Lidovky.cz

Svět

Velká Británie změnila metodiku. Nyní eviduje více než 26 000 obětí, druhý největší počet v Evropě

Ruský zdravotník vystupuje ze sanitky u nemocnice v Moskvě foto: Reuters

Moskva - Británie ke středě eviduje již 26 097 mrtvých s koronavirem, což je druhý největší počet ze všech zemí v Evropě. Počet obětí nákazy skokově vzrostl poté, co britské úřady začaly do statistik započítávat zemřelé ze všech prostředí, například z pečovatelských domů, které jsou nákazou silně zasaženy.
  10:43aktualizováno  19:59

Dosud přitom uváděly jen počty úmrtí v nemocnicích. Agentura Reuters nicméně upozorňuje, že mezinárodní srovnání jsou obtížná právě kvůli nesourodnosti dat z jednotlivých zemí.

USA už mají přes milion nakažených

Počet pacientů nakažených koronavirem překročil v USA o 23 000 hranici jednoho milionu. Vyplývá to ze souhrnné statistky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Na komplikace spojené s onemocněním covid-19 zemřelo ve Spojených státech 59 000 lidí. Nejhorší zůstává situace ve státě New York s hlavním epicentrem ve stejnojmenném městě.

Newyorský guvernér Amdrew Cuomo ve středu oznámil, že počet úmrtí v úterý jen mírně poklesl na 330 oproti 335 obětem předešlý den. Počet hospitalizovaných se zvýšil, což podle guvernéra „není dobrá zpráva“. Zákaz vycházení, s výjimkou neodkladných záležitostí, vyprší 15. května, ale o dalším postupu bude Cuomo rozhodovat „s velkou opatrností“. Testování se zvýšilo z dřívějších 20 000 na 30 000 denně.

Obezřetně k obnově veřejného života přistupuje nejlidnatější americký stát Kalifornie. Guvernér Gavin Newsom ve středu prohlásil, že otevření maloobchodu a výrobních provozů lze očekávat nejdříve během týdnů, a to jen tehdy, pokud se zvýší počet testování a trasování nemocných.

Rusko eviduje téměř 100 000 případů

Rusko zaznamenalo 5841 nově potvrzených případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, což je méně než předchozí den, kdy tento počet činil 6411. Celkový počet potvrzených případů ve všech ruských regionech dosáhl 99 399, uvedla ve středu agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Deník Kommersant upozornil, že poprvé v Rusku s nákazou zemřelo za den více než 100 lidí.

Nákaza si v Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, od počátku pandemie vyžádala 972 životů. Z toho 108 lidí zemřelo během uplynulých 24 hodin. Více než 10 000 lidí se uzdravilo z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. 

Policie v Moskvě.
Dezinfekce ulice v Rusku.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde bylo zaznamenáno 50 646 případů nákazy, z toho 2220 bylo nově potvrzeno. Obyvatelé Moskvy mají od 30. března nařízeno zůstat doma a vycházet jen v nejnutnějších případech.

Starosta podle agentury TASS slíbil medikům ochotným pomáhat v moskevských nemocnicích s péčí o infikované pacienty měsíční plat přesahující 100 000 rublů (asi 34 000 korun), stravu a ochranné pomůcky zdarma.

Rozlohou největší země světa zaujímá osmou příčku v počtu potvrzených případů, v počtu úmrtí je Rusko na 19. příčce mezi Indií a Portugalskem, poznamenal Kommersant s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Itálie hlásí o něco menší počet obětí

Počet obětí nákazy koronavirem v Itálii vzrostl za poslední den o 323, což je ale méně než o den dříve. Tehdy úřady informovaly o 382 mrtvých. Denní nárůst nakažených je podobný - 2086 oproti 2091, o kterých úřad civilní ochrany informoval v úterý. Celkový počet obětí s nemocí covid-19 tak v zemi vzrostl na 27 682; Itálie je druhou nejvíce zasaženou zemí po Spojených státech. Počet potvrzených případů nákazy dosáhl 203 591.

Na jednotkách intenzivní péče se ve středu v Itálii nacházelo 1795 pacientů, o den dříve to bylo 1863, jde tedy o další dlouhodobě klesající trend. Ze všech dosud infikovaných se zatím 71 252 pacientů vyléčilo. Podle úřadu civilní ochrany bylo na přítomnost viru v Itálii dosud testováno 1,313 milionu obyvatel z celkových 60 milionů.

Francie má přes 24 000 zemřelých

Francie eviduje od 1. března již 24 087 zemřelých v souvislosti s koronavirem. Za poslední den tam komplikacím spojeným s nákazou podlehlo dalších 427 lidí, což je mírný nárůst oproti předchozímu dni. V zemi však již dva týdny ubývá pacientů v nemocnících i na jednotkách intenzivní péče. S odkazem na místní ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Francie ve svých statistikách uvádí zemřelé z nemocnic (15 053) i z domů s pečovatelskou službou a dalších sociálních zařízení (9034). Kvůli nákaze covidem-19 vyžaduje v zemi hospitalizaci stále 26 834 osob, což je o 650 méně než v úterý. Lehce přes 4200 pacientů je na jednotkách intenzivní péče, jejich počet oproti předchozímu dni rovněž klesl.

