Lidovky.cz

Americký letoun poškádlil Čínu. Mluví o špionáži a provokaci, USA vidí situaci jinak

Svět

  18:34
PEKING/PRAHA - Světové velmoce si připsaly jednu z dalších rozmíšek. Číňané obvinili Američany, že vyslali bez povolení průzkumný letoun U-2 do bezletové zóny nad místo konání čínského vojenského cvičení. Zástupci amerických vzdušných sil let potvrdili, ale konstatovali, že žádná pravidla neporušili.

Americký špionážní letoun U-2. foto: PA

Čínské ministerstvo obrany uvedlo podle britského deníku The Guardian, že špionážní stroj s označením U-2 létal bez povolení nad bezletovou zónou v severní vojenské oblasti, kde měli Číňané zrovna armádní cvičení.

„Byl to akt zjevné provokace, Čína se proti němu rezolutně vymezuje a již předložila stížnosti americké straně. Akce USA mohla snadno vyústit v nesprávná posouzení a další incident,“ stojí v prohlášení ministerstva.

‚Sebemenší jiskra může vést ke katastrofě.‘ Řekové i Turci pořádají u Kréty vojenské manévry

Podle Číňanů bylo americké chování v rozporu s mezinárodními normami upravujícími aktivity na moři a ve vzduchu. „Čína požaduje, aby americká strana okamžitě zastavila tento druh provokativního chování a podnikla skutečné kroky k zajištění míru a stability v regionu.“

Američané s čínskou verzí nesouhlasí. Podle prohlášení zástupců z velitelství vzdušných sil byl let v asijsko-pacifickém regionu uskutečněný podle přijatých mezinárodních pravidel a předpisů.

Ani jedna ze stran přesné místo incidentu nezveřejnila, bezpečnostní experti označují za pravděpodobné místo oblast Žlutého, Pochajského, či Jihočínského moře.

Technologické soupeření USA a Číny může být horší než studená válka

Neozbrojený špionážní letoun U-2 je podle CNN jedním z nejstarších strojů v americkém arzenálu. První modely byly vyvinuty ke sledování aktivit Sovětského svazu na počátku studené války a mohly létat až ve výšce více než 21 kilometrů nad zemí, aby se vyhnuly dosahu protiletadlových raket.

Postupem času získal výzvědný letoun mnohá vylepšení. „U-2 mají nyní systémy dálkového dohledu, takže mohou monitorovat a zobrazovat snímky ze vzdálenosti desítek kilometrů. Mají také elektrooptické a dálkové infračervené a senzory,“ popsal vývoj letounu analytik Carl Schuster, bývalý ředitel operací ve společném zpravodajském středisku amerického tichomořského velení.

Čínsko-americké spory

Napětí mezi Čínou a USA roste zejména v posledních měsících, seznam vzájemných opatření a reakcí na ně se neustále zvyšuje. „Nacházíme se v éře velké mocenské soutěže. Čína následovaná Ruskem představuje naši největší strategickou konkurenci,“ zhodnotil situaci v červenci americký ministr obrany Mark Esper.

Obě země se obviňují navzájem například ze špionáže. Před několika týdny uzavřeli Američané kvůli údajným krádežím jejich vědeckých poznatků čínský konzulát v Houstonu.

Čínská vláda nechala následně vyklidit kvůli obvinění z vměšování se do vnitřních záležitostí a poškozování jejich bezpečnostních zájmů důležitou americkou diplomatickou základnu – konzulát v čínském městě Čcheng-tu.

Čína přešla kvůli americkým sankcím za utlačování Ujgurů do protiútoku, odpověděla obdobně

Rozruch vzbuzuje také otázka lidských práv. Američané Čínu kritizují dlouhodobě za jejich nedodržování, minulý měsíc neváhali sáhnout k protičínským sankcím kvůli represím vůči menšinám v Tibetu a v ujgurském Sin-ťiangu či potlačení demonstrací v Hongkongu. Čína reagovala okamžitě sankcemi proti americkým představitelům a organizacím.

Problematická je i otázka Tchaj-wanu, který tento měsíc navštívil americký ministr zdravotnictví Azar Taipei, což Čína považovala za provokaci. Dalším sporným bodem je třeba čínská firma Huawei.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.