Lidovky.cz

Svět

Arménie a Ázerbájdžán se obviňují z útoku na civilní oblasti. Tajemník NATO vyzývá Turecko, aby pomohlo k míru

Azerbajdžánská armáda během bojů o Náhorní Karabach. foto: Reuters

Jerevan/Baku/Ankara - Arménie a Ázerbájdžán, které už devátým dnem svádějí boje o enklávu Náhorní Karabach, se navzájem obviňují z útoků na civilní oblasti. Obnovené střety o region v jižní části Kavkazu jsou nejkrvavější za více než 25 let, napsala agentura Reuters. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí vyjádřil znepokojení nad situací a vyzval Turecko, aby pomohlo boje mírovou cestou ukončit.
  15:50aktualizováno  21:00

Metropolí v Náhorním Karabachu otřásly výbuchy, místní ministerstvo obviňuje Ázerbajdžánce

Oficiální zástupci arménské populace Náhorního Karabachu uvedli, že při bojích bylo zabito dalších 21 vojáků a celková bilance obětí v řadách arménských ozbrojených sil tak stoupla na 223 mrtvých.

Hořící obchod ve městě Stěpanakert v Náhorním Karabachu, kterým otřásly výbuchy.
Zničené auto po výbuchu ve městě Stěpanakert.

I v pondělí tuto oblast podle místních představitelů bombardovaly ázerbájdžánské síly a počet civilních obětí od obnovení střetů stoupl na 18. Ázerbájdžán své vojenské ztráty nezveřejňuje, ale tvrdí, že v důsledku bojů už bylo zabito 25 ázerbájdžánských civilistů.

Na Náhorním Karabachu pokračují těžké boje, o život přišlo 51 dalších lidí

Šéf NATO Stoltenberg po pondělním setkáním s tureckým ministrem zahraničních věcí Mevlütem Çavusogluem v Ankaře sdělil, že spor o Náhorní Karabach nelze vyřešit vojenskou cestou. „Je nanejvýš důležité dát všem stranám (konfliktu) jasně na srozuměnou, že by měly okamžitě ukončit boje, a podpořit veškeré snahy o nalezení mírového řešení pomocí dialogu,“ uvedl Stoltenberg. Generální tajemník zároveň apeluje na Turecko, aby tomuto řešení napomohlo. „Očekávám, že Turecko použije svého značného vlivu k uklidnění napětí,“ citovala Stoltenberga agentura AP.

Turecko viní z eskalace konfliktu Arménii a volá po ukončení „okupace“ Náhorního Karabachu arménskými separatisty. Çavusoglu u příležitostí pondělního jednání Arménii opět vyzval ke stažení vojsk z regionu a k respektování „ázerbájdžánské teritoriální integrity“.

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Překvapivě může vypadat přístup Íránu a zajímavou roli hraje Izrael

O situaci v Náhorním Karabachu dnes mluvil náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun ve dvou oddělených rozhovorech s ázerbájdžánským a arménským ministrem zahraniční. Biegun podle zprávy ministerstva vyjádřil hluboké znepokojení nad zprávami o eskalaci vojenských akcí a operací v konfliktu o Náhorní Karabach. Představitel americké diplomacie vyzval k okamžitému klidu zbraní a zahájení rozhovorů pod záštitou Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které by vedly k nalezení udržitelného řešení konfliktu.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.