Lidovky.cz

Svět

Pandemie vyostřila vztahy mezi Skotskem a Anglií. Nacionalistickou premiérku podporuje stále více Skotů

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová foto: Reuters

Edinburgh/Praha - Skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou její oponenti často obviňovali z rozdělování společnosti kvůli silnému nacionalismu a volání po nezávislosti Skotska. Díky koronaviru ale popularita političky rychle roste. Její přísnější postup vedl k poklesu nárůstu nových případů a kontrast mezi skotskými a anglickými statistikami rozvířil mezi Skoty staré dilema - nebylo by nám lépe bez Anglie?
  19:00

Když Sturgeonová tento týden navštívila jednu ze znovuotevřených kaváren v Edinburghu, rozhodně se při tom netvářila nijak oslavně. „Žádná hospoda nebo kavárna by teď neměla mít stejnou atmosféru jako předtím,” řekla premiérka, zatímco jí číšník s ochranným štítem servíroval kávu. Sturgeonová prosazuje ohledně koronaviru přísný postoj a země po tříměsíčním “lockdownu” uvolňuje opatření pomaleji než Anglie.

Johnson se plete. Skotsko na referendu o nezávislosti bude trvat, řekla Sturgeonová

Opatrnost se premiérce vyplácí - Skotsko nyní na mapě Velké Británie představuje světlou výjimku a denní nárůst klesl na hrstku případů. Pokud by si Skotové udrželi tento vývoj (což je ovšem s ohledem na otevřené hranice velká otázka), země by mohla koronavirus považovat za vymýcený již na podzim, píše ve své analýze deník New York Times. To je pro Anglii vcelku nereálná představa - každý den hlásí stovky nových případů a desítky úmrtí.

Právě otevřené hranice vyvolávají u části Skotů nelibost, minulý týden dokonce na hranici s Anglií protestovali lidé v ochranných oblecích a skotskou vlajkou na rouškách, s mnohdy vulgárními nápisy, které odrazovaly Angličany od vstupu do země.

Skotsko si v referendu o nezávislosti roku 2014 zvolilo zůstat ve Spojeném království, ovšem kartami zamíchal brexit, ve kterém 62 % Skotů volilo setrvání v EU. Nacionalistické nálady během pandemie ještě vzrostly. Pro nezávislost je nyní 55 % obyvatel Skotska, což podle analytiků odráží ve společnosti sdílený pocit, že skotská vláda se s krizí vypořádala lépe, než premiér Johnson a jeho pro-brexitoví ministři.

Země zavedla karanténní opatření ve stejný den jako Británie, 23. března. Uvolňování ale probíhalo postupně a selektivně. Bary a restaurace zůstaly zavřené o několik dní déle, lidé musí na rozdíl od Anglie nosit roušky v obchodech a Skotsko také nezařadilo Španělsko, populární turistickou destinaci, na seznam států, do kterých mohou lidé cestovat bez povinnosti karantény po návratu.

Ve Skotsku hlasovalo v referendu 62 procent Skotů pro setrvání Británie v EU.

Mnoho Skotů je díky výsledkům přísného postupu s premiérkou spokojeno. „Nicola to elegantně zvládla, zatímco Anglie se v tom pořád plácá,” řekla pro New York Times Katy Korenová, jedna z organizátorek populárního Edinburghského festivalu, který byl letos zrušen.

Sturgeonová podle ní dokázala přesvědčit občany, že hlavním cílem je veřejné zdraví a nebála se pro jeho ochranu učinit nepříjemná rozhodnutí. Fanoušci premiérky ji přirovnávají k jejímu novozélandskému protějšku Jacindě Ardernové, díky které je nyní Nový Zéland ze všech států možná vůbec nejblíže k úspěšnému vymýcení koronaviru.

