Lidovky.cz

Svět

Dodavatel roušek pro Belgii má opět zpoždění. Navíc má vazby na palestinské teroristy

Ochranné pomůcky (ilustrační foto). foto: ČTK

Doporučujeme
BRUSEL/PRAHA - Belgie má opět problémy s dodávkami ústenek. Společnost Avrox sídlící v Lucembursku měla do neděle dodat na 15 milionů ochranných masek, ale nestalo se tak. Média navíc zjistila, že jeden z majitelů firmy je spojen s „bankou pro palestinské teroristy“.
  5:00

Poté, co se v polovině března belgické úřady „spálily“ při výběru dodavatele roušek, má příběh novou kapitolu. Vláda tentokrát neoslovila Turky, ale lucemburskou společnost Avrox. Média se na nového dodavatele okamžitě zaměřila a objevovala se spousta neznámých – kde například firma vezme více než 15 milionů roušek? Odpovědi chyběly dlouho.

Jezte hranolky dvakrát týdně, prosí Belgičany zemědělci kvůli nadbytku brambor

Podle deníku Luxembourg Wort se podařilo novinářům zjistit, že společnost roušky ani nevyrábí v Lucembursku, ale v Hongkongu a Vietnamu. První dodávka čítající 1,5 milionu roušek měla dorazit do neděle. Zakázka za 45 milionů eur se nakonec zpozdila.

Podle vyjádření ministra obrany Phillippa Goffina by měly roušky dorazit v „průběhu týdne“. Firma ale bude za zpoždění penalizována. Dokud nebudou ochranné materiály předané do rukou belgických úřadů, přijde firma o 750 tisíc eur za každý den zpoždění.

Na černé listině izraelské vlády

Podezřelé je i pozadí samotné společnosti. Podle zjištění deníku Le Soir má totiž Hamza Talhouni, muž, který se státem uzavřel smlouvu o dodávce roušek, velmi blízko k bance, jež vyplácí peníze palestinským teroristům.

Jordánský podnikatel je podle deníku Het Laatste Nieuws na černé listině izraelské vlády a je jedním z hlavních akcionářů Cairo Amman Bank. V této bankovní instituci má své účty mnoho Palestinců, kteří byli odsouzeni za teroristické útoky. Do Cairo Amman Bank pak podle Le Soir posílali zisky z nelegální činnosti.

Samotný stát Izrael pak považuje tuto banku za investora terorismu a lidé, kteří jsou s ní spojeni, figurují na černé listině a tudíž mají zakázaný vstup do Izraele.

V Belgii se přitom již jeden skandál kolem dodávky roušek odehrál v polovině března. Na začátku pandemie vláda objednala tisíce roušek u nejmenované turecké společnosti, která však ze slíbených ochranných materiálů nedodala nic a vláda tak byla nucena ji zažalovat.

Z krize nakonec zemi pomohl čínský obchodní gigant Alibaba a nadace jejího majitele Jacka Maa. Podle informací rádia RTBF se na něj obrátil samotný belgický král Filip a ve spolupráci s valonskou společností Awex vyjednal dodávku přibližně půl milionu roušek. Alibaba tak již následující den dopravil na letiště v Lutychu na 300 tisíc roušek. Zdarma společně s nimi doručil na 30 tisíc testovacích souprav.

Jedenáctimilionová Belgie má v současnosti kolem 57 tisíc nakažených nemocí covid-19 a nebezpečnému viru již padlo za oběť přes 9 tisíc Belgičanů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.