Lidovky.cz

Svět

Dobrovolníci se chtějí nakazit koronavirem kvůli vývoji vakcíny. Přihlásilo se jich téměř 37 tisíc

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Téměr 37 000 dobrovolníku ze 162 zemí se přihlásilo k organizaci „1 Day Sooner“, která se snaží prosadit progresivní, často kritizovanou metodu testování vakcín na covid-19 („Human Challange Trials“). Cílem organizace je shromažďovat dobrovolníky po celém světě, kteří budou podstupovat testování vakcíny tak, že se v laboratorních podmínkách nechají přímo nakazit koronavirem.
  13:00

Nadějný lék na covid už dávno existuje. Isoprinosine přemáhá vir posílením imunity, vláda na něj chystá studii

Tento postup by měl radikálně snížit dobu testování vakcín, a urychlit tak zastavení globální pandemie. Metoda zatím nemá velkou podporu, přestože byla v minulosti mnohokrát využita, například při vývoji léku na malárii, choleru či vakcíny proti chřipkovému viru typu A zvaného „influenza“.

Oběť pro dobro lidstva

Organizace 1 Day Sooner byla založena před čtyřmi měsíci Joshem Morissonem a Sophií Rose. Za tu dobu se jí podařilo získat obrovskou celosvětovou pozornost a zmobilizovat desetitisíce dobrovolníků. Její vedení je přesvědčeno, že v současné situaci globální pandemie je jí používaná metoda nejlepším řešením. Uvádí, že riziko smrti při dobrovolném nakažení koronavirem pro mladé lidi od 20 do 29 let je 1 ku 14 000. Je tak více než čtyřikrát nižší než při darování ledviny.

Mluvčí organizace Abie Rohrig tvrdí v rozhovoru pro Spectrum News, že ti, kdo se přihlásili, si rizika uvědomují, a že jsou ochotni je podstoupit pro dobro celého lidstva. Urychlení vývoje léku podle něj může zachránit 150 000 lidí každý měsíc, kteří na zdravotní komplikace způsobené virem covid-19 umírají.

Urychlení vývoje léku

Současný vývoj léku na koronavirus je ve fázi konvenčního testování. To znamená, že výzkumníci dají určitému počtu dobrovolníků vakcínu, a potom pasivně čekají na to, zda se nakazí. To může trvat mnoho měsíců, jelikož růst počtů nakažených pro potřeby testování vakcíny je v důsledku celosvětových opatření poměrně nízký. V tomto bodě je aktuálně například i slibná „oxfordská vakcína“, která spustila konvenční fázi testování s 30 000 dobrovolníky na začátku září.

Nekonvenční metoda prosazovaná organizací 1 Day Sooner by mohla vývoj vakcín urychlit, zároveň pomoci lépe porozumět novému viru, jelikož umožňuje u nakažených přímo sledovat průběh infekce a reakce viru na vakcínu. Za poslední dobu vzniklo mnoho akademických publikací, které metodu podporují a obhajují. Oxford’s Jenner Institute spolupracující s mezinárodní farmaceutickou společnosti AstraZeneca na vývoji zmíněné „oxfordské vakcíny“ dokonce vyjádřil podle Rohriga zájem tuto metodu do konce roku využít. 

Organizace 1 Day Sooner zveřejnila 15. července otevřený dopis americkému Národnímu institutu zdraví (NIH), ve kterém žádá o implementaci tohoto postupu. Dopis podepsalo mimo stovky akademiků i 15 laureátů Nobelovy ceny. Obecně je však postoj převážně negativní.

Americký lékař a imunolog Anthony Fauci, který je součástí Národního institutu zdraví a zároveň je lídrem pracovní skupiny „White House Coronavirus Task Force“, která koordinuje a dohlíží na americkou agendu ohledně koronaviru, tuto metodu označuje jako eticky neospravedlnitelnou a podle serveru CNN nemá v úmyslu ji použít. Kritici soustavně upozorňují na zdravotní rizika, kterým jsou dobrovolníci vystaveni, dále i na nebezpečí nechtěného rozšíření nemoci.

Etické dilema

Uspěchání vývoje vakcíny na koronavirus by se nemuselo vyplatit, varují britští vědci

Debata o legitimitě metody probíhá v odborných kruzích již dekády. Týká se především etických otázek. Jak velkému nebezpečí dovolíme jednotlivci se vystavit za účelem dobra pro společnost? Máme člověku umožnit ohrožovat vlastní život proto, že by jeho oběť mohla v budoucnu jiné životy zachránit?

Na tyto otázky se snaží odpovídat bioetici, lékaři a filosofové. Často užívají tzv. „analýzu nákladů a přínosů“ (Cost-benefit analysis). Mnoho odborníků se domnívá, že pokud je subjekt testování dobře informován, svobodně se přihlásil, jsou zajištěny bezpečné podmínky a přínosy do značné míry převyšují náklady, měla by být metoda povolena. Mimo etické otázky se řeší i podmínky pro praktickou realizaci tohoto postupu. Jednoznačné odpovědi zatím neexistují; stejně tak shoda na tom, zda je metoda vhodná pro konkrétní testování vakcín na covid-19.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.