Lidovky.cz

Svět

Ve věku 83 let zemřel John Hume, severoirský politik a držitel Nobelovy ceny za mír

Severoirský umírněný katolický politik John Hume. foto: https://twitter.com/SJAMcBride

Londýn - Ve věku 83 let v pondělí zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Oznámila to Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP), kterou Hume založil a dlouhá léta vedl.
  11:15aktualizováno  19:47

Pandemie vyostřila vztahy mezi Skotskem a Anglií. Nacionalistickou premiérku podporuje stále více Skotů

Hold muži, který získal Nobelovu cenu společně s vůdcem probritských unionistů Davidem Trimblem, v reakci na jeho úmrtí vzdala řada současných i bývalých světových lídrů.

„Smrt Johna Humea znamená pro Irsko ztrátu nejvýznamnější politické osobnosti 20. století,“ reagoval na skon bývalého šéfa strany její současný vůdce Colum Eastwood. Hume býval rovněž poslancem Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království.

Hume, který zemřel v pečovatelském domě v Londonderry, v posledních letech trpěl demencí.

John Hume byl vždy považován za jednu z nejdůležitějších osobností moderního vývoje politiky Severního Irska. V roce 2010 byl ve veřejné anketě Největší Irové zvolen nejvýznamnější postavou irských dějin.

‚Politický titán a vizionář’

„John Hume byl politickým titánem, vizionářem, který odmítal věřit, že budoucnost musí být stejná jako minulost,“ uvedl k jeho skonu bývalý britský premiér Tony Blair, podle něhož byl Humeův přínos pro mírový proces v Severním Irsku nezměrný.

Hume se spolu s Trimblem jako hlavní iniciátoři mírového procesu v Severním Irsku zasloužili o ukončení téměř třicetiletého sektářského konfliktu v Ulsteru. Zakladatel a dlouholetý vůdce Sociálnědemokratické a labouristické strany (SDLP) Hume byl klíčovou postavou mírových rozhovorů. Trimble v pondělí stanici BBC řekl, že Hume i během největších násilností naléhal na lidi, aby za svou věc bojovali pouze mírovými prostředky.

Jako vůdce nejsilnější katolické, tedy proirské strany měl Hume podíl na zastavení násilí ze strany Irské republikánské armády (IRA) a na zapojení strany Sinn Fein, označované za politické křídlo IRA, do mírových rozhovorů. Podpis mírové dohody o Severním Irsku, kde od roku 1969 zemřelo při násilnostech na 3500 lidí, byl v roce 1998 vyvrcholením jeho politické kariéry.

Bývalý americký prezident Bill Clinton se severoirský umírněný katolický politik Johnem Humem v roce 2014.

Bývalý americký prezident Bill Clinton, za jehož éry byl mír vyjednán, označil Humea za svého přítele. Katolický politik podle něho „šel hlavou proti zdi vstříc zářnější budoucnosti všech severoirských dětí“. Současný britský premiér Boris Johnson Humea nazval „politickým gigantem“.

„Odešla velká osobnost irského mírového procesu, která ukázala, že notná dávka odvahy a umění kompromisu jsou klíčové vlastnosti pro stabilitu a zajištění míru,“ uvedl na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček, podle něhož nebude Humeův odkaz zapomenut.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.