Lidovky.cz

Svět

Denní přírůstky Británie a Itálie jsou nejnižší od března. Nakažených v Rusku přibývá, mrtvých je ale méně

ilustrační snímek foto: Reuters

Aktualizováno
Svět - V Británii zemřelo s covidem-19 za poslední den dalších 170 lidí. Podle specializovaného vládního webu je to nejnižší denní přírůstek od 24. března. Celková bilance mrtvých vystoupila na 34 636, informovala v neděli agentura Reuters. Případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se v Británii potvrdilo už 243 303.
  10:29aktualizováno  20:19

Novou bilanci mrtvých zveřejnil na pravidelné tiskové konferenci ministr pro podnikání, energetiku a průmysl Alok Sharma. Upozornil nicméně, že v ní kvůli „technickým problémům“ nejsou zahrnuta data o úmrtích ze Severního Irska. Bilance tak zahrnuje pouze zemřelé s covidem-19 z Anglie, Walesu a Skotska.

Nedělní denní přírůstek je výrazně nižší než sobotní, kdy úřady hlásily 468 mrtvých s koronavirem za posledních 24 hodin. Je dokonce nejnižší od 24. března, kdy britské úřady v počátcích pandemie hlásily 149 mrtvých. Nedělní a pondělní údaje jsou nicméně dlouhodobě nižší ve srovnání s předchozími i následujícími dny týdne. Některá data o úmrtích za víkend se projeví kvůli pozdějšímu hlášení až v bilanci zveřejněné v úterý.

Demonstrující si přinesly plakáty s nápisy jako „tady nejde o virus, ale o kontrolu“ nebo „raději svobodu než strach".

Lidé si dle instrukcí ze sociálních sítí měli přinést jídlo na piknik a říci tak ano normálnímu životu. Shromáždění uspořádalo tzv. Britské svobodné hnutí. Jde o protikonspirační skupinu, která si dle svých facebookových stránek klade za cíl „odhalování pravdy ohledně globálních záležitostí”.

Spojené království se v počtu mrtvých s covidem-19 drží celosvětové na druhé příčce, první Spojené státy mají už téměř 89 000 zemřelých. V Evropě je Británie nejvíce zasaženou zemí před Itálií a Španělskem.

Potvrzených případů nákazy koronavirem přibylo za 24 hodin v Británii 3142, a celkem jich tak je už 243 303. Přírůstek je o něco nižší, než jaký hlásily úřady v sobotu.

Strážníci se snažili zabránit tomu, aby se velké množství osob shlukovalo na jednom místě,

Sobotní protest proti koronavirovým opatřením v londýnském Hyde Parku.

V Anglii se tento týden začala uvolňovat karanténní opatření. Od středy se mohli vrátit do práce lidé, kteří nemohou pracovat z domova. Nyní si mohou také zajít na tenis či golf, obnovit provoz mohla i zahradnictví. Angličané mohou rovněž opět volně cestovat, neměli by ale jezdit do Walesu, Skotska a Severního Irska, kde platí jiná karanténní opatření než v Anglii.

V italských nemocnicích stále zůstává přes 10 pacientů

V Itálii za poslední den zemřelo dalších 145 lidí s koronavirem. To je nejnižší denní přírůstek od 9. března. Celková bilance zemřelých tak vzrostla na 31 908, informovala v neděli agentura Reuters. V zemi se od začátku epidemie potvrdilo už 225 435 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.

Itálie začátkem června otevře hranice, omezení pohybu skončí. Rozjet by se měla turistika

Nově nakažených za 24 hodin zaznamenaly úřady 675, což je o dvě stovky méně, než kolik jich hlásily v sobotu. Aktivních případů je teď 68 351. Ze srovnání se sobotními daty vyplývá, že se za den uzdravilo téměř 2000 lidí. Celkově se pak z covidu-19 uzdravilo v Itálii už více než 125 000 nemocných.

Gondoliér řídí svou loď skrze benátské kanály. Město, u kterého hrozil zánik pod tíhou turismu, má během koronavirové krize ojedinělou šanci přehodnotit svůj způsob života.

