Lidovky.cz

Kundera žije. Falešný twitterový účet šířil hoax o spisovatelově úmrtí, vyvrátila jej ambasáda v Paříži

Svět

  14:29aktualizováno  15:06
Praha - Světem ve čtvrtek otřásla zpráva o údajném úmrtí slavného spisovatele Milana Kundery. Nyní 91letý autor žije od roku 1975 ve Francii. Informace o smrti vznikla na twitterovém účtu, který vypadal seriozně a zprávu převzala řada zahraničních médií. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o hoax, tedy falešnou zprávu.

Milan Kundera foto: Reprofoto

Zpráva o úmrtí vznikla na twitterovém účtu, který byl pojmenovaný po politologovi Petru Drulákovi. „Zemřel Milan Kundera,“ stálo na něm v několika jazycích. Bývalý velvyslanec ve Francii Drulák ale redakci Lidovky.cz sdělil, že žádný účet na sociální síti nevlastní a proto ani zprávu napsat nemohl.

Následně celou informaci o Kunderově úmrtí pro server Lidovky.cz vyvrátil současný velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann. „Pan Kundera žije, to mohu potvrdit. Je to nepříjemný fake. Dělat toto starému, nemocnému pánovi je pro mě něco nepochopitelného. Před měsícem se mi stalo to samé a velice rychle se mi podařilo to dementovat. Italové mi vytvořili falešný twitterový účet a oznámili na něm, že zemřel Milan Kundera. Stejně jako dnes panu Drulákovi,“ řekl Fleischmann.

Pod účtem @PetrDrulak se ještě odpoledne objevila následující věta: „Tento účet je hoax vytvořený italským novinářem Tommassem Debenedettim.“ Informace o úmrtí Milana Kundery se navíc velmi rychle objevila na Wikipedii, což šíření nepodložené informace notně pomohlo.

Text serveru Gazeta Wyborcza o údajném úmrtí Milana Kundery.

Falešnou zprávu o úmrtí slavného spisovatele velmi rychle převzal například velký polský web Gazeta Wyborcza.pl. „Milan Kundera je mrtvý. Jeden z nejdůležitějších evropských spisovatelů 20. století se dožil 91 let,“ napsal zpravodajský server na Twitter.

Shodou okolností ve čtvrtek vyšla kniha od Jana Nováka právě o spisovateli Milanu Kunderovi. Mělo by jít o „plastický portrét Milana Kundery, literárního i společenského kontextu jeho díla“.

Je to již podruhé, co falešný twitterový účet ohlásil údajnou smrt Milana Kundery. V roce 2017 zpráva vyšla na účtu, který zneužil názvu Kunderova nakladatelství Gallimard.

Jeden z nejznámějších českých autorů žije od roku 1974 ve Francii. Československého občanství ho zbavil komunistický režim poté, co spisovatel vydal v roce 1979 Knihu smíchu a zapomnění, v níž tehdejší hlavu státu Gustáva Husáka označil za „prezidenta zapomnění“. Kundera má od roku 1981 francouzské občanství. Loni v prosinci opět získal i české.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.