Lidovky.cz

Svět

Rusové překvapili svět. V závodech o vakcínu ale nejsou jediní, existují navíc pochybnosti o účincích

Celý svět se snaží vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19. foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA - Rusové schválili v úterý jako první na světě očkovací látku proti onemocnění covid-19. V pomyslném závodu o uvedení první vakcíny na trh proti koronaviru však definitivně vyhráno nemají. Zbývá jim provést testy na dostatečně reprezentativním vzorku lidí, navíc jim konkurují další státy a společnosti. Server Lidovky.cz nabízí přehled všech, kteří jsou v současnosti k úspěšnému vyvinutí vakcíny a jejímu schválení nejblíže.
  19:53

Svět zaskočila v úterý zpráva z Ruska hlásící, že tamní ministerstvo zdravotnictví povolilo první očkovací látku na světě proti covidu-19. Před vakcínou, která byla vyrobena v krátkém čase a zřejmě zatím nebyla důsledně testována, ihned varovalo mnoho odborníků. 

Pochybnosti vyjádřil například i známý americký epidemiolog a poradce Bílého domu ve vědeckých otázkách Anthony Fauci. „Doufám, že Rusové skutečně a definitivně prokázali, že je ta vakcína bezpečná a účinná. Vážně však pochybuji, že by to udělali,“ řekl v televizi ABC.

Rusko schválilo první očkovací látku proti covidu-19 na světě, oznámil Putin. Jeho dcera ji už údajně vyzkoušela

Světová zdravotnická organizace (WHO) reagovala na zprávy z Ruska konstatováním, že před možným schválením vakcíny přísně přezkoumá a posoudí všechna požadovaná data.

Vědci po celém světě totiž tvrdí, že Rusové prozatím nedokončili či dokonce přeskočili takzvanou třetí, finální fázi klinického testování. Ta je v Evropě i v USA povinná a účastní se jí obvykle až desítky tisíc jedinců.

Ruští úředníci nicméně vakcínu hájí. Podle nich nebyly při dosavadním klinickém výzkumu zaznamenány žádné vážné nežádoucí účinky. Tomu však odporuje tvrzení ruského serveru Fontanka, který přinesl alarmující údaj, že se u 38 lidí jich objevilo hned 144 neblahých účinků. 

Prezident Vladimir Putin se dokonce snažil dokázat její bezpečnost tvrzením, že si ji nechala aplikovat i jedna z jeho dcer. Podle agentury Reuters dostanou ruští zdravotníci vakcínu do dvou týdnů. 

Zájem o ni mají podle Rusů zejména latinskoamerické, středovýchodní a asijské země. „Obdrželi jsme předběžné žádosti o nákup více než jedné miliardy dávek vakcíny z dvaceti států. Jsme připraveni zajistit výrobu přes 500 milionů dávek společně s našimi zahraničními partnery v pěti zemích, plánujeme zvýšit naši výrobní kapacitu,“ řekl šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev.

Nejnadějnější vakcíny ve zbytku světa

Podle WHO prochází zkouškami po celém světě osmadvacet různých vakcín. Do poslední fáze testování se zatím dostalo šest z nich. Zapojenými státy jsou Čína, USA, Velká Británie, Německo a také Švédsko.

Právě WHO nejvíce favorizuje očkovací látku AZD1222, kterou vyvíjí švédsko-britská společnost AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordu. Společně chtějí vytvořit okolo dvou miliard dávek a očekává se, že žádost o schválení vakcíny Evropskou lékovou agenturou firma podá do konce roku. Optimistické odhady expertů počítají se zářím.

WHO vítá dobré zprávy o vakcíně firmy AstraZeneca. Dalším krokem je rozsáhlé testování, míní její šéf

Vakcínu již úspěšně testují například v Brazílii či Jižní Africe a je jednou z mála, kterou při iniciativě Operation Warp Speed s cílem nejrychlejšího vývoje bezpečné a efektivní vakcíny proti novému typu koronaviru podpořila dotacemi americká vláda.

Finanční podpory ze stejného programu se dostalo také vakcíně s názvem mRNA-1273 od americké společnosti Moderna. Dotázaní američtí specialisté na infekční choroby ji podle průzkumu považují za největšího favorita pro distribuci na veřejnosti jako první.

„Díky historické rychlosti se podařilo dostat vakcínu společnosti Moderna z první fáze do třetí fáze testování rychleji, než jakoukoliv předchozí látku v rozvinutém světě,“ poznamenal například americký ministr zdravotnictví Alex Azar. Většina odborníků předpokládá, že v nejlepším případě bude tato vakcína k dispozici koncem letošního roku. Experti se shodují, že právě Moderna společně se společností AstraZeneca jsou v současné době ve vývoji nejdále.

Představa o promoření padla, trvalejší imunita proti covidu nefunguje. Začal souboj o vakcínu

V jeho poslední fázi jsou ale také Číňané, konkrétně soukromá společnost Sinovac a dále státem vlastněná farmaceutická firma Sinopharm. Ta má k dispozici hned dvě odlišné vakcíny. Posledním zástupcem je šanghajská společnost Fosun Pharma, která je součástí sdružení čínských, amerických a německých firem. 

Onemocnění covid-19 se v Číně začalo šířit v prosince loňského roku. Dalším ohniskem nákazy se stala Itálie. Novým typem koronaviru se do současnosti nakazilo po celém světě na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse více než 20 milionů lidí a zemřelo jich přes 700 tisíc.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.