Lidovky.cz

Svět

Pandemie covidu-19 postupuje v USA a opět děsí Evropu i Asii. Během pátku se nakazil rekordní počet lidí

Testování na covid-19 na mobilní testovací stanici ve městě Lawrence v Massachusetts. foto: ČTK

Praha - Postup pandemie covidu-19 je ve světě stále rychlejší, za jediný den se podle páteční nové bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo rekordních více než 292 000 lidí. Dramatická je dál situace v USA a v Brazílii, kde úřady za poslední den dohromady registrovaly více než 100 000 nových výskytů infekce.
  20:54

Vzestup počtu nových případů ale znepokojuje i Polsko, Španělsko či Německo; Británie odložila další fázi uvolňování restrikcí a Francie umožnila lokálně nařídit nošení roušek. Politické dopady má koronavirová krize v Hongkongu, kde vláda šířením nákazy zdůvodnila odložení voleb.

Na celém světě se koronavirová infekce podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) potvrdila u více než 17,3 milionu lidí, z nichž na 674 000 zemřelo.

Komise zajistila 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu. Každá země EU si ji bude moci koupit

Do statistik nyní nejvíce přispívají lidnaté země jako jsou Spojené státy, Brazílie nebo Indie. V USA opět zemřelo více než 1000 pacientů s koronavirem, nakažených přibylo přes 68 000. Podobná čísla přišla i z Brazílie, kde už mají celkově přes 2,6 milionu infikovaných a více než 90.000 úmrtí. V Latinské Americe patří k nejpostiženějším státům rovněž Mexiko, kde už zemřelo přes 46 000 nakažených a které je co do počtu obětí čtvrté na světě.

V Rusku, které registruje přes 830 000 nakažených, přírůstky infikovaných od vrcholu epidemie v první půli května zvolna ale trvale klesají. Příznivé zprávy přicházejí také z Maďarska a Slovenska, nárůst případů ve čtvrtek mírně zpomalil i v Česku. Opačný trend ale nyní vykazuje řada dalších evropských zemí, mimo jiné Polsko, Španělsko, Británie, Německo či Francie.

V Polsku za 24 hodin přibylo rekordních 657 infikovaných a sedm lidí zemřelo. Nejhorší je situace ve Slezském vojvodství, jež sousedí s východem Česka a na něž připadá 227 nových případů.

Británie kvůli rostoucímu počtu infikovaných odložila nejméně o dva týdny plánované uvolnění dalších koronavirových restrikcí a zpřísnila opatření proti šíření viru na severu Anglie. Francouzská vláda dala místním úřadům možnost nařídit lokální povinné nošení roušek na veřejnosti, čehož hned využil region Hauts-de-France na severu země.

Evropská komise oznámila, že díky dohodě s francouzskou farmaceutickou skupinou Sanofi zajistí pro unijní země 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu-19.

USA drží prvenství v počtu nakažených koronavirem. Brazílie hlásí téměř 58 tisíc nově nakažených

Ekonomika Evropské unie kvůli koronaviru zaznamenala ve druhém čtvrtletí rekordní propad. Hrubý domácí produkt se proti předchozím třem měsícům snížil o 11,9 procenta, v meziročním srovnání pak o 14,4 procenta, ukázal rychlý odhad Eurostatu. Pokles o 13,8 procenta, což je nejvíce od druhé světové války, zaznamenala ve druhém čtvrtletí i ekonomika Francie.

V Číně, odkud se koncem minulého roku začal nový koronavirus šířit, je z pohledu celkových čísel situace klidná, ovšem 127 nových případů infekce je nejvíce od 5. března. Novým ohniskem nákazy je severozápadní Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang. Rekordních 45 případů ohlásil i Vietnam, který má i první dvě oběti viru. Hongkongská vláda kvůli epidemii o rok odložila parlamentní volby, které se měly konat 6. září.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.