Lidovky.cz

Svět

Bahrajn naváže vztahy s Izraelem. Historický průlom k zajištění míru na Blízkém východě, uvedly státy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oslavuje vítězství v parlamentních volbách. foto: Oded BaliltyReuters

Washington - Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům a dohodl se na navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. O dohodě na twitteru informoval americký prezident Donald Trump. Informaci následně potvrdily také Bahrajn a Izrael. Oznámení kromě dalších uvítala také česká diplomacie. Palestinci krok označili za bodnutí do zad. Agentura Reuters napsala, že rozhodnutí, k němuž patrně přispěly sdílené obavy z Íránu, může izolaci Palestinců prohloubit.
  19:43aktualizováno  22:36

Emiráty zrušily bojkot Izraele, obě země spolu mohou obchodovat. Do Abú Zabí poletí komerční let

Spojené arabské emiráty a Izrael ohlásily navázání diplomatických vztahů v srpnu. Slavnostní podepsání dohody by se mělo uskutečnit příští týden ve Washingtonu. O tom, že se k dohodě připojí také na ropu bohatý Bahrajn, se spekulovalo.

Trump o dohodě informoval na Twitteru po telefonickém rozhovoru s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. „Tento den je opravdu historický,“ řekl trump novinářům v Oválné pracovně a vyjádřil naději, že další arabské státy budou následovat.

„Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečí a prosperitu v regionu,“ stojí ve společném prohlášení USA, Bahrajnu a Izraele. 

Izraelský premiér označil dohodu o normalizaci vztahů s Bahrajnem za známku „nové éry míru“. „Po mnoho dlouhých let jsme investovali do míru a nyní bude mír investovat do nás, přinese opravdu významné investice do izraelské ekonomiky a to je velmi důležité,“ uvedl Netanjahu.

Bahrajnská tisková agentura BNA napsala, že král při telefonátu s Trumpem a Netanjahuem zopakoval, že je nutné, aby byl zajištěn spravedlivý a trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci na základě dvoustátního řešení, tedy vzniku nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Mediální poradce bahrajnského krále podle Reuters uvedl, že bahrajnská normalizace vztahů s Izraelem potvrzuje, že spravedlivý a trvalý mír je nejlepší cestou, jak garantovat práva Palestinců.

Bodnutí do zad, míní o dohodě Palestina

Palestinci se obávají, že rozhodnutí SAE a Bahrajnu oslabí dlouhodobé panarabské stanovisko, které normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy podmiňuje izraelským uznáním palestinského státu a jeho stažením z okupovaných území. Palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu a radikální hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, dohodu odsoudily. „Dohoda mezi Bahrajnem a Izraelem je bodnutí do zad pro palestinskou věc a palestinský lid,“ uvedl podle agentury AFP palestinský ministr sociálních věcí Ahmad Madždalání. Hamás dohodu označil za „agresi“.

Páteční oznámení naopak za důležitý krok považuje egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Ten na twitteru uvedl, že dohoda pomůže nastolit „stabilitu a mír na Blízkém východě způsobem, který povede k spravedlivému a trvalému urovnání palestinské otázky“. Oznámení podle Reuters rovněž uvítala diplomacie Spojených arabských emirátů.

Na pozadí míru mezi Izraelem a SAE stály i zbraně. Do Emirátů zřejmě zamíří americká technika

České ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že prohlášení Bahrajnu a Izraele vítá a doplnilo, že „tento historický krok může spolu s izraelsko-emirátskou normalizací vztahů dále posílit naději na tolik potřebnou spolupráci a mír mezi zeměmi na Blízkém východě“.

Spojené arabské emiráty a Izrael v srpnu oznámily, že se pod záštitou USA dohodly na normalizaci vztahů. Slavnostní podepsání dohody by se mělo uskutečnit 15. září v Bílém domě. Akce, kterou pořádá prezident Trump, se mají zúčastnit izraelský premiér Netanjahu a ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján. Podle pátečního společného prohlášení při stejné události bahrajnský ministr zahraničí Abdallatíf Zajání s Netanjahuem podepíše „historickou mírovou deklaraci“.

Trumpova vláda se podle Reuters pokusila přimět i další sunnitské země, aby navázaly vztahy s Izraelem. Nejvlivnější z nich - Saúdská Arábie - ale dala najevo, že na to není připravena.

Malý a bohatý ostrovní stát Bahrajn je blízkým spojencem Saúdské Arábie a sídlí tam regionální velení amerického námořnictva. Páteční oznámením se Bahrajn stává čtvrtým arabským státem, který naváže diplomatické vztahy s Izraelem po Jordánsku, Egyptu a SAE. 

