Lidovky.cz

Zachránil svět před nebezpečným virem, pak ho zatkla FBI. Hacker popsal, jak se dostal do problémů

Svět

  5:00
LAS VEGAS/ PRAHA - Třiadvacetiletý hacker zastavil virus, který napadal nemocnice, banky i ministerstva. O pár měsíců později ho zatkla FBI. Sám totiž pomáhal vytvářet nebezpečné programy.

Hacker Marcus Hutchins foto: NBC News

Bylo kolem sedmé hodiny ráno, když Marcus Hutchins vyšel z pronajatého domu v Las Vegas, kde si užíval již týden a půl večírky. Třiadvacetiletý hacker si jen v tričku a džínách převzal od kurýra Big Mac a chtěl se vrátit dovnitř. Všiml si ale podezřelého černého SUV na ulici.

Za vyděračským virem WannaCry zřejmě stojí KLDR. Naznačují to objevy firem Kaspersky a Symantec

Hlavou mu proběhlo, že by to mohla být FBI, ale v brzkých ranních hodinách neměl na delší úvahy kapacitu. Celou noc si užíval večírek, jehož součástí byla i marihuana, kterou krátce předtím stát Nevada legalizoval. Už se těšil do rodné Velké Británie. Měl za sebou náročný týden na DEF CONu, jedné z největších hackerských konferencí na světě, kde jej uctívali jako hrdinu.

Jen tři měsíce předtím se mu totiž podařilo zastavit jeden z největších hackerských útoku v historii. Vyděračský virus WannaCry napadl ve 150 zemích světa asi 300 tisíc počítačů. Zabraňoval uživateli v přístupu k infikovanému počítači a vyžadoval zaplatit do tří dnů výkupné 300 dolarů (7200 korun). V případě nezaplacení se částka zdvojnásobovala. Celosvětový útok odnesly počítače nemocnic, bank, obchodů, škol a úřadů, které fungují na starších operačních systémech Windows. A právě Hutchinsovi se ho podařilo zastavit.

Hutchins zamířil taxíkem onoho srpnového rána na letiště. Aniž by o tom věděl, černé SUV jej sledovalo. Bez problémů prošel bezpečnostní kontrolou a, jak popsal v rozsáhlé zpovědi pro magazín Wired, neměl tušení, že by se něco na jeho odletu do Velké Británie mělo změnit. Tedy až do chvíle, kdy k němu přišel zrzavý muž a klidným hlasem se jej zeptal, zda je Mark Hutchins a jestli by nešel s ním. V momentě, kdy společně vyšli na boční schodiště, dostal hacker na ruce pouta. Zadržela jej FBI.

Začátky hackerského života

Mladý Brit vyrostl v Devonu a již od útlého mládí vykazoval obrovský talent v oblasti IT. Svůj první počítač sestavil již ve 13 letech. Během dospívání trávil obrovské množství času na hackerských serverech a naprosto nejevil zájem o školu. V roce 2009 pak vytvořil první placenou službu, která umožňovala komukoliv přístup na „nelegální stránky“ – kromě těch s dětskou pornografií.

Krátce na to jej kontaktoval jistý Vinny a nabídl mu práci na vývoji škodlivého programu UPAS Kit. Mladý hacker na nabídku přistoupil a velice rychle zbohatl. Vinny Hutchinse následně požádal, aby vytvořil program, který by dokázal zachytit jakýkoliv úder na klávesnici a sledovat i pohyb na obrazovce – jinak řečeno, chtěl získat od lidí jejich hesla.

Marcus odmítl. Příliš mu to zavánělo kradením hesel k internetovému bankovnictví a měl prý velké obavy. Vinny se však nehodlal vzdát a tak Hutchinsovi poslal obří zásilku marihuany skrze pochybnou stránku Silk Road a vyhrožoval mu, že jej udá FBI, pokud s ním nebude spolupracovat.

Hutchins musel ustoupit. Dohodli se na kompromisu, že se nebude podílet přímo na viru, ale „jen“ na méně problematických aspektech malwaru. Sám začal mezitím spekulovat s Bitcoinem a stal se závislý na amfetaminech. Se zděšením pak zjistil, že se podílel na vytvoření nebezpečného viru Kronos, který Vinny prodal za 7 tisíc dolarů (cca 178 tisíc korun). Program dokázal krást hesla a dostat se i do internetového bankovnictví.

Snaha o vykoupení

Marcus se tehdy rozhodl, že se věci musí změnit. Začal se zaobírat malwary a vymýšlel systémy, jak s nimi bojovat. Začal vést blog MalwareTech a stal se součástí společnosti Kryptos Logic, kde vydělával velké peníze. Podařilo se mu zastavit vir Mirai a následně v květnu 2017 i WannaCry. A stal se hvězdou hackerské komunity.

Činy jeho minulosti jej však dohnaly onoho srpnového dopoledne 2017. FBI jej zadržela kvůli spolupráci na viru Kronos a následně ho propustila na kauci.

V květnu roku 2019 mu úřady hrozily až deseti lety odnětí svobody a pokutou půl milionu dolarů. K práci na viru se totiž přidala i jeho závislost na amfetaminech. Soudce se ale nakonec rozhodl přihlédnout k jeho snaze bojovat se škodlivými programy a odsoudil jej „pouze“ k jednomu roku pod dozorem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.