Lidovky.cz

Svět

Obří bazénová party ve Wu-chanu vzbudila nevoli, covid jako by nebyl. Kyselé hrozny, reaguje Čína na kritiku

„Obyvatelé si zaslouží možnost bavit se,“ napsal deník Global Times čínské komunistické strany a zahraniční kritiky bazénové party označil za „kyselé hrozny“. foto: Reuters

Praha/Wu-chan - Téměř sedm měsíců poté, co bylo zhruba 11 milionů obyvatel Wu-chanu, hlavního města čínské provincie Chu-pej, uzavřeno do karantény a podrobeno přísným omezením kvůli pandemii covidu, zdejším, zdá se, otrnulo. Během víkendu se ve městě uskutečnil velkolepý bazénový festival, kde se před virem nechránil téměř nikdo.
  13:57
Žádné roušky ani rozestupy. Obyvatelům čínského Wu-chanu otrnulo, uspořádali...
Žádné roušky ani rozestupy. Obyvatelům čínského Wu-chanu otrnulo, uspořádali...

Ve Wu-chanu otestovali 10 milionů lidí, nikoho infekčního prý nenašli. Akce vyšla na miliardy

Pohled, který jako by nepocházel z roku 2020. Žádné roušky, dezinfekce a mnoho lidí namačkaných velmi těsně u sebe... Jde však o výjev ze současné akce, navíc z čínského Wu-chanu, který se nechvalně proslavil jako původní epicentrum nového koronaviru. O uplynulém víkendu zde ve vodním parku „Maya Beach“ proběhl bazénový festival elektronické hudby, na který dorazily dle britského serveru BBC tisíce osob. Organizátoři dokonce snížili vstupné pro ženy na polovinu, aby přilákali ještě více účastníků.

Tisíce uren a fronty v pohřebních ústavech ve Wu-chanu. Vzrůstají pochybnosti o čínských statistikách

Záběry se rychle staly virálními a mnohé lidi na sociálních sítích popudily, včetně několika britských a australských médií, které fotky otiskly na úvodních stranách s titulky jako „Velká čínská party“ či „Plážový život ve Wu-chanu zatímco zbytek světa platí vysokou cenu za virus“. Čína však dle britského serveru The Guardian kritiku odmítá, skrze státem vlastněné médium Global Times uvedla, že takové shromáždění dokládá, že drastická opatření se městu vyplatila a obnovení turismu je návratem k normálu. „Obyvatelé si zaslouží možnost bavit se,“ napsal deník a zahraniční kritiky bazénové party označil za „kyselé hrozny“.

USA: Za mlčením byl strach z trestu

Tajné služby Spojených států amerických navíc nyní přišly se zajímavým tvrzením týkajícím se právě vzniku pandemie v čínském Wu-chanu. Že Čína úmyslně snižovala počty nakažených, a tím umožnila novému koronaviru SARS-CoV-2 rozšířit se do světa, je narativ, který USA tvrdí konstantně posledních několik měsíců.

Odpovídají mu i výpovědi lidí z Wu-chanu, kteří v lednu a únoru hovořili o přeplněných nemocnicích. A také fakt, že Čína do dneška přiznala dle serveru Worldometers celkem pouze 4 634 úmrtí na covid-19, tedy údaj srovnatelný například s Bolívií, jejíž počet obyvatel však dosahuje maximálně 1 % čínské populace či Egyptem, který je na zhruba 7,3 % čínského zalidnění.

Virus vznikl ve Wu-chanu, tvrdí nadále Pompeo. Únikem z laboratoří si už ale jistý není

Nyní se však zdá, že důvod zamlčení informací mohl být ještě jiný, nežli pouhá nevole komunistického režimu přiznat vlastní chyby. Dle nejmenovaných úředníků USA, kteří jsou podle amerického serveru The New York Times obeznámeni s novou interní zprávou amerických tajných služeb, drželi záměrně lokální wu-chanští a chu-pejští hodnostáři vyšší vedení v Pekingu týdny v neznalosti a informačním vakuu. Místní samosprávy v Číně dle současného i jednoho bývalého amerického úředníka takto prý běžně zatajují informace kvůli strachu z odplaty ze strany vedení komunistické strany.

Interní zpráva, která je z části veřejná a z části tajná, prezentuje konsenzus CIA a dalších amerických bezpečnostních agentur. Nová zjištění prý nevyvracejí, že pekingští lídři v čele s autoritářským prezidentem Si Ťin-pchingem odepírali pravdivá data například Světové zdravotnické organizaci, dodávají však, že pochybení lokálních úřadů mělo v prvních týdnech zničující účinek na šíření viru za hranice Wu-chanu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.