Izrael navázal styky s Egyptem, Jordánskem a nedávno se SAE

Z arabských zemí navázaly dosud diplomatické styky s Izraelem pouze Egypt v roce 1979, Jordánsko o patnáct let později a letos v srpnu oznámily navázání kontaktů Spojené arabské emiráty (SAE). Ostatní arabské země historicky odmítají diplomatické styky s Izraelem navázat, izraelské úřady však v posledních letech s částí arabského světa udržují vztahy alespoň neformální. Dnes se podle agentury Reuters k dohodě SAE o normalizaci vztahů s židovským státem připojil i Bahrajn.

Výběr informací o diplomatických stycích Izraele s arabskými zeměmi (provoz některých ambasád nebyl vždy bez problémů):

  • Egypt navázal s Izraelem diplomatické styky jako první arabská země už v roce 1979. Po nástupu islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roce 2012 se ale vztahy výrazně zhoršily. Po svržení Mursího při armádním puči v létě 2013 se diplomatické styky začaly opět zlepšovat. Egypt a Izrael spolupracují především v oblasti udržení bezpečnosti na Sinajském poloostrově, na němž působí radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát (IS).
  • V září 2011 zastupitelský úřad Izraele v Egyptě napadl a poničil dav demonstrantů. Egyptští demonstranti vtrhli do budovy ambasády v Káhiře a z oken vyházeli stovky dokumentů patřících velvyslanectví. Izraelská diplomacie tehdy sdělila, že dav nepronikl přímo do ambasády, ale pouze do místností o patro níž, a vyházené dokumenty označila za "brožury a formuláře". Úřad byl uzavřen a k jeho opětovnému otevření se Izrael odhodlal čtyři roky poté, v září 2015.
  • S Jordánskem navázal Izrael diplomatické styky na úrovni velvyslanců v listopadu 1994. Tento krok učinily obě země na základě mírové smlouvy, kterou uzavřely měsíc předtím, a kterou definitivně ukončily formální nepřátelství, jež trvalo od vzniku židovského státu.
  • V listopadu 2000 byl v Ammánu lehce postřelen izraelský vicekonzul Joram Havivian, podobné útoky se odehrály i 5. a 6. prosince téhož roku. Izrael začal z Jordánska evakuovat rodiny svých diplomatů. Následně čtrnáct jordánských poslanců peticí požádalo parlament o mimořádnou schůzi na téma zrušení izraelsko-jordánské mírové smlouvy z roku 1994.
  • Příčinou uzavření izraelské ambasády v Ammánu v červenci 2017 se stal incident, kdy člen izraelské ochranky zavraždil dva Jordánce, ze země s diplomatickou imunitou vycestoval a byl v Izraeli přivítán jako hrdina. Jordánské úřady tak nedostaly možnost ho vyslechnout. Spolu s ním stáhl Izrael z Ammánu celý personál ambasády, včetně velvyslankyně. Podle jordánské policie šlo o chladnokrevnou vraždu, Izrael naopak tvrdil, že člen ochranky zabíjel v sebeobraně. Židovský stát se půl roku poté za čin svého občana omluvil a velvyslanecký úřad v Ammánu byl v lednu 2018 opět uveden do provozu.
  • Ostatní arabské země historicky odmítají s Izraelem navázat diplomatické styky, izraelské úřady však v posledních letech s částí arabského světa udržují vztahy neformální. Jedním z důvodů je sdílená obava z narůstajícího vlivu Íránu v regionu. Letos v květnu například společnost Etihad sídlící v Abú Zabí podnikla první let ze SAE do Izraele, na palubě stroje byly prostředky na pomoc Palestincům zasaženým pandemií covidu-19.
  • První trvale obsazený izraelský diplomatický post v SAE byl zřízen v listopadu 2015, a to diplomatické zastoupení v agentuře pro obnovitelnou energii v Abú Zabí. Bylo to poprvé, kdy měl židovský stát zástupce ve SAE na tak vysoké úrovni. Letos v srpnu pak SAE oznámily, že jako první stát Perského zálivu navážou diplomatické styky s Izraelem. Součástí dohody, kterou pomohl zprostředkovat americký prezident Donald Trump, je pozastavení izraelského plánu anektovat části Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu. Dohoda má být podepsána 15. září v Bílém domě.
  • Dnes Trump uvedl, že k dohodě o normalizaci vztahů s Izraelem se vedle SAE připojil i Bahrajn, Blízký spojenec Saúdské Arábie. Americká vláda se podle Reuters pokusila přimět i další sunnitské země, aby navázaly vztahy s Izraelem. Nejvlivnější z nich - Saúdská Arábie - ale dala najevo, že na to není připravena.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.