Lidovky.cz

Vak na hlavě, utlumení ketaminem i uvěznění davu. Metody amerických policistů jsou pod palbou kritiky

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Součástí vlny rasového uvědomění zdůrazňovaného hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) je stále větší kritika práce amerických policistů. Členové iniciativy často upozorňují na kontroverzní policejní metody a postupy.

Policisté ve Wisconsinu. foto: Mike De Sisti/Milwaukee Journal-Sentinel via AP

Hnutí Black Lives Matter se stalo celosvětovým fenoménem nedlouho po zveřejnění videa ukazujícího bělošského policistu Dereka Chauvina, jak klečí téměř devět minut na krku zatýkaného černocha George Floyda. Ten při policejním zásahu zemřel a v mnoha amerických městech vypukly nepokoje. 

VIDEO: Bolí mě i dýchat. Postřelený černoch Jacob Blake popsal na videu svůj stav

Když už se zdálo, že se situace zklidňuje, bělošský policista Rusten Sheskey střelil ve Wisconsinu několikrát do zad černocha Jacoba Blakea a těžce ho zranil. Město se následně proměnilo v „bitevní zónu“ a v USA se opět vzedmula vlna protestů za rasovou rovnoprávnost. Členové hnutí Black Lives Matter přitom upozorňují stále více na kontroverzní policejní techniky.

Pod palbu kritiky se dostávají například tzv. speciální vaky (spit hoods), které policisté nasazují zatčeným na hlavu, aby chránili sami sebe před slinami zadrženého. Tomu se ale poté podle expertů hůře dýchá a v kombinaci s policejními hmaty a chvaty může někdy být následkem i smrt. Právě to se stalo zřejmě i letos při zatýkání černocha Daniela Prudea. Soudní lékař popsal jeho úmrtí podle agentury AP jako zabití způsobené „komplikacemi po dušení v rámci fyzického držení“.

VIDEO: Pohled do zóny v Seattlu. Rebelové hlásí, že je policie ignoruje, v parcích si zakládají komunitní zahrádky

Dalším kritizovaným policejním postupem je využití anestetika ketaminu, ten podávají zadrženým na příkaz policistů záchranáři. V nízké dávce se ketamin užívá jako sedativum, v případě jejího zvýšení se ale stává anestetikem a může způsobit až ochromení nervového systému. Právě nadměrná dávka ketaminu mohla podle odborníků vést ke smrti černocha Elijaha McClaina minulý rok v americkém státu Denver. „Když dorazili záchranáři, podali mu injekci ketaminu a poskytli mu více než jeden a půl násobek dávky, než kterou měl dostat, protože nesprávně odhadli jeho váhu,“ píše zpravodajský server Business Insider.

Třetí kontroverzní policejní postup, který často zmiňují Američané, se nazývá kettling. Jde o taktiku kontroly davu používanou donucovacími orgány, která spočívá v zablokování a uvěznění lidí na malém prostoru na neomezenou dobu. „Určitě to může být děsivý zážitek,“ řekl například profesor Noam Ostrander z univerzity DePaul pro Chicago Tribune. Podle něj je tato policejní metoda ústavně sporná. „Lidé jsou zadržováni, aniž by jim to bylo řečeno.“

Z kettligu osočili policisty například demonstranti v New Yorku. Podle nich došlo k narušení pokojné demonstrace a vyvolání strachu a paniky.

Jedním z důsledků nahromadění demonstrantů na jednom místě navíc podle amerických médií často bývá i využití slzného plynu policisty, které se v tu chvíli nabízí. Jeho nasazení v mnoha protestech hnutí Black Lives Matter vyvolalo debaty o jeho legálnosti i napříč politickým spektrem. Třeba demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová slzný plyn popsala jako „chemickou zbraň používanou ve válce“. 

Podle statistik zemře v USA každoročně více než 1000 lidí po zásahu policistů. Vyplývá z nich také, že pravděpodobnost smrti černochů je třikrát větší než u bělochů. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.