Lidovky.cz

Svět

Britská vláda eviduje už více než 30 000 úmrtí kvůli koronaviru, Kanada hlásí 4000 obětí

Zdravotník vystupuje ze sanitky, aby odebral test na nemoc COVID-19 ve městě Cheshunt, které patří do aglomerace Londýna. foto: Reuters

Londýn - Britská vláda za den zaznamenala dalších 649 úmrtí způsobených koronavirem a bilance epidemie covidu-19 v zemi tak narostla na 30 076 mrtvých. Na tiskové konferenci to oznámil britský ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Mrtvých přibylo podobně jako v úterý a britská bilance tak nyní ještě výrazněji převyšuje tu italskou, která byla až do úterka nejhorší v Evropě.
  18:50aktualizováno  20:22

Britské ministerstvo zdravotnictví aktuálně do statistiky zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří měli předtím pozitivní test na virus SARS-CoV-2, uvedla agentura Reuters. Dlouho počítalo pouze smrti nakažených v nemocnicích.

I tak je ale zřejmě skutečný počet obětí výrazně vyšší, než kolik jich hlásí vláda, neboť v domovech důchodců nejsou kvůli malému rozsahu testování všechny nákazy odhaleny. Reuters v úterní reportáži uvedl, že v britských pečovatelských zařízeních přinesla pandemie nejméně 12 700 "přebytečných smrtí“ oproti průměrné úmrtnosti pro stejné období v posledních letech.

Koronavirus se po světě rozšířil už na konci roku 2019, uvádí britská studie

Britská média zároveň stále věnují velkou pozornost celkovým číslům ohledně testování obyvatel na přítomnost koronaviru. Vláda před několika týdny slíbila, že od konce dubna budou laboratoře dohromady pracovat tempem alespoň 100 000 vzorků denně. Tento cíl byl podle oficiálních údajů splněn pouze ve čtvrtek a v pátek, v dalších dnech už hranice překročena nebyla. Podle vlády je nyní v britských možnostech asi 108 000 testů za den, v úterý jich ale bylo provedeno jen 69 436. To je sice několikanásobné zlepšení oproti průměru z dubna, také je to ale méně provedených testů než v pondělí.

Kanada má přes 4000 obětí

Počet úmrtí připisovaných koronaviru v Kanadě od úterka narostl o 196 na aktuálních 4111, zatímco nakažených už místní vláda po 1299 nových případech eviduje 62 458. Uvedla to agentura Reuters poté, co kanadské ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo svou oficiální bilanci.

Posun v počtu známých případů infekce naznačuje, že Kanada a jejích asi 38 milionů obyvatel už mají vrchol první vlny epidemie covidu-19 za sebou. Ve druhé polovině dubna i v prvních květnových dnech byla hlášena vyšší denní čísla, v neděli činil podle americké univerzity Johnse Hopkinse přírůstek bilance asi 2600 případů. Kanadský premiér Justin Trudeau nicméně na začátku týdne zdůrazňoval potřebu „mimořádné opatrnosti“ při uvolňování karanténních opatření.

Většina známých případů infekce i souvisejících úmrtí je hlášena z druhé nejlidnatější kanadské provincie Québecu, která nicméně už začíná některá omezení rušit. V pondělí se mohly s výjimkou provinční metropole Montréalu znovu otevřít některé uzavřené obchody, na příští pondělí je naplánováno rozšíření možnosti na další prodejny, jakož i obnovení výuky v základních školách.

New York i New Jersey stále hlásí stovky nových obětí koronaviru

Ačkoli se epidemiologická situace ve dvou nejhůře zasažených amerických státech zlepšuje, denně tam stále kvůli koronaviru umírají stovky lidí. Guvernér New Yorku Andrew Cuomo ve středu oznámil, že v úterý si zde nákaza vyžádala dalších nejméně 232 mrtvých. Lídr sousedního New Jersey Phil Murphy ohlásil dalších 308 úmrtí spojených s virem SARS-CoV-2 a o měsíc prodloužil stav zdravotnické nouze.

V New Yorku už jsou s nemocí covid-19 spojována úmrtí více než 25.000 lidí, v jižněji položeném z dvojice států pak na 8500. Nárůst počtu obětí i známých případů nákazy se tam už nějakou dobu zpomaluje poté, co oba státy ve druhé polovině března svým obyvatelům nařídily, aby co nejméně vycházeli z domovů.

Guvernér Cuomo ve středu nicméně zdůrazňoval přetrvávající vážnost situace a hovořil o „bolestivě pomalém“ poklesu vytíženosti nemocnic.

„Když lidé mluví o tom, jak dobře se věci vyvíjí a o poklesu a pokroku, to je všechno pravda. Ale také je pravda, že jsme včera ztratili 232 lidí,“ citovala jej televize CNN. „Byli bychom uvítali prudší, rychlejší pokles (počtu hospitalizovaných), ale věci se mají takto, a je to bolestivě pomalý pokles. Ale je to lepší, než kdyby šla čísla opačným směrem,“ řekl dále Cuomo při pravidelném brífinku.

Francie hlásí 278 obětí nákazy za poslední den, méně než v úterý

Ve Francii za poslední den zemřelo po nákaze koronavirem 278 lidí, což je o několik desítek méně než v úterý. Celkem už země eviduje 25 809 obětí. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Počet mrtvých za uplynulých 24 hodin je výrazně nižší než úterních 330 úmrtí, kdy se jednalo nejvyšší nárůst od 29. dubna.

I ve středu pokračoval příznivý trend snižování počtu lidí na jednotkách intenzivní péče. Momentálně se jich tam pobývá 3147 oproti úterním 3430. Ještě začátkem dubna bylo na intenzivní péči kolem 7000 pacientů.

Z hlediska počtu infikovaných je Francie se 67 miliony obyvatel čtvrtou nejvíce zasaženou zemí v Evropě. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse bylo ve Francii potvrzeno od začátku epidemie v zemi už bezmála 170.700 případů nákazy koronavirem.

Od pondělí začne ve Francii první etapa uvolňování restriktivních opatření. V zemi začnou otvírat obchody, které byly dosud zavřené. Částečně obnoví provoz také mateřské a základní školy, ve třídách ale bude moci být jen 15 dětí. Otevřou se také některá muzea. Lidé budou moci od pondělí také cestovat do vzdálenosti 100 kilometrů od domova, ve veřejných dopravních prostředcích ale budou muset nosit roušky. Restaurace či kavárny zůstanou nadále uzavřené.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.