Lidovky.cz

Svět

Brazílie překročila hranici 50 tisíc úmrtí na covid-19, Chile už má víc nakažených než Itálie

Rouška s nápisem „Bolsonaro ven“ na demonstraci proti brazilskému prezidentovi v sobotu 21. 6. foto: ČTK

Brasília - Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Brazílii překročil v neděli 50 000, když se zvýšil o 641 úmrtí. Nakažených koronavirem se v této největší latinskoamerické zemi potvrdilo už 1,085 milionu, informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V Chile přibylo za poslední den 5607 nakažených, 19milionová země se tak stala osmým nejhůře postiženým státem a nově předstihla Itálii.
  8:21aktualizováno  9:24

Za poslední den se potvrdilo dalších 17 459 nakažených, o den dříve to bylo téměř 35 000 nově potvrzených případů.

Brazílie už má skoro 50 tisíc lidí, kteří zemřeli s koronavirem. Za 24 hodin přibylo téměř 35 tisíc nakažených

Počet úmrtí s covidem-19 dosáhl v neděli v Brazílii 50 617, což je druhý nejvyšší počet ve světovém srovnání po Spojených státech. Ty evidují podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) od začátku pandemie na 120 000 úmrtí s covidem-19.

Hřbitov v Riu de Janeiru.
Protest v Sao Paulu a hold zdravotníkům, kteří v Brazílii zemřeli na nemoc...

Brazílie, která má asi 210 milionů obyvatel, je ve světě druhá i v počtu dosud potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Tento virus, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, se v Brazílii prokázal už u 1 085 038 lidí. Reálné počty jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože tato největší země Latinské Ameriky provádí relativně málo testů.

Ve světě se podle JHU dosud potvrdilo téměř 8,9 milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho zhruba polovina se už uzdravila, ale na 466 000 lidí zemřelo. V neděli Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že za předchozí den přibylo ve světě rekordních 183 000 potvrzených případů nákazy.

Chile překonalo v počtu nakažených Itálii

V Chile přibylo za poslední den 5607 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, čímž se celkový počet nakažených evidovaných dosud v této zemi zvýšil na 242 355. Tento jihoamerický stát s 19 miliony obyvatel se tak stal osmou nejhůře postiženou zemí, když nově předstihl Itálii. Informovala o tom v pondělí agentura EFE. Aktuálně je v Chile 37 307 nakažených koronavirem.

Chile je třetí nejhůře postiženou zemí v Latinské Americe co do počtu odhalených případů nákazy koronavirem po Brazílii (1,08 milionu) a Peru (na 255 000), které stejně jako Chile provádí ale relativně mnohem více testů než většina zemí regionu, včetně Brazílie.

Celá Latinská Amerika zaregistrovala od začátku pandemie už přes dva miliony nakažených koronavirem (2,04 milionu), z toho 1,13 milionu nemocných se už uzdravilo a na 95 000 zemřelo.

Pandemie nejvíce zasáhla domorodce v Amazonii, říká šéfka brazilských Lékařů bez hranic

Chilský ministr zdravotnictví Enrique Paris v neděli také oznámil, že v zemi za den zemřelo dalších 184 pacientů s covidem-19. Celkem tak Chile eviduje 7548 takových úmrtí, z toho 4479 s potvrzeným testem PCR. Místní úřady dříve uváděly pouze úmrtí s potvrzeným testem na koronavirus, před několika dny do celkového počtu začaly zařazovat i pacienty, u nichž nebyl virus potvrzen laboratorními testy, ale bylo u nich podezření na covid-19.

Kvůli rozpornému informování o statistikách a kritice ze strany opozice za nedostatečná opatření proti šíření koronaviru odstoupil tento měsíc chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich. Demisi podal krátce poté, co místní média zjistila, že ministerstvo ve zprávě Světové zdravotnické organizaci (WHO) uvedlo zhruba dvojnásobný počet úmrtí s covidem-19, než sdělilo doma novinářům. WHO dostala údaj i s těmi případy, u nichž bylo jen podezření na koronavirus.

Brazílie už zaznamenala víc než milion nákaz koronavirem. Po USA je druhou nejhůře postiženou zemí světa

Také počet nakažených potvrzených od prvního odhaleného případu v Chile začátkem března se minulý týden skokově zvýšil, když ministerstvo zdravotnictví připočetlo 31 412 zpětně „odhalených“ případů. Šlo o případy nákazy, které nebyly započteny do celkového údaje mimo jiné kvůli zpožděným údajům z regionů, vysvětlilo minulý týden ministerstvo.

Chilská vláda vyhlásila 19. března v zemi „stav katastrofy“, který před týdnem prodloužila o 90 dnů. Díky tomu může vláda mimo jiné omezit volný pohyb osob. Ten ale od začátku pandemie omezuje jen v určitých regionech podle epidemické situace, která je nejhorší v metropoli Santiagu de Chile. V tomto šestimilionovém městě platí omezení už mnoho týdnů, zprvu se týkalo jen částí, posléze bylo rozšířeno na celou metropolitní oblast.

V neděli vláda oznámila omezení volného pohybu pro další tři města na severu země - Antofagasta, Tocopilla a Mejillones. Omezení platí i v dalších obcích na severu země či v několika městech v regionu Valparaíso, včetně jeho stejnojmenné metropole.

Rekordní nárůst případů v Indii

Indie v pondělí hlásí další rekordní nárůst v počtu nakažených koronavirem. Jejich počet za poslední den vzrostl o 14 821 na celkových 425 282 lidí, uvedla agentura AP s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet obětí v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel přesáhl 13 000, za posledních 24 hodin přibylo asi 300 mrtvých.

Opice v Indii ukradly vzorky krve s koronavirem. Lékaři nevědí, zda se zvířata mohou nakazit

Pokud jde o bilanci infikovaných, Indie je nyní čtvrtou nejpostiženější zemí na světě po USA, Brazílii a Rusku. Podle vládních úřadů se nákaza nyní vyskytuje v 98 ze 112 nejchudších oblastí v zemi. 60 procent případů nicméně hlásí metropole Dillí a její okolí a stát Maháráštra, ve kterém leží město Bombaj.

Indie začala na začátku června s uvolňováním jedněch z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, a to i přes zvyšující se denní přírůstky nových případů. Karanténu země nařídila v březnu, kdy bylo napříč Indií teprve několik set potvrzených případů. Podle oficiálních statistik opatření zabránila 37 000 až 78 000 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Stejně jako jinde však omezení znamenala tvrdou ránu po ekonomiku a měla přímý dopad na život řady chudších pracovníků a jejich rodin.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.