Lidovky.cz

Svět

Biden má být hned otestován kvůli debatě s nakaženým Trumpem, říká expert. Viceprezident Pence je negativní

Záběry z první předvolební debaty mezi Trumpem a Bidenem foto: Reuters

Doporučujeme
WASHINGTON/PRAHA - V pátek ráno středoevropského času přišla blesková zpráva, kterou americký prezident Donald Trump zveřejnil na Twitteru: on a jeho žena Melanie mají koronavirus. Prezident přitom patří k lidem, kteří většinou odmítají nosit roušky a šíří nepotvrzené či nepravdivé zprávy ohledně viru. Vyvstává otázka, koho dalšího mohla hlava Spojených států nakazit?
  11:30aktualizováno  15:25

Trump má koronavirus, nakazila se i první dáma Melanie. Společně to zvládneme, vzkazuje prezident

Zřejmě první osoba, která všem přijde na mysl, že by mohla být potenciálně nakažená Trumpem, je Joe Biden, bývalý viceprezident a nynější demokratický prezidentský kandidát, který se s Donaldem střetl v úterý večer během první prezidentské debaty v Clevelandu. Hlavní lékařský korespondent serveru CNN Sanjay Gupta namítl, že oba diskutující od sebe při debatě byli v dostatečné vzdálenosti a uvádí i další důvody, proč by Biden zřejmě nakažený být neměl.

„Vím, že přišli z různých místností, takže pravděpodobně spolu netrávili čas v nějaké intimní blízkosti. Jenže v uzavřeném prostoru se nákaza šíří jako kouř. Biden by měl být okamžitě otestován. Všichni účastníci kampaně. Bude to zásadní,“ uvedl Gupta. Poté zdravotnický odborník dodal, že ačkoli nemělo během debaty dojít k Bidenovu nakažení, přesto „tu mluvíme o vůdcích země“, což tématu dodává zásadní prioritu. Upozornil, že může zabrat nějaký čas, než se infekce projeví skrze symptomy.

Biden se později během pátku na Twitteru připojil k lidem, kteří přejí prezidentu Trumpovi brzké udravení. Kdy a zda vůbec se hodlá nechat testovat on neuvedl.

K Putinovi dezinfekčním tunelem. Šéfa Kremlu chrání ‚bezvirová bublina‘

Viceprezident USA Mike Pence oznámil, že byl v Oválné pracovně na jednání s prezidentem v úterý, v pátek však podstoupil standardní test na koronavirus, který vyšel negativně. Stejně tak americký ministr zahraničí Mike Pompeo během pátečního dopoledne středoevropského času uvedl, že on a jeho manželka Susan byli testováni na covid-19 s negativním výsledkem. Cítím se fantasticky, uvedl ministr s tím, že s Trumpem se osobně setkal naposledy 15. září u příležitosti podpisu smlouvy, která normalizuje vztahy Izraele s Bahrajnem a Spojenými arabskými emiráty.

Nákaza v chodbách Bílého domu

Prezident a první dáma podstoupili test na covid poté, co se infekce prokázala u blízké poradkyně Hope Hicksové. Tu Trump zmínil i ve svém tweetu: „Hope Hicksová, který tak tvrdě pracuje, aniž by si udělal byť jen malou přestávku, byla právě pozitivně testována na covid-19. Příšerné!“ Pence na Twitteru prezidentskému páru popřál brzké uzdravení.

Americký prezident Donald Trump výjimečně s rouškou.

Dle serveru Politico si pozitivní diagnózy Hicksové ve čtvrtek ráno a později během téhož dne byla vědoma pouze malá skupina úředníků Bílého domu a zprávy se jen pomalu šířily k dalším osobám a zaměstnancům v západním křídle prezidentova sídla. Poradkyně v nedávné době cestovala s prezidentem hned několikrát, mimo jiné na úterní debatu v Clevelandu.

Byla také spatřena, jak nastupuje na palubu Marine One, vrtulníku, který transportuje prezidenta USA, spolu s několika dalšími prezidentovými nejbližšími spolupracovníky: Jaredem Kushnerem, Danem Scavinoem a Nicholasem Lunou. Když společně s Trumpem mířili ve středu na předvolební setkání v Minnesotě, nikdo z nich neměl roušky.

Chaotická ‚kočkovaná‘ Trumpa s Bidenem v televizi. Uznají výsledky voleb a jak se vyjádřili k extremistům?

Dle Gupty měl být prezident umístěn do izolace ihned, jak byla nákaza u poradkyně prokázána. Trump místo toho pokračoval ve čtvrtek v předvolební kampani v New Jersey, večer se konala ještě tisková konference.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo s rouškou v chorvatském Dubrovníku, kde je momentálně na státní návštěvě.

Trump po dobu několika měsíců, až na několik výjimečných příležitostí, odmítal nosit ochranu úst a nosu na veřejnosti a opakovaně zpochybňoval účinnost roušek. Dokonce se vysmíval rivalu Bidenovi, že ji nosí. Nasadil si ji například jen při návštěvě vojenské nemocnice Waltera Reeda. K překvapení všech ji tenkrát dokonce označil za skvělou věc. Vyšlo také najevo, že již od února prezident údajně věděl, že by nákaza mohla být až pětkrát smrtelnější než chřipka, i přesto ji ale bagatelizoval, protože prý občany nechtěl vystrašit. Veřejně tedy porovnával covid-19 s chřipkou a ujišťoval veřejnost, že pandemie jako zázrakem zmizí.

Již v březnu se Trump setkal s někým, kdo byl nakažený covidem – konkrétně na Floridě s tajemníkem brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. A poté se řešila otázka, zda není nakažený i sám prezident. Trump však rozehnal všechny pochybnosti s tím, že se cítí výborně a viceprezident Pence uvedl, že Trump vůbec nebyl v blízkosti onoho člověka, kterému následně vyšel pozitivní test.

Prezidentovi Spojených států amerických přejí brzké uzdravení mnozí lídři jiných států a velmocí. Na Twitteru se vyjádřil například indický premiér Naréndra Módí, britský premiér Boris Johnson či turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Telegramem popřál uzdravení svému americkému protějšku Vladimir Putin. „Jsem si jist, že vaše přirozená vitalita, dobrá nálada a optimismus vám pomohou vyrovnat se s tímto nebezpečným virem,“ mělo zaznít v Putinově telegramu dle přepisu na stránkách Kremlu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.