Británie zrušila povinnou karanténu pro cestující z Česka. Seznam zemí bude Londýn průběžně upravovat

Sturgeonová se kvůli rozdílným názorům na řešení pandemie dostává s Johnsonem často do konfliktu. V posledních dnech jsou skotské noviny zaplavené titulky o anglo-skotské roztržce kvůli uvolňování hygienických opatření, která jsou podle první ministryně zbrklé. Ostatně již na konci května premiérka odmítla Johnsonův shovívavý slogan “zůstaňte ostražití” a místo něj nadále prosazovala heslo “zůstaňte doma.” Britské vládě také vytkla, že ji neinformuje o plánovaných krocích s dostatečným předstihem.

Rozhovory mezi EU a Británií drhnou. Brexit bez dohody je stále ve hře

Ne všichni předsedkyni vlády bezvýhradně podporují. Některým vadí její silný nacionalismus. „Je to fantastická politička, ale hodně z toho, co dělá, je o získání nezávislosti. Bylo by účinnější, kdyby prostě jen vedla zemi,” říká například majitel edinburghské kavárny, kterou Sturgeonová navštívila.

 Zděšení skotských hoteliérů a restauratérů pak vyvolalo premiérčino tvrzení, že nevylučuje zavedení povinné karantény pro návštěvníky z Anglie, která zrušila povinnost karantény pro cestovatele z 59 států, což Sturgeonová považuje za riskantní. Angličané přitom tvoří asi 70 % turistů ve Skotsku, ztráty by tedy byly značné.

Na odvážné tvrzení reagoval i sám Johnson, který tradičně považuje neshody mezi Skotskem a Anglií za nafouknuté. „Mezi Anglií a Skotskem neexistuje hranice,” prohlásil, a skotskou výhružku označil za šokující.

Klíčový bude výsledek brexitových jednání

Skotsko od začátku přistupuje k pandemii odlišně. Země má svůj vlastní trasovací program i skupinu odborných poradců, která během pandemie konzultovala své kroky s německými zdravotnickými odborníky.

Zatímco cílem Anglie bylo předejít přetížení nemocnic, ve Skotsku bylo prioritou snížit počet případů na nulu, vysvětluje expertka na veřejné zdraví z Edinburghské univerzity Devi Sridharová. Snahu co nejdříve koronavirus eliminovat ale mnozí odborníci kritizují - tvrdá opatření jsou dlouhodobě ekonomicky neudržitelná a můžou způsobit jiné negativní dopady na zdraví občanů.

Na evropské poměry si ale Skotsko nevede zrovna nejlépe. Jeho výše smrtnosti je 46 lidí na 100 000 případů, což je méně než v Anglii, která má na stejný počet 71 úmrtí. Stejnou smrtnost jako Skotsko má ale i mnohonásobně větší Francie a malé Severní Irsko ji má dokonce ještě nižší. V potaz se musí brát i populace obou území - Angličanů je 56 milionů, kdežto Skotů jen 5,4 a zároveň je Skotsko mnohem řidčeji obydlené a nemá městská centra srovnatelná s Londýnem, kde se nákaza rychle šíří.

Přesto je pro mnoho Skotů rozhodující, jak si vedou ve srovnání s Angličany. Popularita Sturgeonové tak díky tomu stoupla na 60 %, zatímco s počínáním britské vlády v červnu souhlasila jen třetina Britů.

Pobrexitová jednání musí zrychlit, shodli se unijní lídři s Johnsonem. Vyjednávací období se prodlužovat nebude

Zdá se tedy, že pravděpodobnost uskutečnění tzv. “indyref2,” tedy druhého referenda o nezávislosti, je vyšší než kdy jindy. Sturgeonová o jeho vypsání požádala Johnsona již v lednu, ten ale požadavek odmítl.

Nyní bude záležet na výsledku brexitových jednání. Pokud vláda do konce roku nevyjedná žádnou dohodu, je pravděpodobné, že podpora nezávislosti poroste. To se ukáže v příštích skotských volbách v květnu 2021. Pokud premiérčina Skotská národní strana získá parlamentní většinu (v současnosti vede menšinovou vládu), je konání druhého referenda téměř jisté.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.