Lidovky.cz

Svět

Policie v Hongkongu poprvé nepovolila tradiční pietní akci na náměstí Tchien-an-men

Jeden z protestujících ukazuje gestem heslo Pěti požadavků foto: AP Photo

Hongkong - Hongkongská policie v pondělí odmítla žádost o pořádání pietního setkání při příležitosti výročí násilně potlačených protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. Setkání totiž podle úřadů odporuje zavedeným protikoronavirovým opatřením. Je to poprvé po 30 letech, co tradiční akci policie nepovolila, píší zahraniční agentury.
  15:34aktualizováno  15:56

Vzpomínková vigilie při svíčkách se v hongkongském Victoria Parku koná každoročně 4. června již od roku 1990. Podobné menší akce se pořádají i na Tchaj-wanu a v Macau. Pro zbytek Číny jsou však prodemokratické demonstrace z roku 1989 tabuizovaným tématem. Veřejnost kvůli cenzuře často ani neví, co se v Pekingu před 31 lety odehrálo.

USA kvůli novému bezpečnostnímu zákonu začnou rušit politické výjimky pro Hongkong

Hongkongská policie nyní v dopise organizátorům setkání uvedla, že by hromadná akce odporovala bezpečnostním pravidlům, podle kterých se nesmí scházet více než osm lidí.

Finanční centrum Hongkong zaznamenalo - na rozdíl od pevninské Číny, kde se na přelomu loňského a letošního roku koronavirus poprvé potvrdil - jen okolo tisíce případů nákazy, z čehož čtyři lidé zemřeli. V uplynulých týdnech hongkongské úřady znovuotevřely restaurace, kina a další veřejná místa.

Protestující drží plakát s heslem Pěti požadavků
Pro-demokratičtí protestující během pondělní demonstrace proti nové legislativě

Organizátoři vigilie i proto hongkongskou vládu obviňují, že se na koronavirus v souvislosti se zrušením akce pouze vymlouvá. „Nechápu, proč jsou pro vládu politická shromáždění nemyslitelná, když dala zelenou otevření škol a dalších míst jako karaoke barů nebo bazénů,“ podivoval se jeden z organizátorů protestu Lee Cheuk-yan. Občany vyzval, aby si události Tchien-an-menu připomněli individuálně chvílí ticha a zapálenou svíčkou.

Čínský parlament schválil nový bezpečnostní zákon pro Hongkong

Autonomní Hongong se kromě koronavirové krize potýká i s napětím mezi ním a pevninskou Čínou, jejíž parlament na konci minulého týdne schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro toto velkoměsto. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování, podle kritiků však znamená konec autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií při převzetí v roce 1997.

Vigilii doprovázelo politické napětí i při jubilejním 30. výročí minulý rok. Hongkongští prodemokratičtí aktivisté tehdy v rámci vzpomínkové akce hovořili o výhradách k dnes již odloženému spornému zákonu o vydávání podezřelých z Hongkongu do pevninské Číny, který spustil masivní demonstrace a několik měsíců trvající nepokoje. Protesty na čas utlumila až pandemie covidu-19, nové obavy z posilování nadvlády Pekingu nad Hongkongem ale prodemokratické hnutí oživily.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.