Lidovky.cz

V Atlantě pokračují protesty, rodina zabitého černocha Brookse žádá systémové změny

Svět

  22:34
ATLANTA - V americké Atlantě se v pondělí opět protestovalo za konec „systémového rasismu“ a policejního násilí na černoších. Demonstranti u sídla guvernéra státu Georgia žádali spravedlnost nejen pro George Floyda, ale i pro dalšího černocha Raysharda Brookse, kterého v Atlantě v pátek večer zastřelil bělošský policista. Starostka tohoto města Keisha Lanceová Bottomsová hovořila o potřebě přezkoumat praktiky místní policie, zatímco Brooksovi blízcí volali po systémových změnách.

Další ze snímků z demonstrace v Atlantě. foto: ČTK

Starostka tohoto města Keisha Lanceová Bottomsová hovořila o potřebě přezkoumat praktiky místní policie, zatímco Brooksovi blízcí volali po systémových změnách.

„Nejen, že nás to zranilo, naštvalo nás to,“ řekla neteř zastřeleného muže Chassidy Evansová na tiskové konferenci plné slz, které se zúčastnily asi dvě desítky Brooksových blízkých. Zaznívala volání po změnách v justičním systému a také apely, aby se demonstranti zdrželi jakéhokoli násilí. „Kdy tohle skončí? Nechceme jen spravedlnost, chceme změnu,“ pokračovala Evansová.

Protesty v Atlantě v neděli.
Policista poklekl společně s demonstranty

Její 27letý strýc v pátek večer zemřel po konfrontaci se dvěma policisty na parkovišti u restaurace s rychlým občerstvením. K ní zřejmě přijel v podnapilém stavu, načež usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup z okénka. Přivolaní strážníci se jej pokusili zatknout když neprošel dechovou zkouškou, ale Brooks se dal na útěk i s elektrickým paralyzérem jednoho z nich. Na policistu Garretta Rolfa pak taserem mířil, načež Rolfe otci čtyř dětí vpálil dvě kulky do zad.

Rodinní příslušníci zastřeleného Raysharda Brookse.

Na pondělní protest před sídlem guvernéra přišlo nejméně 1000 lidí, uvádí agentura AP. „Už nechceme umírat,“ uvedla asociace NAACP bojující za práva nebělošského obyvatelstva, která akci svolala. Rovněž hovořila o reformě kriminální justice a o snaze „ukončit policejní násilí na našich komunitách“.

Jeden z policistů z Floydovy kauzy může z vazby. Zaplatil kauci ve výši 17,6 milionu korun

Proti policejní brutalitě už se ve Spojených státech nepřetržitě demonstruje skoro tři týdny. Největší protestní hnutí v USA za poslední desítky let spustilo zabití Floyda, kterému 25. května při zatýkání v Minneapolisu více než osm minut klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin. Ten nyní čelí obvinění z vraždy, zatímco Rolfe byl den po zastřelení Brookse propuštěn z policejního sboru.

Incident také přiměl k rezignaci šéfku atlantské policie Eriku Shieldsovou. Starostka Bottomsová v pondělí avizovala, že vydá sérii nařízení ve snaze urychlit audit místní policie. Při zasedání městské rady hovořila „všeobecné potřebě“ prověřit výcvik místních policistů i to, jakým způsobem strážci zákona používají sílu.

Amerika se loučí s Floydem. K rakvi s jeho tělem přišly v Houstonu tisíce lidí, pohřben bude vedle matky

Bottomsová už o víkendu uvedla, že Rolfe podle ní nepostupoval správně, když začal na Brookse střílet. K události se v pondělí vyjádřil i americký prezident Donald Trump, který podle agentury Reuters incident popsal jako „velmi znepokojivý“ a „hroznou situaci“.

„Neexistuje žádná spravedlnost, po které bych mohla být spokojená s tím, co se stalo,“ uvedla předtím na tiskové konferenci vdova po Brooksovi Tomika Millerová. V rozhovoru s televizí CNN později řekla, že není naštvaná na dva policisty za to, jak jednali s jejím manželem. „S tím si poradí Bůh,“ prohlásila.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.