Miláno se vrací k normálnímu životu. Ve městě, stejně jako ve zbytku Itálie, začala před týdnem druhá fáze uvolňování. Ulice se zaplnily lidmi, život se vrací do starých kolejí. Zavřené jsou ale dále školy, kina, divadla, většina obchodů, stejně jako bary a restaurace.

V nemocnicích zůstává 10 311 pacientů, kteří se nakazili novým typem koronaviru. Na jednotkách intenzivní péče jich je 762.

Nejčastější příznaky nemoci covid-19 u pacientů v Evropě: bolesti hlavy a ztráta čichu

Nejhorší je nadále situace v Lombardii, která je v Itálii ohniskem epidemie. Nemocných je tam stále přes 27 000 lidí. Celkem v tomto severoitalském regionu zemřelo s koronavirem už 15 519 lidí.

Italové strávili od poloviny března téměř dva měsíce v přísné karanténě, která se uvolnila teprve začátkem května. V pondělí se mají otevřít obchody, restaurace či služby a povoleno bude bez omezení cestování v rámci domovského regionu. Školy, kina či divadla ale zůstanou dál zavřené a cestovat po celé Itálii bude možné až od 3. června. Od tohoto data budou moci do Itálie přijíždět i cizinci, kteří už navíc nebudou muset na dva týdny do karantény.

Počet nakažených v Rusku stoupl, obětí je méně

Rusko popřelo útok hackerů na Merkelovou. Podle kancléřky Kreml překrucuje fakta

V Rusku za den přibylo dalších 9709 lidí infikovaných koronavirem, což je nárůst proti předchozímu dni, kdy jich bylo 9200. S odkazem na ruský krizový štáb to v neděli uvedla agentura Reuters. Celkem už země eviduje 281 752 případů nákazy. Počet mrtvých za uplynulý den ale činí 94, což je pokles. O den dříve jich bylo 119. Celkem s nemocí covid-19 v Rusku zemřelo 2631 lidí.

Zejména západní média mají podezření, že ruská čísla bilancující pandemii neodrážejí realitu. Mnohem nižší úmrtnost na nákazu v Rusku než v jiných státech ruské úřady vysvětlují rychlým rozpoznáním a včasným přijetím odpovídajících opatření. Podle kritiků ale úřady do statistik zahrnují pouze ta úmrtí, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou smrti.

Kolona čistících vozů dezinfikujících ulice Moskvy.
Kolona čistících vozů dezinfikujících ulice Moskvy.

Kolona čistících vozů dezinfikuje ulice Moskvy.

Tento týden v úterý skončilo celostátní „nepracovní“ období, které vyhlásil prezident Vladimir Putin. Znamená to, že o případném rušení protinákazových omezení mají rozhodovat přímo regionální úřady.

Francie překonala smutnou hranici 28 tisíc obětí

Počet lidí, kteří ve Francii zemřeli s novým typem koronaviru, překonal hranici 28 000. Za poslední den přibylo dalších 483 mrtvých, informovalo v neděli ministerstvo zdravotnictví. Denní přírůstek je tak nejvyšší od 23. dubna. Případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se ve Francii potvrdilo už 142.291.

Ve Francii zatkli jednoho z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďana podezřelého z genocidy

Rozdíl oproti počtu mrtvých s nemocí covid-19, které Francie hlásila v sobotu a v neděli, je výrazný. Zatímco v neděli je zemřelých 483, v sobotu jich bylo 96. Vyšší denní bilance byla naposledy 23. dubna, kdy úřady hlásily 516 mrtvých. Celková bilance zemřelých od začátku epidemie v neděli vzrostla na 28 108.

Francouzská policie zasáhla proti protestu hnutí žlutých vest, které v několika městech v zemi demonstrovalo i přes zákaz shromažďování.

Zlatá socha s rouškou na náměstí Trocadéro v Paříži.

