Lidovky.cz

Svět

Čína už rozjela vakcinaci proti covidu. Lidé si očkování mohou v ‚urgentních případech‘ i koupit

Vakcínu na proti nemoci covid-19 se snaží vyrobit celý svět. foto: Reuters

Londýn/Peking - Několik vakcín na covid je už v poslední fázi testování. Žádná však zatím není oficiálně schválena. Velmoci se snaží vývoj urychlit a začít očkovat, co nejdříve to půjde. Čína už dokonce s vakcinací začala, ačkoli její látky také zatím nemají oficiální povolení.
  10:00

Čína, přestože je její epidemiologická situace vesměs příznivá, usilovně vyvíjí vakcínu. V poslední fázi testování jsou čtyři čínské látky. Žádná zatím oficiální potvrzení nemá. Přesto však podle informací CNN vakcínu lidem poskytuje.

Čína i díky podezřelým praktikám vede v závodě o první vakcínu. Bude do konce roku, slibuje Peking

Mimo zdravotníky, výzkumníky a armádu, kteří se již v minulosti zapojovali do neformálních, experimentálních testů, se nyní vakcína v omezeném množství i prodává. Vakcína je k dispozici v provincii Če-ťiang. Podle amerického serveru někteří obyvatelé cestují stovky kilometrů, aby dostali očkování.

Jedna ze zájemkyň tvrdí, že očkování potřebuje, aby následně mohla ze země vycestovat za prací. „Když dostanete očkování, je mnohem bezpečnější opustit zemi,“ říká Anny Kuová pro americký server. Kuová kvůli očkování ujela téměř 1000 km.

Vakcína je v provincii zatím podávána pro tzv. „urgentní potřebu“. Kritéria však nejsou oficiálně specifikována, stejně jako to, proč se vakcína podává pouze v této oblasti. „Občané, kteří urgentně potřebují očkovaní, mohou jít do nemocnice na konzultaci, předpokladem však je informovaný a dobrovolný souhlas,“ tvrdí podle CNN klinické centrum v Yiwu na svém webu.

Vakcína firmy AstraZeneca.
Celý svět se snaží vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19.

Očkování stojí v přepočtu asi 1400 Kč. Zaměstnanci nemocnice v Yiwu americkým novinářům potvrdili, že za těchto okolností vakcínu poskytují. Jako urgentní potřebu uznávají i cestu do zahraničí.

Virolog: Covid máme přečtený, s plnými špitály nám to ale bude k ničemu. Proč se inspirovat kritizovanou Čínou

Čína je na tom podle svých statistik výrazně lépe než Británie, potažmo než všechny země evropského společenství. Nákaza se zde údajně skoro zastavila. Menší nárůst v řádech maximálně stovek pozitivně testovaných zaznamenali v poslední době pouze v oblasti Sin-ťiang, kde je k sehnání i vakcína. Vláda okamžitě přišla s tvrdou reakcí. Nařídila plošné testování, uzavřela některé školy a obyvatele podle serveru BBC nepouští z měst bez pozitivních testů.

V oblasti Sin-ťiang žije etnická minorita muslimů. Čína je dlouhodobě obviňována z porušování lidských práv  této menšiny. Muslimové jsou perzekvováni za svou víru a často končí v pracovních táborech. Kritici podle britského serveru tvrdí, že drakonická opatření v oblasti jsou záminkou k další šikaně těchto obyvatel.

Rusko schválilo první očkovací látku proti covidu-19 na světě, oznámil Putin. Jeho dcera ji už údajně vyzkoušela

Podobný krok k používání vakcíny, která neprošla všemi oficiálními fázemi testování, již v minulosti udělalo Rusko. Vakcína Sputnik V byla první látkou na světě, kterou se proti covidu očkovalo. V tu dobu však byla teprve v první fázi a výsledky testů podle Sky News Moskva odmítla zveřejňovat. Nyní je ve fázi druhé. Ta podle informací NDTV probíhá i na dobrovolnících z Indie, dokonce dvě brazilské firmy chtějí ruskou vakcínu vyrábět, uvádí Reuters.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.