turecko obecně přistupuje k boji s koronavirem po svém. Během týdne se například zákaz vycházení týká pouze lidí mladších 20 let a starších 65 let. Ostatní lidé se mohou teroeticky pohybovat, kde chtějí. I přesto jsou ale malé obchody zavřené, restaurace jsou otevřené pouze pro rozvážku a banky mají omezené úřední hodiny. V kontrastu s tím jsou naopak nadále v chodu továrny, stavby a další podniky, které podle serveru CNN odmítají připustit tvrdý ekonomický dopad koronaviru na Turecko.

Někteří experti tvrdí, že uvolněnější, částečné restrikce by v Turecku mohly uspět, dokud zranitelná část populace zůstane ochráněná, zatímco aktivní část bude dodržovat adekvátní opatření. „Je to alternativní strategie,“ uvedl virolog Muhammad Munir, který pracuje na Lancaster University ve Velké Británii. „Osmdesát procent nakažených se uzdravilo. Pokud se jedná o zdravé lidi bez jiných zdravotních problémů, pak může tato strategie být užitečná. Jediná výhoda omezení pohybu je zpomalení šíření infekce,“ uvedl Munir

Velký počet případů, nízký počet mrtvých

Podle jiných odborníků má částečné omezení pohybu smysl pouze na začátku epidemie, kdy je v dané zemi pouze několik málo případů nebo v situaci, kdy se jedná o postupné uvolňování po přísném uzavření. „Ostatní státy, kde přibývají případy podobně rychle jako v Turecku, už zavedly kompletní omezení pohybu a další opatření,“ uvedl další virolog Jeremy Rossman z Univerzity v Kentu. „Částečné omezení může být dobré, může pomoci vybalancovat udržení ekonomiky nad vodou a zároveň snahu bojovat s šířením viru,“ dodal Rossman.

„Hodně záleží na tom, jak moc si lidé vezmou rady epidemiologů k srdci, a také na tom, jak budou sociální distancování a hygiena dodržovány na pracovištích. Ale když se podíváme na rychlost, jakou v Turecku stoupá počet případů, částečná opatření stačit nebudou,“ tvrdí Rossman.

Turecko se nachází v první desítce států s největším počtem lidí nakažených nemocí covid-19. V zemi přibývá zhruba 4 000 případů za den. Mortalita je naopak podle oficiálních čísel v Turecku mnohem nižší než v jiných státech, což podle CNN vyvolává mnoho otázek na autenticitu publikovaných dat.

Turecká zdravotnická asociace (TMA) uvedla, že oficiální statistiky nezahrnují oběti, které sice měly silné příznaky koronaviru, ale test u nic přítomnost nemoci covid-19 neprokázal. „Naši lékaři informovali, že ani v případě, že snímky z CT či klinické nálezy jasně indikují koronavirus, pokud má člověk negativní test, není považován za nakaženého,“ uvedla TMA ve vyjádření.

Pomáhá i antimalarikum

Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca uvedl, že stát má tak nízkou mortalitu mimo jiné i kvůli vysokým kapacitám nemocnic a také propracovanému protokolu léčby, který se podle Kocy odlišuje od ostatních států. Kromě toho se navíc Turecko podle ministra na rozdíl od jiných zemí zaměřuje na trasování kontaktů nakaženého místo všeobecných testů či takových testů, které se u pacienta provádí po projevení příznaků.

Turečtí lékaři navíc mají k dispozici antimalarikum hydroxychlorochin a také japonské antivirotikum favipiravir mnohem déle než lékaři třeba v Evropě, což se podle Kocy také projevuje na nízké smrtnosti pacientů.

„Snažíme se především zachraňovat životy,“ uvedl lékař Nuri Aydin, prezident lékařské vysoké školy Cerrahpasa, která je jednou z vedoucích institucí v boji s koronavirem. „Jsme svědky toho, že pacienti, kteří užívají hydroxychlorochin, stráví průměrně méně času na jednotce intenzivní péče,“ vysvětlil Ayidin.

Počet potvrzených případů nakažení koronavirem v Turecku vzrostl na 82 329, čímž země předčila bilanci sousedního Íránu a poprvé eviduje nejvíc infikovaných na Blízkém východě. Podle agentury Reuters o tom dnes večer informoval turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. 

Od pátku do soboty přitom v Turecku přibylo 3783 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu koronavirem SARS-CoV-2, dodal ministr. Za stejnou dobu také zemřelo dalších 121 lidí nakažených koronavirem a celkový počet obětí nemoci covid-19, způsobované tímto virem, se tak v Turecku zvýšil na 1890.

Koca rovněž sdělil, že doposud se z nákazy uzdravilo 10 453 pacientů a že od pátku bylo v zemi provedeno 40 520 testů na koronavirus.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.