Lidovky.cz

Svět

Salvador zavedl drsné kontroly ve věznicích, dozorci dostali povolení zabíjet. Fotografie vzbudily odpor i chválu

Fotografie, které po policejním zásahu ve věznicích zveřejnil 26. dubna prezident státu, Nayib Bukele. foto: ČTK

Doporučujeme
San Salvador - Svět obletěly fotografie z věznic ve středoamerickém státu Salvador, kde vláda nasadila tvrdá opatření proti vězeňským gangům. Důvodem je nebývalá vlna násilí v zemi, při které bylo během několika dní zavražděno nejméně 77 osob. Podle policie byly vraždy objednané a řízené uvězněnými členy gangů, vláda proto nařídila přísné kontroly a do věznic nechala nasadit ozbrojené složky s povolením zabíjet.
  13:07

Na holé podlaze sedí stovky holohlavých mužů, připoutaných těsně jeden k druhému, zatímco jejich cely prohledávají dozorci. Někteří z nich mají zakrytá ústa rouškami, mnozí však nemají žádné ochranné vybavení. Tak vypadají fotografie z káznic, které tento týden zveřejnil sám prezident Salvadoru, Nayib Bukele. Ten v pátek nařídil na 24 hodin naprosto uzavřít několik věznic, provést razie a přesunout vůdce vězeňských gangů na samotku, napsal deník Guardian.

Fotografie, které obletěly svět. Vězni spoutaní na podlaze během policejní...
Členové gangů ve věznici Izalco.

„Žádný kontakt s vnějším světem. Obchody budou zavřené a všechny aktivity zrušené do odvolání,“ napsal Bukele na Twitteru. Policie a ozbrojené složky dokonce dostaly od prezidenta povolení zabíjet, pokud by se ve věznicích měly ocitnout v ohrožení. V rámci opatření umístili dozorci naschvál členy znepřátelených gangů do společných cel, aby podnítili násilí, a na cely připevnili kovové pláty, aby spolu vězni nemohli komunikovat. „Budou zavření uvnitř, ve tmě, s jejich kamarády z ostatních gangů,“ napsal Bukele, kterého na Twitteru sledují téměř dva miliony lidí.

Natřískané káznice fungují jako semeniště koronaviru. Vězně raději pouští domů, v Itálii i mafiánské bossy

Salvador je jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě a kriminální skupiny stále ovládají velké části země. Jak píše deník Washington Post, násilí výrazně ubylo od nástupu osmatřicetiletého Bukeleho, který je v prezidentské funkci od června minulého roku. Mladý politik, který v minulosti zastával post starosty v hlavním městě San Salvadoru, je známý nekompromisními postoji vůči gangům a organizovanému zločinu, a ve své zemi se těší velmi vysoké podpoře.

Od zavedení přísné karantény v polovině března klesl počet vražd na dvě denně a gangy samotné dokonce v Salvadoru dohlížely na dodržování karantény a sociálních odstupů. Minulý pátek se ovšem z dosud neznámých důvodů rozpoutala nová vlna násilí a do pondělí bylo zavražděno 77 lidí, což je vůbec nejvyšší počet za Bukeleho dobu v úřadu.

Na sociálních sítích sklidil prezidentův postup chválu ze strany obyvatel Salvadoru, ozvalo se ale také mnoho kritiků, kteří přístup k vězňům označili za ponižující a nehumánní. „Vzhledem k pandemii představují salvadorská vězení potenciální epicentra nákazy. Kvůli prezidentově drsnému přístupu je teď v ohrožení mnohem více životů jak ve věznicích, tak mimo ně,“ řekl šéf americké sekce organizace Amnesty International José Vivanco deníku Los Angeles Times. Postup odsoudil i bývalý prezident sousedního Hondurasu, Manuel Zelaya. „Jaká krutost,“ napsal politik na twitteru.

Bukele své kritiky obviňuje z podpory násilnických zločinců. „Je neuvěřitelné, jaká míra mezinárodní pomoci se maras (označení pro městské gangy operující v San Salvadoru, pozn. red.) dostává. Organizace, které mlčí, když vraždí Salvadorce, teď křičí do nebes, protože jim bereme jejich privilegia,“ tweetoval ve čtvrtek.

Tvrdá opatření Bukele zavedl i proti šíření koronaviru, a to ještě před výskytem prvního případu nákazy v zemi. Salvador uzavřel hranice, zavřel školy a zakázal shromažďování, díky čemuž měla ve čtvrtek země se 6,5 miliony obyvatel pouze 395 potvrzených případů a 10 úmrtí. Zda se situace ve věznicích po víkendovém zásahu změní, se uvidí během následujících týdnů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.