Nedělní bilance je podle agentury AFP vysoká hlavně kvůli úmrtím hlášeným ze zařízení, která pečují o seniory. Tato zařízení hlásí 429 mrtvých, zatímco v nemocnicích s covidem-19 zemřelo 54 pacientů.

VIDEO: Chladné přivítání. Belgická premiérka navštívila nemocnici, personál se k ní otočil zády

Pozitivní je vývoj počtu hospitalizovaných. V nemocnicích po celé Francii je jich teď 19 361, o 71 méně než předchozí den. Také na jednotkách intenzivní péče pacientů ubývá. Nyní jich je 2087.

Ve Španělsku po dvou měsících klesla denní bilance

Ve Španělsku poprvé po dvou měsících klesla denní bilance obětí koronaviru pod stovku. Za poslední den zemřelo 87 pacientů, což je ještě méně než v sobotu, kdy úřady hlásily 102 úmrtí. Informovalo o tom v neděli ministerstvo zdravotnictví. Snížil se i počet nově nakažených: pozitivní test mělo za posledních 24 hodin 421 lidí, v sobotu to bylo 539.

Celkem má Španělsko od začátku epidemie 231 350 potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2, z toho 27 650 lidí zemřelo a téměř 145.000 se už vyléčilo.

Španělé čekají ve frontě na výdej jídla od dobrovolníků v Madridu během koronavirové krize.

Španělé čekají ve frontě na výdej jídla od dobrovolníků v Madridu.

Počet úmrtí se v této sedmačtyřicetimilionové jihoevropské zemi daří v posledních týdnech výrazně snižovat. Na začátku dubna denní bilance obětí překročila 900, v květnu zatím byla vždy nižší než 300. Přesto na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřelo ve Španělsku nejvíce lidí po USA, Británii a Itálii.

Němci se dožadují, aby mohli na Mallorku, pokud tam vlastní dům. Španělsko nechce riskovat zhoršení epidemie

Díky příznivému vývoji patří Španělsko k zemím, jež začaly s postupným uvolňováním omezení přijatých v rámci boje proti šíření viru. Kvůli celostátní karanténě, která platila od poloviny března, mohli lidé ven pouze na nákup základního zboží, k lékaři či do práce. Zmírnění restrikcí přišlo začátkem května.

Teprve minulý týden ve Španělsku otevřely obchody s plochou do 400 metrů čtverečních. Tento týden vstoupila zhruba polovina země do další fáze uvolňování, která mimo jiné umožňuje otevřít zahrádky restaurací s poloviční obsazeností.

V Iránu se počet obětí blíží k hranici 7000

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 se v Íránu blíží hranici 7000. Za poslední den zemřelo 51 pacientů s koronavirem, čímž se celková bilance úmrtí zvýšila na 6988. Nově nakažených přibylo 1806, více než o den dříve. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom v neděli informovala agentura AFP.

Proč není na Blízkém východě tolik obětí covidu-19? Možným důvodem je věk obyvatelstva nebo prodělané zkušenosti

Írán, kde se první případ nákazy potvrdil 19. února, patří ke státům Blízkého východu nejvíce zasaženým koronavirem. Dosud se v zemi infikovalo přes 120 000 lidí a po zpomalení šíření nákazy v druhé půli dubna počty pozitivně testovaných nyní opět rostou. V pátek bylo nakažených přes 2000, nejvíce za poslední více než měsíc.

Koronavirus globálně

Gondoliér řídí svou loď skrze benátské kanály. Město, u kterého hrozil zánik...
Strážníci se snažili zabránit tomu, aby se velké množství osob shlukovalo na...

Podle úřadů se nyní situace horší zejména v provinciích Lúrestán a Kermánšáh na západě země a v provincii Sístán a Balúčestán na jihovýchodě. „Stav v provincii Chúzestán je i nadále kritický,“ řekl mluvčí ministerstva. Chúzestán je jedinou provincií, kde úřady začaly znovu uplatňovat restrikce volného pohybu a nařídily uzavřít obchody, které neprodávají nezbytně nutné zboží.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.