Lidovky.cz

Na Amazonu stále nabízejí nebezpečné bělidlo jako lék na covid-19. Navzdory otravám má produkt pozitivní recenze

Svět

  10:00
USA - Zdravotnické organizace po celém světě varují před oxidem chloričitým, údajným lékem mimo jiné i na koronavirus. Po jeho užití již došlo k případům otravy i úmrtí. Internetový prodejce Amazon slíbil jeho prodej již v březnu vymýtit, přesto je látka stále dostupná jak na americkém, tak na německém Amazonu a zdá se, že jde úspěšně na odbyt.

Falešný lék na koronavirus nabízený na Amazonu. foto: Amazon

Kanada spouští jako první testování na covid kloktáním. V Česku by se podle Prymuly mohlo začít používat v říjnu

Pod značkou CDKit či NatriChlo si zákazníci mohou koupit tzv. MMS produkty. Ty jsou složeny z nebezpečného roztoku oxidu chloričitého, který má mnoho domnělých léčebných účinků, jedním z nich je i léčba covidu-19. Píše o tom The Guardian.

Prodejci látku inzerují s tím, že jde o medikament. Na druhé straně se na obalu malým písmem zákazník dočte, že se prodejce zříká odpovědnosti za účinky při jeho užití.

V komentářích pod produktem se objevují návody, kolik kapek látky polykat, abyste se „dezinfikovali“. Tento termín je odkazem na kontroverzní výroky Donalda Trumpa z počátku pandemie, kdy prezident navrhoval na léčbu koronaviru užívat injekce s dezinfekcí. Tím podle odborníků zvýšil prodeje podobných produktů.

Španělský recenzent píše, že „lék“ užívá celá jeho rodina již od začátku  pandemie a že jejich imunita vůči koronaviru je zásluhou této látky. Jeden komentář dokonce uvádí, že produkt vyléčil nesnesitelné příznaky jeho covidem nakažené matky.

Látku dlouhodobě provází falešné teorie, že je schopna léčit téměř všechny nemoci. Často se prodává jako lék na rakovinu, AIDS, malárii, či dokonce proti autismu.

Falešný lék na koronavirus nabízený na Amazonu.
Falešný lék na koronavirus nabízený na Amazonu.

Oxid chloričitý se běžně používá k bělení papíru a textilu, či v malém množství jako dezinfekce vody, avšak ve větším množství může být extrémně nebezpečný. Mezi lékaři panuje shoda, že by se látka neměla konzumovat vůbec. Lékařské komory vydaly mnoho prohlášení, ve kterých důrazně zakazují jeho pití.

Minulý rok bylo ve Spojených státech zaznamenáno 16 000 případů otravy, z toho se jich 2 500 týkalo dětí mladších dvanácti let. Mnozí z nich mají z otravy doživotní následky. Například v Argentině se navíc objevil říjnový případ dvanáctiletého chlapce, který v důsledku otravy bělidlem zemřel. Látku mu dali rodiče jako prevenci proti koronaviru.

Svět znervózňuje vakcína na covid, skeptičtí k očkováním jsou i Češi. Farmaceutické firmy jsou téměř nežalovatelné

V březnu roku 2020 Amazon slíbil, že stáhne všechny produkty tohoto typu včetně knih Jima Humbla, který se chlubí tím, že tento lék v roce 1993 objevil. Mnoho amerických prodejců již čelí kvůli „medikamentu“ obviněním. Často se však odvolávají na varovné nápisy na obalech, zříkávají se odpovědnosti či u prezentovaných produktů mění jména, a americké úřady tak mají problém s jejich identifikací.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.