Počet případů v Kanadě se přehoupl přes 50 000

Kanada má víc než 50 000 potvrzených případů nákazy koronavirem, oznámili ve středu místní zdravotníci. Lékaři varují před novou epidemickou vlnou, která může zemi zasáhnout vzhledem k nedostatečné imunitě místní populace.

Podle statistiky americké univerzity Johnse Hopkinse je v Kanadě přes 51 000 nemocných a s diagnózou covid-19 zemřely téměř 3000 lidí. Experti se neshodují, zda krize už má svůj vrchol za sebou. Zatímco v počátcích epidemie se počet nemocných v Kanadě zdvojnásobil každé tři dny, ve středu je to jednou za 16 dnů.

Problémem, jako v jiných zemích, je i v Kanadě nemocnost seniorů. Podle úřední statistiky bylo v léčebnách dlouhodobě nemocných a v penzionech pro seniory zaznamenáno 79 procent všech úmrtí. Počet hospitalizací nicméně klesá, byť s výjimkou nejzasaženějších provincií Ontario a Québec.

Více než 6000 obětí v Německu, výrazně ale stoupl i počet uzdravených

Německo v úterý zaznamenalo 1304 nových případů nákazy koronavirem, což je o 160 více než v pondělí. I tak jsou ale čísla několikanásobně nižší než na začátku měsíce. Úmrtí infikovaných Institut Roberta Kocha (RKI) v úterý registroval 202, o den dříve 163. Ještě výrazněji stoupl počet uzdravených. V pondělí jich podle odhadu RKI bylo 2900, v úterý 3100.

Počet obětí koronaviru v USA přesáhl bilanci padlých ve Vietnamu. Zemřelo přes 58 tisíc Američanů

Nákaz zatím Německo dohromady zaznamenalo 157 641, uzdravených 120 400. Aktuálně je tedy infikovaných, o nichž úřady vědí, přes 37 200, což je o zhruba 1800 méně než v pondělí.

Celkový počet úmrtí nakažených se v zemi, která má 83 milionů obyvatel a v níž každý den z různých příčin umírá kolem 2600 lidí, vyšplhal na 6115. Zemřelým bylo v průměru 81 let, 87 procent úmrtí připadá na lidi starší 70 let.

I když nyní nákaza ustupuje, varují odborníci pravidelně před možnou druhou vlnou. Aby na podzim a v zimě nekolidovala s chřipkovou epidemií, objedná Německo 4,5 milionu očkování před chřipkou. „Starat se současně o mnoho nakažených chřipkou a koronavirem by mohlo náš zdravotní systém přetížit,“ zdůvodnil krok ministr zdravotnictví Jens Spahn v rozhovoru s listem Neue Osnabrücker Zeitung.

Rekordní číslo uzdravených ve Španělsku

Španělsko oznámilo rekordní počet uzdravených z covidu-19 za den - 6399. Informoval o tom ve středu deník El País s odvoláním na nové údaje ministerstva zdravotnictví. Podle nich se dosud v zemi potvrdilo 212 917 nakažených koronavirem, z nichž se zhruba polovina uzdravila. Úmrtí za den ve Španělsku přibylo 325, což je o 24 víc než o den dříve. 

V Rusku už registrují přes 87 tisíc případů koronaviru. Španělsko má 23 521 obětí

Celkem ve Španělsku zemřelo 24 275 lidí s nemocí covid-19, což je třetí nejvyšší údaj ve světě. Co do počtu evidovaných případů nákazy je Španělsko, které má 47 milionů obyvatel, druhé na světě po USA. Od tohoto týdne Španělsko začalo uvádět jen případy potvrzené testem PCR, i tak je stále druhé ve světovém srovnání. 

Denní počty úmrtí v posledních šesti dnech nepřesáhly 400 a v neděli bylo oznámeno 288 úmrtí, což byl nejnižší denní údaj od 19. března. Nejhorší byla ve Španělsku situace na přelomu března a dubna, kdy umíralo denně s covid-19 přes 800 lidí, 1. dubna bylo oznámeno dokonce 950 úmrtí.

Španělská vláda v úterý oznámila, že 4. května začne s postupným uvolňováním omezení zavedených v polovině března. Uvolňování bude mít čtyři fáze, které budou trvat osm týdnů, pokud se výrazně nezhorší šíření nákazy. Jednotlivé fáze nebudou stejné v celé zemi, vláda je bude koordinovat s autonomními regiony a uvolňovat se bude po provinciích či ostrovech. Každé dva týdny bude vláda vyhodnocovat situaci.

