Lidovky.cz

Svět

Němečtí ‚Prymulové‘ vedou válku slov kvůli účinku covidu na děti, hází na sebe špínu

Ilustrační snímek. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Původní zpráva
BERLÍN - Mezi dvěma nejznámějšími německými epidemiology vypukla otevřená roztržka. Christian Drosten a Alexander Kekulé, kteří se během koronakrize objevovali ve sdělovacích prostředích častěji než mnozí politici, podobně jako tomu bylo v Česku u Romana Prymuly, se nyní vzájemně obviňují z údajného nedostatku vědecké erudice.
  5:00

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se takto nechovají, vysvětluje mikrobioložka Peková

Kamenem úrazu se stala studie o rizicích nákazy nemocí covid-19 u dětí. Vypracoval ji vědecký tým pod vedením 48letého Drostena, univerzitního profesora a ředitele virologického institutu na berlínské klinice Charité. 

Jejich hlavním poznatkem bylo, že děti nakažené koronavirem jsou stejně infekční jako dospělí. Drostenovi lidé k tomuto závěru dospěli po vyhodnocení vzorků 3712 infikovaných nejrůznějších věkových kategorií.

Proti výsledkům studie se ostře vymezil 62letý Alexander Kekulé, profesor na univerzitě ve východoněmeckém Halle a přednosta tamní katedry lékařské mikrobiologie a virologie. Svému mladšímu kolegovi vyčetl údajné „metodologické nepřesnosti“. Hlavně mu vadilo, že odebrané vzorky, které sloužily k výzkumu, nebyly stejně velké, neboť se prý při výtěrech podaří odebrat jednou víc, jednou méně materiálu. 

Navíc u dětí je to dle Kekulého ještě o to těžší, že nemusejí vždy spolupracovat, takže od nich ho bývá k dispozici zpravidla méně. Výstup z Drostenova výzkumu měl charakter „předběžné studie“. Záměrem bylo dát ji k dispozici vědecké veřejnosti, která ji měla následně okomentovat a případně odhalit její slabiny.

Na kritiku ale reagoval Drosten podrážděně a na Twitteru napsal: „Kekulé budí emoce. Jeho vyjádření je tendenční. Nezná naše data, špatně cituje.“ A pak dodal: „Samotného Kekulého nelze kritizovat, to by musel nejdřív něco publikovat.“

Lékařské celebrity

Jak Christian Drosten, tak i Alexander Kekulé se stali během pandemie v Německu celebritami. Jsou častými hosty v televizi. Každý z nich má vlastní pravidelný rozhlasový podcast dosahující vysoké poslechovosti. Stanovisky obou vědců se v minulosti často zaštiťovali politici, ať už v případech, když chtěli prosadit zpřísněná opatření na boj proti nákaze, či později, když chtěli začít s uvolňováním.

Zejména Drostenovy dosavadní vědecké výstupy se staly nejednou podkladem pro rozhodnutí vlády, například o tom, zdali je, nebo není vhodné znovu otevřít školy a školky. Kvůli své studii o rizicích koronavirové infekce u dětí se dostal v minulých dnech do ostrého spolu s nejčtenějším deníkem v zemi, bulvárním listem Bild. Od té doby prý čelí Christian Drosten anonymním výhrůžkám. Nedávno oznámil, že dostal od neznámého člověka lahvičku s tekutinou a s připevněnou cedulkou: „Vypij to, pak získáš imunitu!“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.