Lidovky.cz

Svět

Čína udělá vše pro to, aby zabránila Tchaj-wanu v nezávislosti. Klidně prý použije sílu

Lidé v metru v metropoli Tchaj-pej na Tchaj-wanu. foto: ČTK

Tchaj-pej/Peking - Peking hodlá udělat vše pro to, aby zabránil Tchaj-wanu získat nezávislost na pevninské Číně. V nejzazším případě by se nezdráhal ani použít sílu, oznámil v pátek člen ústřední vojenské komise Li Čan-šu, který je třetím nejvyšším činitelem vládnoucí Komunistické strany Číny. Informovala o tom agentura AP.
  15:55

„Pokud přijdeme o možnost na mírumilovné znovusjednocení, lidové ozbrojené složky ... podniknou veškeré nezbytné kroky k důraznému potlačení všech separatistických plánů či akcí,“ sdělil Li na setkání při příležitosti 15letého výročí přijetí zákona, který Čínu opravňuje k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu v případě, že by ostrov podnikl kroky k formálnímu vyhlášení nezávislosti.

Tchajwanská vláda v reakci na prohlášení uvedla, že odmítá diktátorský režim a před násilím se neskloní. Výhrůžky Pekingu jsou podle tchajwanského úřadu pro kontinentální Čínu porušením mezinárodního práva.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Tchaj-wan se připravuje na případnou válku s Čínou. Zdokonalí střely, které by mohly zasáhnout Peking

Páteční diplomatická přestřelka navazuje na čtvrteční prohlášení čínského premiéra Li Kche-čchianga. Ten uvedl, že Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do záležitostí týkajících se postavení ostrova.

Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale tvrdí, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje. Proti omezování svobod ze strany pevninské Číny demonstrovaly loni v hongkongských ulicích statisíce lidí.

Kritika ještě zesílila poté, co čínský parlament ve čtvrtek v reakci na protesty schválil přijetí zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Rétorika Číny směrem k Tchaj-wanu přitvrzuje, odmítá jakékoliv separatistické choutky

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v pátek vyjádřila podporu Hongkongu návštěvou knihkupectví, které si na Tchaj-wanu otevřel hongkongský disident, jenž ve městě pod čínskou samosprávou prodával texty kritizující čínskou vládu a z Hongkongu musel odejít kvůli hrozbě postihu z Pekingu. „Svobodný Tchaj-wan podporuje svobodu v Hongkongu,“ napsala prezidentka na papírek, který nalepila na jednu z polic v obchodě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.