Lidovky.cz

Svět

Soud osvobodil Kočnera v případu vraždy Kuciaka. Strůjci chtějí uniknout spravedlnosti, reagoval premiér

Marian Kočner foto: ČTK

Pezinok (Slovensko) - Soud na Slovensku ve čtvrtek zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Soud osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Z trojice obžalovaných v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země trestní senát uznal vinným pouze žalovaného vrahova pomocníka Tomáše Szabóa.
  10:48aktualizováno  14:42

Prokurátor oznámil odvolání vůči osvobozujícímu verdiktu, případem se tak bude zabývat slovenský nejvyšší soud. Kočner dostal jen peněžitý trest za nedovolené ozbrojování, ke kterému se dříve přiznal, a práva na odvolání se vzdal.

Další dva z celkového počtu pěti původně obviněných v kauze, včetně Kuciakova vraha, již dříve přiznali vinu a byli souzeni samostatně.

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. V zájmu jejího vyřešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana po porážce v letošních volbách skončila v opozici.

Šéfka trestního senátu Ružena Sabová ve zdůvodnění verdiktu řekla, že soudu nebyl předložený žádný přímý důkaz, který by Kočnera usvědčoval z objednání Kuciakovy vraždy. „Z principu presumpce neviny vyplývá, že když po zhodnocení dostupných důkazů zůstanou pochybnosti o okolnosti ohledně posouzení zavinění, považuje se obviněný za nevinného. Ve smyslu toho zákonného ustanovení soud i postupoval,“ zdůvodnila Sabová zproštění Kočnera a Zsuzsové obžaloby z vraždy. Soud podle soudkyně ale nezjistil, že by za objednávkou vraždy bylo jiné pozadí než novinářova práce. Neměl rovněž pochybnost o tom, že Kočner měl z Kuciaka strach. Ani to ale nestačilo k tomu, aby byl Kočner uznán vinným. Podle jednoho ze svědků v procesu Kočner také zadal sledování Kuciaka a dalších novinářů.

Obviněný Tomáš Szabó přichází do jednací síně na hlavní líčení se čtveřicí...
Marian Kočner

Obžaloba tvrdila, že Kočner si objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky.

Z trojice obžalovaných si vynesení verdiktu za značného zájmu zástupců médií vyslechl jen Kočner. Rodiče Kuciaka a Kušnírové krátce po přečtení verdiktu a ještě před jeho zdůvodněním soudní místnost opustili. Vyjádřili ale naději, že nejvyšší soud verdikt změní. Obžalobu projednával Specializovaný trestní soud ve městě Pezinok u Bratislavy, který se v zemi zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.

Prokurátor tvrdil, že Zsuzsová za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na vraždu a oslovila Zoltána Andruskóa, který po zadržení s policií spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let.

Andruskó u soudu dříve řekl, že na Kočnerův pokyn zprostředkoval Kuciakovu vraždu mezi Zsuzsovou a Szabóem. Soudkyně Sabová ale upozornila na rozpory v Andruskóově výpovědi a na to, že jeho tvrzení nebylo podpořeno jiným důkazem.

Egocentrik s narcistickými rysy, nazvala znalkyně Kočnera stíhaného z objednání vraždy Kuciaka

Za to byl Marček letos v dubnu zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení. Loupežná vražda Molnára z roku 2016, na které se podle obžaloby podílel také Szabó, je součástí obžaloby v Kuciakově případu. Soud uznal Szabóa vinným i za účast na této vraždě a vyměřil mu trest 25 let vězení.

Soudu nebyl předložen žádný přímý důkaz, který by usvědčoval podnikatele Kočnera z objednání vraždy novináře, řekla šéfka senátu k osvobození Kočnera.

Podle listu Denník N o nevině Kočnera a Zsuzsové v případu Kuciakovy vraždy rozhodli dva členové soudního senátu, kteří přehlasovali jeho šéfku Ruženu Sabovou. Vynesení verdiktu se původně očekávalo již v srpnu, kdy ale soud naplánované líčení zrušil s odůvodněním, že soudci se ještě musejí radit. Ještě tento týden zase prokurátor předložil soudu nový důkaz, senát ale dokazování v případu neobnovil.

Kočner byl souzen také za nedovolené držení nábojů, které policie zajistila při domovní prohlídce v domě jeho bývalé manželky. Kočner se k tomuto deliktu během procesu přiznal a soud mu za to vyměřil peněžitý trest 5000 eur (131 500 korun).

Letos v únoru byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem v jiném případu zatím nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek.

Šok a zklamání

Strůjci vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka se snaží uniknout spravedlnosti, napsal slovenský premiér Igor Matovič v reakci na čtvrteční soudní rozsudek. „Zatím to vypadá, že evidentní strůjci vraždy chtějí uniknout z drápů spravedlnosti ... věřme, že spravedlnost si na oba počká,“ uvedl šéf slovenské vlády na facebooku.

Čaputová prohlásila, že ani po čtvrtku „hledání spravedlnosti nekončí“ a bude se pokračovat u nejvyššího soudu. Proti dnešnímu rozsudku se lze odvolat. Prezidentka také uvedla, že myslí na rodiče Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která byla loni v únoru zavražděna společně se svým snoubencem. „Oni i my všichni si zasloužíme vidět vyvození zodpovědnosti vůči těm, kteří si vraždu jejich dětí objednali a zprostředkovali,“ podotkla Čaputová.

Zlatica Kušnírová, matka Martiny Kušnírové, si podle internetového portálu TV Markíza po vynesení rozsudku posteskla, že na Slovensku ještě nezavládla spravedlnost. „Stále někdo mocný tahá za nitky a my ty nitky bohužel nemáme ... Naše děti (jsou) v hrobě a Kočner se směje,“ řekla a rozplakala se.

Vzhledem ke stavu slovenského soudnictví podle předsedy parlamentu a šéfa vládního hnutí Jsme rodina Borise Kollára nezbývá nic jiného než doufat, že soudci rozhodli na základě důkazů a skutečností a ne něčeho jiného. Bývalý premiér Peter Pellegrini připomněl, že jediným způsobem, jakým v demokratických zemích dosahovat spravedlnosti, je respektovat rozhodnutí soudů jako nezávislé složky státní moci. Je ovšem nevyhnutelné, aby o rozsudku nebylo žádných pochybností, dodal.

Šéf organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophe Deloire na twitteru napsal, že jsme „očekávali, že Slovensko půjde příkladem ohledně vyšetřování a odsouzení zločinů spáchaných na novinářích. Místo toho zůstáváme v situaci beztrestnosti,“ posteskl si. „Kdo nařídil zabít Jána Kuciaka? Proč byl zabit? Měli bychom dostat jasnou odpověď,“ vyzval. Zástupci Mezinárodního tiskového institutu (IPI) uvedli, že je zproštění údajného strůjce Kuciakovy vraždy „šokovalo a zklamalo“. „Jde o obrovskou ránu pro spravedlnost a pro celosvětový boj proti beztrestnosti. Ale ten boj musí pokračovat,“ píše IPI.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.