22 nových případů v pevninské Číně

Pevninská Čína v úterý zaznamenala 22 nových případů nákazy koronavirem, o den dříve jich bylo šest. S odvoláním na čínské úřady o tom ve středu informovala agentura Reuters. Doposud byla v pevninské Číně, která nezahrnuje Hongkong a Macao, potvrzena nemoc covid-19 způsobená koronavirem u 82.858 lidí. Žádné nové úmrtí stejně jako za pondělí nebylo hlášeno, a tak oficiální bilance počtu obětí spojených s nákazou v nejlidnatější zemi světa zůstala na 4633.

Francie se otevírá. Opozici ale vadí sledování lidí skrze vládní aplikaci

S výjimkou jednoho byly všechny úterní případy infekce zaznamenány u lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí, uvedla čínská Národní zdravotnická komise ve středečním prohlášení. O den dříve evidovala Čína tři importované případy.

Nově se mají uvolnit karanténní opatření, která platí v hlavním městě Pekingu, sdělily Reuters dva anonymní zdroje obeznámené se situací. Lidé, kteří do města přijedou z jiných čínských oblastí, nebudou muset povinnou čtrnáctidenní karanténu absolvovat. Oproštění od karantény se ale nemá vztahovat na ty, kdo přicestují ze zahraničí nebo z rizikových čínských regionů, jako je severní provincie Chej-lung-ťiang a část provincie Kuang-tung na jihovýchodě.

V Latinské Americe ještě nákaza vrcholu nedosáhla

V Latinské Americe zemřelo podle oficiálních statistik téměř 9000 lidí z celkem 177 000 osob, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Reálné počty jsou ale vyšší, protože v regionu se provádí málo testů. Navíc podle Panamerické zdravotnické organizace (OPS) nákaza koronavirem v regionu ještě vrcholu nedosáhla.

Ekvádorský prezident si kvůli pandemii koronaviru sníží plat, to samé platí i pro jeho vládu

Nejhůře postižená koronavirem je v Latinské Americe její nejlidnatější země Brazílie, kde se dosud potvrdilo na 70 000 případů nákazy a přes 5000 úmrtí s covid-19. Reálná čísla jsou ale v této zemi s 210 miliony obyvatel podle epidemiologů mnohem vyšší, země totiž udělala dosud jen asi 1600 testů na milion obyvatel. Například Chile, jež testuje na koronavirus nejvíce v regionu, jich udělalo asi 8700 na milion obyvatel.

Brazílie je co do počtu potvrzených úmrtí s covid-19 devátá na světě. Brazilský prezident Jair Bolsonaro ale pandemii stále zlehčuje a tvrdí, že důležité je zachovat chod ekonomiky.

„Je mi to líto, ale co chcete, abych udělal?“ řekl v pondělí novinářům Bolsonaro, když se ho ptali na vysoké počty úmrtí s covid-19. „A ačkoliv mé druhé jméno je Mesiáš, nedokážu dělat zázraky,“ dodal prezident, který covid-19 označil několikrát za „chřipečku“. Bolsonaro také odhadl, že podle něj se koronavirem nakazí 70 procent brazilské populace. „To je bohužel realita,“ uvedl. A dodal, že „takový je život“.

Téměř 6000 mrtvých v Íránu

V uplynulých 24 hodinách v Íránu zemřelo dalších 80 lidí nakažených koronavirem, čímž bilance mrtvých v zemi vystoupila na 5957. S odvoláním na sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Španělsko hlásí denně méně nakažených i obětí. Počty rostou v Belgii, Íránci nařízení vlády ignorují

Nákaza virem, jenž způsobuje respirační onemocnění covid-19, se dosud v jedné z nejhůře zasažených zemí Blízkého východu potvrdila u 93 657 lidí.

Země díky klesajícímu trendu šíření nákazy už umožnila částečně obnovit hospodářské aktivity. Lidé se mohli vrátit do obchodů, na tržiště nebo do parků. Dále má však platit zákaz shromažďování, což se dotkne věřících o muslimském postním měsíci ramadánu, který začal minulý čtvrtek.

V úterý se íránský prezident Hasan Rúhání nechal slyšet, že přílišný strach je horší než koronavirus. „Přílišný strach, přílišná úzkost, přílišné starosti jsou horší než tento koronavirus samotný a tento virus opravdu dokáže zničit lidem životy a připravit je o klid,“ uvedl prezident. Zároveň ale zdůraznil, že by Íránci měli být opatrní.

V Nizozemsku a Belgii stoupá počet obětí

V Belgii v uplynulých 24 hodinách zemřelo dalších 170 lidí s koronavirem, čímž počet mrtvých stoupl na 7501, informoval ve středu tamní krizový štáb. V Nizozemsku zemřelo dalších 145 nakažených, čímž počet mrtvých stoupl na 4711, uvedl nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM). Skutečná čísla jsou podle RIVM nicméně pravděpodobně vyšší, jelikož ve statistice jsou započteny pouze potvrzené případy.

Nově nakažených ve středu Belgie hlásí 525. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v zemi potvrdila nákaza už u 47 859 lidí. Nizozemsko hlásí 386 nových případů, nákaza se celkem potvrdila u 38 802 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.