Lidovky.cz

Svět

Němečtí marxisté odhalili Leninovu sochu z Česka. Slavnostní akt doprovázel zpěv Internacionály

Předsedkyně a bývalý předseda marxisticko-leninistické MLPD zpívají internacionálu před odhalenou sochou ruského revolucionáře. foto: mlpd.de (Youtube)

Doporučujeme
Gelsenkirchen/Praha - Zatímco v západní Evropě a USA strhávají sochy otrokářů a v Česku se debatuje o nápisech na soše Winstona Churchilla, v Německu po více než třech dekádách od pádu komunismu proběhlo slavnostní odhalení revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina.
  13:32aktualizováno  16:33

U příležitosti odhalení sochy naplánovala Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD) na sobotní odpoledne slavnostní ceremoniál, kde si návštěvníci mohli zakoupit pečené klobásy či suvenýry s Leninem.

Odhalená socha Vladimira Iljiče Lenina v Gelsenkirchenu.
Socha Lenina v německém Gelsenkirchenu.

Více než dvoumetrová socha byla v sobotu odhalena ve městě Gelsenkirchen v průmyslové oblasti Porúří. Radikálně levicová Marxisticko-leninská strana Německa považuje vztyčení vůbec první sochy sovětského vůdce na území bývalého západního Německa za velký úspěch. „Doba monumentů rasistů, antisemitů, fašistů, antikomunistů a dalších reliktů minulosti je jasně za námi,“ řekla předsedkyně MLPD Gabi Fechtnerová. Podle političky byl Lenin myslitel, který předběhl svou dobu, a bojovník za svobodu a demokracii. Vztyčení sochy si strana musela vybojovat u soudu - proti byla radnice města i mnozí z 260 tisíc obyvatel města.

Radnice Gelsenkirchenu označila Lenina za představitele násilí, útlaku a lidského utrpení a symbol boje proti demokracii, který město nehodlá tolerovat. U soudu radnice poukazovala i na fakt, že socha narušuje výhled na blízkou historickou budovu ze 30. let. Březnový verdikt ale k radosti MLPD umístění monumentu povolil. Fechtnerová se následně nechala slyšet, že Lenin se do Gelsenkirchenu jakožto dělnického města „skvěle hodí“.

Socha Lenina, kterou vztyčí v Německu, nese českou stopu. Prý pochází z Hořovic

MLPD původně plánovala odhalení sochy na duben, což by se tématicky hodilo k výročí Leninova narození. Koronavirus ale plány překazil a vedení MLPD se rozhodlo akci odložit, jelikož chtělo, aby se slavnostního odhalení účastnilo více lidí. „Dali jsme přednost zdraví obyvatel. A také jsme nechtěli, aby z toho byla akce jen pro pouze pět či deset lidí. Mělo by jít o větší věc,“ řekl pro Rádio Svobodná Evropa Peter Weispfinnig, člen Ústředního výboru MLPD.

Leninova socha zezadu.

Během akce platilo omezení dodržování rozestupů 1,5 metru a nošení roušek, výjimkou byla jen konzumace nápojů a občerstvení, například populárních bratwurstů či pečené kachny. V plánu byly proslovy či kulturní vystoupení, program láká i na selfie s Leninem a prodej suvenýrů v podobě triček a plakátů.

Radnice města v reakci na odhalení sochy uspořádala od 19. června v nedalekém muzeu výstavu o komunistických hnutích, režimech a jejich obětech. Zároveň město publikovalo video s reakcí několika historiků, vědeckých pracovníků a umělců na Leninovu sochu. „Lenin nebyl demokrat. V roce 1918 nechal rozpustit demokraticky zvolený parlament, pronásledoval další socialisty i členy vlastní strany,“ říká na videu profesor historie Jörg Ganzenmüller.

V celém příběhu hraje roli i Česká republika - monument totiž zřejmě pochází ze středočeských Hořovic. Uvádí to alespoň MLPD na svých stránkách: „S pomocí přátel z Česka a Ruska jsme se dopátrali, že socha byla vytvořena umělcem Vladimírem Kýnem z Hořovic (...) Poprvé byla odhalena v prosinci 1957 v areálu hořovické strojírny, kde stála až do 90. let.“

Radní Hořovic Karel Červený (KSČM) pro Lidovky.cz potvrdil, že Leninova socha v místní slévárně a strojírně, dříve ČKD, skutečně stála a její rozměry odpovídaly gelsenkirchenské soše. Po sametové revoluci ovšem socha zmizela a nikdo z místních netuší, co se s ní stalo. Strana monument údajně zakoupila v internetové aukci za 16 tisíc eur (zhruba 430 tisíc korun) od rakouského obchodníka.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.